موهای بلند و کنترل آن در هنگام غواصی

غواصی

در هنگام غواصی مدل مو بسيار اهميت دارد چون در حين غواصی ممكن است مشكلاتی برای غواص ايجاد كند . كنترل كردن موهای بلند به دو دليل مهم است :

اول موهای بلند در اطراف صورت غواص قرار می گيرند و باعث كاهش ديد او می شوند .

دوم چون موها درون آب سست می شود در اطراف بند ماسک قرار گرفته و درون آن گير می كنند و باعث كشيدگی مو می شوند .

حال چند روش برای كنترل كردن موهای بلند در غواصی ارائه می شود

1-بستن مو به شكل دم اسبی

موهای خود را در هنگام غوص زدن به عقب نگه داريد . اما اگر موی شما بسيار بلند است می توانيد آن را دور گردن خود بياندازيد . توجه داشته باشيد موی خود را با كش محكم بسته نگه داريد تا در هنگام شيرجه زدن و يا در زير آب موهای شما باز نشود همچنين می توانيد انتهای موی خو را با كش بسته نگه داريد تا در زير آب بصورت درهم و برهم نباشد .

2-بافت مو بصورت يك رديف در پشت سر

اين روش از بافتن و تابيدن موها است و باعث می شود موها محكم در جای خود قرار گيرند . اين روش برای موهای نيمه بلند خوب می باشد . البته بعد از غواصی حتما بايد با آب شيرين شستشو شود و توسط مواد نرم كننده رسوبات از روی آنها برداشته شود و به آرامی شانه شود . چون آب شور دريا باعث چسبيدن و وز شدن موها می شود و باز كردن بافت هاي مو كار سختی است .

3-بافت مو بصورت دو رديف در اطراف سر

یکی از مدلهای مو برای غواصی بافت دو رديف آن است . در اين روش موهای سر را به دو قسمت تقسيم كرده و از بالا به پايين آنها را بهم بافته و با استفاده از كش در انتها آنها را محكم می كنيم . البته بعد از غواصی حتما بايد با آب شيرين شستشو شود و توسط مواد نرم كننده رسوبات از روی آنها برداشته شود و به آرامی شانه شود . چون آب شور دريا باعث چسبيدن و وز شدن موها می شود و باز كردن بافت های مو كار سختی است .

4-استفاده از كلاه شنا

در كلوب های غواصی بسياری اين وسيله به فروش می رود . اين كلاه معمولا از جنس پارچه است و شبيه يك عدد هد بند بزرگ است از بالای سر تا تا پشت گردن را می پوشاند . اين وسيله يك ابزار عالی برای جمع كردن مو می باشد .

5-استفاده از كلاه غواصی

تا حد زیادی موثر ترین روش برای کنترل موها در غواصی استفاده از كلاه مخصوص غواصی است . كه با پوشاندن كامل سر و گردن در زير چانه محكم می شود . اين وسيله از جنس لباس غواصی بوده و مانند يك عايق عمل می كند .

اين كلاه برای تمامی موها از كوتاه تا بلند مورد استفاده قرار می گيرد و كليه موها درون آن جا می شود . و ديگر نيازی به استفاده از كش و يا بافت مو نيست .

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub