عکاسی در زیر آب از چشمان آبزیان

گفته شده است که چشم پنجره روح است و عکس های چشم همیشه محصور کننده است ، برای آن که آنها عمیق ترین ارتباط از سوژه را به بیننده منتقل می کنند .

زمانی که شما به زیر آب می روید و جریان زندگی دریایی را مشاهده می کنید چشمان آبزیان به طور بسیار عجیبی متفاوت ، گوناگون و زیبا است . از چشمان چند جزیی میگو گرفته تا چشمان عجیب و غریب صدف حلزونی

عکاسان می توانند با فوکوس بر روی چشمان سوژه و کشیدن سوژه به سمت خود توسط تنظیمات دوربین از سوژه عکس بگیرند .‌ جایی که چشمان آبزیان یک قسمت مهم برای یک تصویر موفق است .

ماهیان دارای چشمان بزرگی هستند که در تصاویر گرفته شده بسیار زیبا و جالب خود نمایی می کنند و باعث حیرت و تفکر توسط مشاهده کننده خواهند شد .

قبل از انجام هر کار اضافه ای خیلی مهم است که آگاهی و شناخت از چشم آبزیان داشته باشید . عکاسان در زیر آب نباید زمان دم و بازدم ، شات دوربین را بزنند و همچنین نسبت به سوژه در تصویر ، حساس و دقیق باشند و منتظر بمانند که جزئیات سوژه به طور کامل در موقعیت صحیح قرار بگیرد .

برنامه ریزی شما برای گرفتن عکس باید در زمان مناسب و به موقع باشد و چرخش فلاش و نوردهی به شکل صحیح بر روی نقاط صورت سوژه انجام گیرد. سپس شما احتیاج به چند فریم تصویر از چشم دارید . چشمان در قسمت مهمی از صورت قرار دارند و می باید در تصویر به طور دقیق ، واضح ، شفاف و آشکار باشد  به خصوص در حالت عکسبرداری ماکرو از سوژه

گذشت آن روزهایی که دوربین ها فقط می توانستند بر روی یک نقطه از سوژه متمرکز باشند ، اگر چه هنوز عکاسانی هستند که تصاویرشان سیاه و سفید است و حرکتی از نقاط فوکوس دور فریم انجام نمی دهند . مشاهده عکس هایی که به طور معمول سوژه در وسط قرار دارد جذاب تر می باشد . البته این نکته مهمی نیست که بعضی مواقع سوژه در وسط فریم نباشد .

در این عکس محل قرارگیری دو چشم از صدف حلزونی در سمت چپ فریم می باشد و از خطوط راه راه ماهی زبرا در کامل کردن تصویر استفاده شده است که تکرار خطوط ها یک ترکیب بندی منسجم و قوی را ایجاد کرده است .

آیا تصویر یک چشم بهتر است یا دو چشم ؟

زمانی که برای تصویر برداری از صورت ها و چهره های آبزیان دریایی اقدام می کنید می توانید وقتی که در معرض هر دو چشم سوژه به شکل خوب و مناسبی قرار دارید عکس برداری کنید . ارتباط توان دیدن چشمان ما ، با آنچه که از چشمان سوژه در عکس بنظر می آید یکسان نیست ، اما مشکلی که وجود دارد برای تعدادی از ماهیان و بی مهرگان است که در جلوی صورتشان چشم ندارند . چشمان بعضی از آنها به طور دقیق بالای سرشان قرار دارد و از این جهت پیشنهاد می شود که فقط در برقراری ارتباط با یک چشم سوژه ، عکس برداری کنید .

تصاویر قدرتمند

چشمان بزرگ برای صورت های برجسته حیوانات ساخته شده است ، به این معنی که چشم بیشترین حالت توجه در عکس را دارا می باشد و می باید بیشترین توجه بیننده را به خود داشته باشد .شما باید آمادگی برای فاصله مناسب و گرفتن تصویر در یک قاب یا فریم با فوکوس صحیح را داشته باشید ، به این معنا که احتیاج به شناوری عالی ، کنترل ماهرانه و صبر و شکیبایی برای ثبت به موقع تصویر را داشته باشید .

چشمان در قسمت قابل توجه و مهمی در صورت قرار دارند و آنها می باید به طور کامل واضح و آشکار باشند ، به خصوص در زمان عکاسی با حالت ماکرو از یک سوژه . این مهم نیست که مابقی سوژه در فوکوس نباشد ، البته تا زمانی که چشمان سوژه شارپ و با وضوح بالا باشد . در حقیقت عکس های متعددی از چهره مردم فقط با فوکوس بر روی چشمان آنها گرفته شده است .

بیشترین ارزش برای بهتر کردن تصویر از صورت ماهیان ، این است که دوربین را  به طور دقیق در سطح برابر با چشمان سوژه قرار دهیم . به طور معمول ماهیان نزدیک بستر و کف دریاها ساکن هستند و عکاس در بالای آنها شناور می باشند ، و می تواند مشکل گرفتن دوربین در سطح پایین (مقابل چشمان سوژه ) وجود داشته باشد .

یک تصویر با ارزش

به درستی که بیشترین و حائز اهمیت ترین تصویر برای بینندگان ، تصویری از نگاه خیره و زل زده در صورت یک ماهی است . شما ممکن است که یک تصویر خوب از یک ماهی داشته باشید ، اما اغلب مردم می گویند چه نگاه کنجکاو و عجیبی دارد!!!  این همان چیزی است که ما می خواهیم ، به این معنا که سوژه فراتر از یک ماهی قرار دارد و حالا این یک تصویر منحصر بفرد است.

 

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub