Hans and Lotte Hass

غواصی

Hans and Lotte Hass – هانس و لوته هس

هانس در سال 1919 در وین اتریش متولد شد  و به شدت مجذوب دنیای زیرآب شد و با کمک یک عینک زیرآب را مشاهده می‌کرد، دنیای زیرآب چنان برای او مهم شد که تصمیم گرفت زندگی خود را وقف مطالعه دنیای زیر آب کند.

هانس اولین عکس زیرآب خود را توسط انجام غواصی آزاد در دالماتیا در سال 1938 گرفت و اولین کتاب خود را با نام "شکار در زیرآب" در سال 1939منتشر کرد.

همسر او لوته به‌ عنوان دستیار هانس مشغول به کار شد. او هنگامی‌که یکی از فیلم‌برداران در یک پروژه برنامه را  ترک کرد سریع جایگزین او شد و غواصی را شروع کرد. لوته خیلی سریع یک فرد مهم و ضروری در سفرهای اکتشافی و غواصی شد . لوته با آوردن یک دیدگاه تازه به روند فیلم‌برداری ثابت کرد که یک زن می‌تواند مانند یک مرد در زیرآب فعالیت کند.

هانس یکی از پیشگامان عکاسی زیرآب، فیلم‌سازی و دانشمند زیرآب بود . وی برای تحصیل در رشته دکترای زیست‌شناسی دریایی در ایستگاه حیات وحش در ناپل مشغول شد . در سال 1949 هانس دریکی  از بندرهای کشور سودان به تنهای شروع به غواصی کرد ، همه کارشناسان می‌گفتند او قطعاً توسط کوسه‌های معروف دریای سرخ خورده خواهد شد.

در سال 1950 او با یک گروه شش‌نفره ازجمله همسرش لوته فیلم "ماجراجویی در دریای سرخ" و یا "در دریای سرخ"  را تهیه کردند و بعد از آن هانس بسیار معروف شد . این فیلم در بخش فیلم‌های مستند بزرگ در جشنواره فیلم ونیز Bienniele در سال 1951 موفق به کسب جایزه اول شد.

هانس 25 کتاب ازجمله کتاب معروف “Aus der Pionierzeit des Tauchens’’ منتشر کرده است و 4 فیلم بزرگ و 75 فیلم تلویزیونی در مورد دنیای زیرآب ساخته است و بسیاری از آن‌ها جوایزی برای او به ارمغان آورده‌اند.

در سال 2012 یک حلزون مخروطی یافت شده در فیلیپین به نام او نام‌گذاری شد (Protoconus hanshassi ) 

هانس برای معرفی صخره‌های مرجانی و کوسه‌ها به عموم مردم بسیار کوشید و تعهد بسیاری در جهت حفاظت از محیط‌ زیست داشت.

وی در سال 2013 در سن 94 سالگی در شهر وین درگذشت و همسرش لوته نیز در سال 2015 درگذشت .