ALBERT TILLMAN

غواصی

ALBERT TILLMAN – آلبرت تیلمان

تیلمان در سال 1928 در لس آنجلس کالیفرنیا متولد شد و به دنیایی زیر آب به شدت علاقه مند بود در سن 10 سالگی یک جفت عینک شنا خریداری کرد و در آب های ساحل رداندو کالیفرنیا نخستین تجربه زیر آب خود را به دست آورد و تمام عمر خود را در این راه صرف کرد

او در پایان جنگ جهانی دوم در گارد ساحلی ایالات متحده ادامه خدمت داد جایی که او می توانست غواصی کند. او در دانشگاه دولتی کالیفرنیا شرکت کرد و مدرک لیسانس را در اداره دولتی به دست آورد. او بعدها در مدیریت تفریحی به تحصیل پرداخت.

تیلمان و باو مورگان در سال 1953 در لس آنجلس کالیفرنیا کار خود را برای اولین بار در غواصی عمومی و برنامه غواصی اسکوبا توسعه دادند. تیلمان در سال 1956 به عنوان استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس تبدیل شد و اولین دوره تحصیلی را در زمینه مطالعات تفریحی ایجاد کرد او در سال 1994 از این سمت بازنشسته شد.

تیلمان اولین برنامه صدور گواهینامه سازمان یافته را با بوی مورگان در سال 1954 در لس آنجلس طراحی و تاسیس کرد و سپس در سال 1960 انجمن بین المللی مدرسان زیر آب (NAUI) را که اولین سازمان بین المللی صدور گواهینامه بین المللی غواصی اسکوبا است را با نیل هس و جان جی جونز تأسیس کرد.

او همچنین انجمن ارتباطات زیر آب را با زالی پری در فری پورت جزیره گرند باهاما را تاسیس کرد. این مجتمع شامل کارکنان،مربیان، فروشگاه غواصی ، رستوران ، موزه ، آزمایشگاه علمی، استخر، آزمایشگاههای عکاسی و انواع قایق بود و به افراد ثروتمند، ستارگان سینما، سیاستمداران و خانواده های سلطنتی خدمت می کرد.

او در سراسر جهان برای ایجاد آموزش غواصی و همچنین غواصی ایمن و سالم تر برنامه ریزی های زیادی انجام داد

وی با زالی پری نویسنده 4 کتاب تاریخ غواصی به نام  Scuba America  همکاری کرد و فقط یک کتاب از این سری تا قبل از مرگ او تکمیل شده بود و ادامه این کتاب ها توسط پسرش توماس تیلمان و زالی پری تکمیل شد .خاطرات شخصی او در مورد روزهای اولیه این ورزش در کتاب خود به نام "من فکر می کردم که آتلانتیس را می بینم" منتشر شد

او به عنوان یک نویسنده و ویرایشگر برای مجله های متعدد غواصی فعالیت می کرد و هزاران مقاله در مورد غواصی نوشته است . همچنین او به عنوان مشاور فنی در تلویزیون فعالیت داشت و با همکاری فستیوال بین المللی فیلم زیر آب و انجمن عکاسی فیلم های درخصوص غواصی و دنیایی زیر آب تهیه کرد

تیلمان دوره های مربیگری غواصی را برای سازمان های آموزش دهنده متعددی برگزار کرده است . به عنوان مدیر منطقه ای جنوب غربی برای برنامه زیر آب YMCA خدمت کرده است و UNEXSO را در باهاما تاسیس و ساخته است.

تیلمان همراه با ژاک کوستو در سال 2000 در سالن مشاهیر بین المللی غواصی حضور داشته است و در طول دهه 1990 و اوایل دهه 2000 جوایز و افتخارات زیادی کسب کرد.

گذشته از ده ها هزار غواصی که توسط برنامه های طراحی شده توسط تیلمان وارد دنیای غواصی شده اند او طی شغل خود بیش از ده هزار غواصی انجام داده است و هزارن تن از غواصان و مربیان غواصی توسط او تائید شده اند

تیلمان در سال 2004 بر اثر خونریزی مغزی درگذشت