Hugh Bradner

 Hugh Bradner - هیوگ برادنر

در سال 1915 در نوادا به دنیا آمد . او دکترای خود را از موسسه فناوری کالیفرنیا در سال 1941 دریافت کرد سپس با جی رابرت در پروژه منتهن که مربوط به ساخت و توسعه اولین بمب اتمی بود مشغول به کار شد .

در سال 1946 وی با غواصان نیروی دریایی آمریکا مشورت کرد و از تجارب آنها در مورد از دست دادن دمای بدن و حرارت در زیر آب از آنها تحقیق کرد و یک دست لباس با عایقی از جنس فوم که دمای بدن را حفظ میکرد تهیه کرد .

او مواد نئوپرن را تولید کرد و در سال 1952 لباس غواصی را از جنس نئوپرن تکمیل کرد وی و چند مهندس دیگر شرکت توسعه مهندسی (EDCO) به منظور تولید وت سوت را تاسیس کردند . او و همکارانش چندین نمونه اولیه از وت سوت تهیه کردند و در موسسه اقیانوس شناسی کالیفرنیا تست کردند . او اختراع خود را برای ثبت ارائه کرد اما درخواست حق اختراع به او داده نشده چون اختراع او مشابه لباس پرواز بود .

همچنین نیروی دریایی آمریکا ابراز نگرانی کرد که غواصان با پوشیدن وت سوت قابل شناسایی توسط سونار برای کشتی و زیر دریایی های نباشند.

در سال 1961 هیوگ برندنر به موسسه ژئوفیزیک و سیاره ای فیزیک به عنوان یک متخصص ژئو فیزیك پیوست. او یک استاد کامل بود و در سال 1963 بازنشسته شد.

او هرگز نتوانست اختراع خود را به ثبت برساند و از آن سود مالی ببرد . اما اختراع او به سرعت رشد کرد و در جامعه غواصی فراگیر شد و این اختراع یک گام بزرگ و رو به جلو برای صنعت غواصی در دنیا بود .

هیوگ برندنر در سن دیگو در سال 2008 درگذشت.