Henry Albert Fleuss

Henry Albert Fleuss - هنری آلبرت فیلیوس

در سال 1851 در ویلتشایر انگلستان متولد شد و در سن شانزده‌سالگی وارد دریا شد و به یک افسر کشتی در شرکت P & O تبدیل شد . او غواصانی را مشاهده می‌کرد که بالباس‌های سنگین و دست‌وپا گیر کار می‌کردند او در فکر این بود که راهی پیدا کند که یک غواص مستقل از سطح باشد و دیگر نیازی به پمپ‌های بزرگ و سنگین هوا و همچنین خدمه زیاد برای کنترل دستگاه نباشد.

وی با بررسی فیزیولوژی و شیمی در زمان اوقات فراغت خود به این نتیجه رسید که یک غواص می‌تواند با یک منبع اکسیژن فشرده و دستگاهی شیمیایی برای جذب دی‌اکسید کربن به‌طور مستقل در زیرآب غواصی کند به همین علت در سال 1878 شرکت P & O ترک کرد و مشغول به ساخت دستگاه غواصی خود شد  او تمام تجهیزات موردنیاز را خودش تولید کرد.

او هیچ تجربه‌ای از غواصی نداشت و می‌ترسید اختراع خود را مورد آزمایش قرار دهد . وی برای جذب فرد آزمایش‌کننده اطلاعیه‌های پخش کرد و آن را در زمان آب‌گرفتگی تونل سورن امتحان کرد . او برای اختراع خود تبلیغات زیادی کرد و از این اختراع برای نجات جان معدنچیان به دام افتاده استفاده زیادی شد . ولی هرگز در تا آن زمان برای غواصی استفاده نشد.

او با رابرت دیویس در شرکت Siebe Gorman جهت توسعه و تکمیل دستگاه شروع به همکاری کرد و بدین ترتیب یک دستگاه برای غواصی در عمق کم طراحی کرد و راه را برای مردان قورباغه‌ای در جنگ جهانی دوم هموار کرد.

وی یک مخترع فعال بود و بافکر کردن به مشکلات همیشه راهی برای حل کردن آن پیدا می‌کرد وی همچنین اولین لاستیک بدون تیوب را اختراع کرد و پمپ‌های خلأ و یک ماشین بخار دیگر اختراعات او بودند . به‌هرحال او پیشگام طراحی اولین دستگاه مداربسته برای تنفس بود که در معدن و غواصی از آن استفاده می‌شد .

وی  در سال 1932 درگذشت.