Dr Jefferson Davis

Dr Jefferson Davis - دکتر جفرسون دیویس

او در تحقیقات خود از اکسیژن پرفشار استفاده کرد و بسیاری از غواصان نظامی و غیرنظامی را که دچار بیماری فشار و آمبولی هوا شده بودند را درمان کرد.

دکتر دیویس درجه MD خود را از دانشگاه میسوری گرفت و از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با درجه استادی رشته بهداشت عمومی  فارغ‌التحصیل شد . وی سپس به‌عنوان پزشک غواصی در واحد غواصی نیروی دریایی ایالات‌متحده در واشنگتن دی سی مشغول شد و در طول جنگ ویتنام او مدیر خدمات پزشکی پایه پرواز در پایگاه هوایی ویتنام بود.

او در سال 1974 مرکز پزشکی پرفشار را در نیروی هوایی ایالات‌متحده در پایگاه هوایی بروکس در سن آنتونیو تأسیس کرد و در این مرکز به درخواست ایالات‌متحده اولین برنامه تحقیقاتی جامع و علمی در خصوص اثرات درمانی اکسیژن پرفشار را شروع کرد.

در سال 1979 دکتر دیویس از نیروی هوایی ایالات‌متحده با درجه سرهنگی و متخصص جراحی پرواز پس از 20 سال خدمت بازنشسته شد. بعد از بازنشستگی او به سمت مشاور پزشکی پرفشار نیروی هوایی ایالات‌متحده منصوب شد.

دکتر دیویس مظهر یک پزشک واقعی بود . او جز درمان بیماری‌ها به تحقیق و مطالعات زیادی در خصوص علت آن‌ها می‌پرداخت و نتایج این تحقیقات کمک‌های بسیاری بزرگی به بخش غواصی، هوافضا و جوامع پزشکی پرفشار کرده است.

وی مدیر برنامه‌ها و سمینارهای پزشکی زیادی در خصوص غواصی بود و بسیاری از پزشکان سراسر جهان را برای شرکت در این برنامه‌ها جمع می‌کرد.

یکی از آخرین مسئولیت‌های او مشاور پزشکی برنامه‌های فضایی بود . او ریاست یک کمیته برنامه‌ریزی ناسا برای ایجاد تأسیسات پرفشار لازم را در  اولین ایستگاه فضایی آمریکا بر عهده داشت.