وبلاگ غواصی

ویژگی های یک دایومستر برای کار

0-128

ویژگی های مورد نیاز برای کار کردن به عنوان PADI Divemaster چیست ؟

کار کردن به عنوان دایومستر گروه غواصی چیزی غیر از دانش ، آموزش ، مهارت و تمرین است. این موارد داشتن ویژگی های مناسب برای دادن هر تجربه غواصی به هر غواص در هر زمان است.

خواندن را ادامه دهيد

رنگ سال 2020-سفید مرجانی

0-127

انتخاب رنگ سال، برای بسیاری از شرکت‌های معروف رنگ به یک سنت هیجان انگیز تبدیل شده است. هنگامی که یک رنگ به عنوان رنگ سال معرفی می‌شود، طیف گسترده‌ای از طراحی تا بازاریابی برند‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فروشنده‌های زیادی برای ارائه محصولاتشان و خرید جنس برای فروشگاه‌های خود منتظر اعلام رنگ سال ۲۰۲۰ یا سال ۱۳۹۹ شمسی هستند.

رنگ سال ۲۰۲۰ سفید مرجانی (Bleached Coral) اعلام شد که این رنگ نوعی رنگ زندگی بخش و زیبا است همان طور که مرجان‌ها در اکوسیستم دریایی زندگی بخش هستند.

چون در ایران نهادی برای انتخاب رنگ سال نداریم هر سال با انتخاب رنگ سال میلادی، معمولا افراد آن را به عنوان رنگ سال شمسی هم در نظر می‌گیرند.

خواندن را ادامه دهيد

تفریحگاه غواصی که توسط جاسوسان موساد اداره می شد

0-126

دهکده عروس، که در حاشیه صخره‌های مرجانیِ دیدنی و بقایای یک کشتی به‌گل‌نشسته قرار داشت، به‌نظر رؤیای هر فردی بود که شیفته غواصی‌ کردن است. بنابراین، بروشور‌های تبلیغاتیِ این مرکز تفریحی در هزاران نسخه منتشر و در تمام آژانس‌های مسافرتی خبرۀ اروپایی توزیع شد. رزرو‌ها در دفاتر ژنو و خارطوم انجام می‌شد و طی مدتی که این تفریحگاه برقرار بود، صد‌ها مهمان برای گذراندن تعطیلات به آنجا رفتند.

عروس تفرجگاهی چشم‌نواز و آرام در سواحل دریای سرخ در صحرای سودان بود؛ اما این مقصدِ گردشگریِ باشکوه، همچنین پایگاهی برای عوامل اسرائیلی بود که مأموریتی سری داشتند. رویداد‌هایی که در این منطقه رخ داد، موضوع ساخت فیلمی شد به نام Red Sea Diving Resort که شرکت فیلمسازی نتفیلیکس به تازگی آن را منتشر کرده است؛ اما داستان واقعی عروس به مراتب متفاوت‌تر است.

خواندن را ادامه دهيد

پیدا شدن شهرهای گمشده جهان در زیر آب

0-125

دنیای گذشته و باستانی پر از رمز و راز و اشکال عجیب است. اگر به شهرهای گمشده جهان مانند: پومپئی، تروی، هاتوسا، سیوداد پردیدا، اسکارا برا، بابل و بسیاری دیگر توجه کنید، خواهید دید یک موضوع در تمام آن ها مشترک است. این شهرهای باستانی بر روی زمین و در میان تپه ها و دشت ها پیدا شده اند. در این میان بیشتر مساحت کره زمین را آب ها و اقیانوس ها می پوشانند که در حدود 71% است و کمتر پیش آمده که به اعماق آب ها نگاه کنیم. به دلایل زیادی در طول تاریخ معاصر و سال های گذشته شهرهای گمشده جهان از زیر اقیانوس ها بیرون آمده یا به هر نحوی کشف شده اند. شهرهایی که به دلیل قرار گرفتن در زیر آب، مرموزتر و شگفت انگیز تر هستند. حتی نحوه کشف و پیدا شدن این شهرهای گمشده جهان هم، خود داستانی هیجان انگیز و جالب دارد. با عجیب ترین شهرهای گمشده در اعماق زیر آب که جزوی از شهرهای گمشده جهان هستند و کمتر کسی از آن ها شنیده است، آشنا شوید. شهرهایی که در سال های اخیر کشف شده اند. همچنین به شما توصیه میکنم غواصی کنید تا همواره در مسیری هیجان انگیز قرار بگیرید

خواندن را ادامه دهيد

راهنمایی برای خرید کامپیوتر غواصی

 0-124

 کدام کامپیوتر غواصی را باید بخریم ؟  بهترین کامپیوتر غواصی کدام است ؟  قیمت کامپیوتر غواصی چند است ؟

