5 عادت بد در غواصی

غواصی

ما غواصان بسیار خوش‌شانس هستیم چون می‌توانیم دنیایی را از نزدیک مشاهده کنیم که برای دیگران مشاهده آن فقط در فیلم‌ها و تصاویر است . هرکدام از ما انگیزه‌های خاص برای غواصی نمودن داریم ولی همه ما در یک‌چیز مشترک هستیم :

ما عاشق تفریح و سرگرمی با دنیای زیرآب هستیم

 اوج این لذت و تفریح به همراه بودن با دوستانی خوب و حرفه‌ای است که این لذت را دوچندان می‌کنند ولی برخی از غواصان عادات بدی دارند که باعث می‌شود این حس خوب و مفرح در هنگام غواصی کاهش یابد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم

 

عادت بد شماره 1 چشم‌پوشی از کنترل توسط همراه

از شما سؤال می‌کنند که آماده هستید و شما در پاسخ سریع می گوئید بله و همه ‌چیز مرتب است و یک رول بک از قایق می‌زنید در این هنگام متوجه می‌شوید کمربند وزنه بسته نشده و یا فین خود را نپوشیده‌اید و یا سیلندر هوای شما به‌صورت شل به بی سی دی وصل شده است و یا چیزهای بدتر دیگری

چشم‌پوشی از کنترل تجهیزات توسط همراه باعث این مشکلات می‌شود . اگر فکر می‌کنیم با این کار زمان را هدر می‌دهید سخت در اشتباه هستید چون برای حل مشکلات به وجود آمده در آب باید حداقل 3 برابر زمان بیشتر صرف کنید تا آن مشکل رفع شود . بهترین کار انجام کنترل BWRAF قبل از شروع یک دایو است .


عادت بد شماره 2 استفاده از دوربین‌های که توانایی کار با آن‌ها را نداریم

برخی از غواصان دوربین‌های گران‌قیمت و پیشرفته‌ای با خود به همراه دارند . لازم به ذکر است گران و پیشرفته بودن دوربین کیفیت تصاویر در زیرآب را تضمین نمی‌کند و شما باید اصول اولیه عکاسی ، کار با دوربین در روی آب و اصول تصویربرداری در زیرآب را فراگرفته باشید و از قوانین و مقررات تصویربرداری در هنگام غواصی آگاه باشید

برخی غواصان از این مسائل آگاهی نداشته و باعث اتلاف وقت دیگران در هنگام غواصی می‌شوند . چون نمی‌توانند تصاویر موردعلاقه خود را گرفته و ذخیره کنند بر سر سوژه باقی می‌مانند. این امر باعث گم کردن گروه و یا اتلاف وقت گروه بر سر یک موضوع خواهد شد .


عادت بد شماره 3 استفاده نکردن از لباس مناسب 

لباس غواصی علاوه بر حفظ دمای بدن در آب باعث محافظت بدن و پوست از خراش و بریدگی ناشی از تماس با مرجان‌ها و یا تخته‌سنگ‌ها می‌باشد . پوشیدن لباس مناسب تضمین می‌کنند که شما در هنگام غواصی دچار سرما نشده و به‌این‌علت غواصی را به پایان نمی‌رسانید .

 

عادت بد شماره 4 استفاده از مقدار نادرست وزنه

فکر کنید یک آجر همراه  شماست و آن را همه‌جا با خود درون کیف حمل می‌کنیم . راه رفتن در خیابان ، بالا رفتن از پله و... به علت داشتن وزن اضافی برای شما سخت است و باعث تنفس بیشتر و خستگی  زودتر شما می‌شود . در هنگام دوره آموزشی یاد گرفته اید که شناوری خود را کنترل کرده و مقدار وزنه مناسب خود را به دست آورید. وزنه بیش‌ازحد باعث غرق شدن شما و در صورت رساندن به حالت شناوری خنثی باعث سنگینی و مصرف بیش‌ازاندازه هوا و کاهش زمان غواصی می‌شود . همچنین مقدار وزنه کم باعث می‌شود شما شناوری مثبت داشته و مدام به سطح آب بروید . این حالت شما و دوستان دیگر را درگیر مسائلی می‌کنند که باعث اتلاف وقت در هنگام غواصی خواهد شد

 

عادت بد شماره 5 غفلت از سرویس تجهیزات

شما مبالغ زیادی برای خرید تجهیزات غواصی شخصی می‌پردازید و دوست دارید با وسایل خود غواصی کنید . به یک سفر تفریحی رفته و یک برنامه دایو انتخاب می‌کنید . هنگامی‌که شروع به غواصی می‌کنید متوجه می‌شوید بی سی دی شما سوراخ شده یا بند فین یا ماسک شما پاره می‌شود و یا رگلاتور شما به‌درستی کار نمی‌کند سرویس و نگهداری تجهیزات بخش مهمی از غواصی است که متأسفانه خیلی از غواصان آن را انجام نمی‌دهند  و یا در آن دقت نمی‌کند .

 

 

  

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

 

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub