Yves Le Prieur

Yves Le Prieur - ایو لو پریور

متولد 23 مارس 1885 در فرانسه است پدر او افسر نیروی دریایی فرانسه بود و به همین دلیل او به نیروی دریایی پیوست . وی در آسیا خدمت می‌کرد و از تجهیزات غواصی سنتی رایج در آن زمان استفاده می‌کرد . بعدها به‌عنوان وابسته نظامی فرانسه در ژاپن برای مترجمی منصوب شد و به تحقیق و مطالعه در مورد ژاپن پرداخت . او اولین فرانسوی بود که کمربند مشکی جودو را کسب کرد و همچنین اولین فردی بود که با گلایدر در کشور ژاپن پرواز کرد.

کار نظامی او بسیار خوب بود و چند لوازم فنی اختراع کرده بود وی در جنگ جهانی اول حضور داشت و کار خود را در بخش حمل‌ونقل هوایی ادامه داد . در سال 1925 او با دستگاه غواصی Femez آشنا شد و به توسعه آن پرداخت و سیستم غواصی ایو لو پریور را در سال 1933 اختراع کرد که متشکل از یک سیلندر هوای فشرده و سیستم قابل تنظیم جریان هوا بود وی با این سیستم به فیلم برادری در زیرآب پرداخت . اولین نمایشگاه عکس زیرآب توسط  او برگزار شد.

در سال 1935 به همراه یک فیلم‌ساز بنام ژان پینلووی باشگاه غواصی des Sous I'Eau  در پاریس افتتاح کردند آن‌ها در سال 1936 جشن بزرگی در باشگاه خود گرفتند که این برنامه با 33 عضو باشگاه بود که یکی از آن‌ها یک دختر 5 ساله بود.

در سال 1946 به توسعه چندین مورد دیگر از تجهیزات غواصی ازجمله یک مدل رگلاتور پرداخت او کتاب خود بنام اولین غواصی را در سال 1956 منتشر کرد.