این سوالاتی است که به طور پیوسته توسط غواصان پرسیده می شود

متخصصان این زمینه مانند فروشندگان لوازم غواصی ، مراکز غواصی و مربیان غواصی راهنمایی لازم را به شما برای خرید کامپیوتر غواصی ارائه می کنند اما من چند نکته مفید جهت راهنمایی برای خرید کامپیوتر غواصی برای شما مطرح می کنم

خواندن را ادامه دهيد

مهاجرت به استرالیا از طریق کار و تخصص غواصی

0-123

هر زمان در صفحات مجازی به جستجوی متن با عنوان " شغل غواصی " می پردازیم به مطالب فراوان و جذابی در سایت های گوناگون غواصی و غیر غواصی برخورد می کنیم مانند :

شرایط مهاجرت به استرالیا برای غواصان - هزینه مهاجرت به استرالیا برای غواصان - امتیاز مهاجرت به استرالیا برای غواصی-مهاجرت به استرالیا از طریق کار غواصی - مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص غواصی - غواصی از مشاغل مورد نیاز استرالیا- کار غواصی با حقوق بالا در استرالیا

به دلیل کم بودن منابع موجود در اینترنت و همچنین برای راهنمایی علاقه مندان و اطلاع رسانی دقیق تر بخشی از مطالب زیر را عنوان میکنم که امیدوارم مورد استفاده علاقه مندان قرار بگیرید . اگر چه ممکن است این مطلب برای شما خوشایند نباشد و معادلات ذهنی يا رویاهای  شما رو به چالش بکشد، اما هر چه هست یک واقعیت است . برخی از مطالب برگرفته از وبلاگ غواصی ایراتک می باشد.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی فراتر از آموزش شما

0-122

آیا در محدوده آموزش غواصی خود عمل می کنید ؟  شایع ترین مشکل در حوادث غواصی چیست ؟  مسئولیت شخصی هر غواص چیست ؟

هرگز آموزش و یادگیری برای تقویت توانایی ها و مهارت های غواصی خود را متوقف نکنید. همیشه یادگیری بیشتر برای چگونگی غواصی در محیط های جدید، چگونگی اصلاح مهارت های خود و حتی نحوه استفاده از انواع تجهیزات غواصی جدید وجود دارد. مهم نیست که ماجراها و مشکلات در هنگام غواصی برای شما پیش آید ، مطمئن شوید که شما به آموزش غواصی مناسب مجهز هستید.یاد آوری میکنم به شما:

خواندن را ادامه دهيد

ضعف در کنترل شناوری در غواصی

0-121

شاید تعجب آور نباشد که شایع ترین علت صدمات در میان غواصان مربوط به مسائل مربوط به شناوری باشد . باروتروما ،صعود های غیرقابل کنترل، آسیب دیدگی براثر زندگی دریایی نمونه ای از این موارد است که با تمرین و توجه بیشتر به جزئیات می توان از این موارد جلوگیری کرد.

ضعف و ناکارآمدی در کنترل شناوری می تواند باعث شود شما به عمق بیشتری بروید که در برنامه ریزی غواصی شما وجود نداشته است و باعث تغییر مشخصات برنامه غواصی شما شود از جمله افزایش عمق باعث افزایش مصرف هوا و یا ایجاد نگرانی و ایجاد استرس شود و بر میزان مصرف هوای شما تأثیر بگذارد.

خواندن را ادامه دهيد

برنامه ریزی غواصی ناکافی

0-120

یکی از مهمترین مراحل قبل از انجام یک غواصی ، برنامه ریزی غواصی است. در مورد هر سایت غواصی که قصد غواصی در آن را دارید ، باید برنامه ریزی کافی برای آن داشته باشید. خیلی اوقات غواصان برنامه ریزی کافی برای انجام یک غواصی ندارند که در اینجا موارد برای کمک به شما اعلام می گردد

قبل از اینکه حتی به سایت غواصی بروید ، باید برخی اطلاعات مانند : جریان آب ، حداکثر عمق ، آبزیان دریایی، نقاط ورود و خروج به آب ، تکنیک های زیر آب ، ترافیک قایق ها در محل  ، نگرانی های بهداشت محیط و غیره را بررسی کنید.

خواندن را ادامه دهيد

نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری مناسب تجهیزات غواصی

0-11_13980108-141019_1

تجهیزات غواصی تجهیزات حیاتی و بسیار مهمی هستند . هر بار که شما غواصی میکنید ، شما به یک محیط شگفت انگیز وارد می شوید و بدون هیچ قید و شرطی میتوانید از محیط زیر آب لذت ببرید ولی باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات و لوازم غواصی شما عملکرد درستی دارد و به خوبی کار میکند . برای همین مجموعه دستورات زیر را انجام دهید

خواندن را ادامه دهيد

سلامت و تناسب اندام در غواصان

0-118

تعداد کمی از مردم در طول زندگی خود از سلامت کامل برخوردار هستند. اتخاذ یک شیوه و روش مناسب برای زندگی سالم در طول عمر می تواند به کاهش ابتلا به بیماری ها و مسائل مرتبط در دوران پیری منجر شود.

هنگامی که مشکلات بهداشتی و یا پزشکی برای شما وجود به وجود می آید بسیار مهم است که آنها را با یک پزشک و یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی در میان بگذارید و یک درمان مناسب را انجام دهید و تغییراتی برای بهبود خود ایجاد کنید. غواصی می تواند یک فعالیت تفریحی در تمام طول زندگی شما باشد به شرط اینکه از وضعیت سلامت و تناسب اندام خود و درمان به موقع برای حفظ سلامتی خود برخوردار باشید

خواندن را ادامه دهيد

گردشگری دریایی در ایران

0-117

از روز اولی که انسان پا روی زمین می‌گذارد، از سر کنجکاوری ، ماجراجویی یا برای تهیه غذا و ادامه بقای خود میل به جستجو و یافتن و گسترش سرزمینی که در آن می‌زیست داشته و همچنان دارد. با ایجاد تمدن‌ها میل به کشورگشایی انسان سبب می‌شود تا او از خشکی‌های پست و خشک تا قله‌های برفی و از ساحلی به ساحل دیگر و از سطح زمین تا عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها را طی کند.

حال در دوران تازه با ایجاد ساختارهای اقتصادی و تمدن فعلی و نیاز بشر به ایجاد صنایع مختلف صنعت گردشگری از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و جذب توریست به یکی از الویت‌ های اصلی هر ملتی تبدیل شده است که هر کشور بسته به نقاط قوت خود در حوزه‌های مختلف گردشگری اقداماتی را انجام می‌دهد.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در سراب نیلوفر کرمانشاه

0-116
غواصی در سراب نیلوفر منتظر همکاری اداره‌ کل میراث فرهنگی کرمانشاه است

رئیس هیأت غواصی استان کرمانشاه گفت: برای راه‌اندازی مساله غواصی در دریاچه سراب نیلوفر به‌ صورت برنامه تفریحی منتظر هماهنگی و همکاری مسؤولان اداره‌ کل میراث فرهنگی استان هستیم.

وی اظهار داشت: دنیای زیر آب دارای جذابیت‌های بسیار زیادی است و سراب نیلوفر کرمانشاه با توجه به عمق کم، ساختار اکوسیستم زیر آب بهترین مکان برای راه‌اندازی کمپ‌های غواصی تفریحی و آموزشی در استان کرمانشاه است.

خواندن را ادامه دهيد

دلیل اصلی خودکشی نهنگ ها

0-115

 برای بعضی از نهنگ ها، سونار ممکن است باعث تحریک و اقدام برای خودکشی شود

دانشمندان مدت ها در پی این بودند چرا نهنگ ها خودکشی می کنند و به این جواب دست یافتند محققان می‌گویند نهنگ‌ها نیز مانند انسان‌ها پس از مواجهه به «سونار» دچار بیماری رفع فشار/ Decompression Sickness، درست مانند غواص‌ها شده و خود را سراسیمه به ساحل می‌رسانند تا خودکشی کنند

میلیون‌ها سال تکامل، نهنگ‌ها را تبدیل به ماشین پیچیده غواصی کرده که قادرند ساعت‌ها در عمق چند کیلومتری زیرآب در تاریکی بمانند و غذا پیدا کنند. ضربان قلب کم شده، جریان خون محدودشده و بدین ترتیب اکسیژن حفظ می‌شود.

پس چگونه غواص عمیق‌ترین اقیانوس‌ها با حباب نیتروژن مسموم می‌شود و مانند یک مبتدی به‌ سرعت به سطح آب می‌آید؟

خواندن را ادامه دهيد

دیواره ای از کشتی های غرق شده در استرالیا

0-114

تمام کسانی که دریا و ساحل گردی را دوست دارند، از غواصی و یا دیدن عجایب دریاها هم لذت می برند. در حقیقت آیا شخصی هم پیدا می شود که لاشه های غرق شده کشتی ها برایش عجیب و جالب نباشد؟ اگر موقعیت دیدن لاشه های کشتی را درون دریا داشته باشید آیا آن را از دست می دهید؟ ما یکی از عجیب ترین لاشه های کشتی در دنیا یعنی لاشه های کشتی تانگالوما استرالیا را به شما معرفی می کند. مکانی جذاب برای سفر و تفریحات هیجان انگیز که هم اکنون گردشگران و افراد بسیاری را به خود جذب می کند.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی تجربه عجیب و بی نظیری است

0-113

غواصی یکی از تجربیات بی نظیری است که لذت سفرتان را دوچندان خواهد کرد.

سفر به اعماق دریا و آشنا شدن با موجودات ناشناخته حس و حال عجیبی دارد. اگر غواصی جزو علایق شما باشد، حتما بدنبال مکانی بکر و دیدنی خواهید بود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 سیپاندان، بورنئی

 یکی از بهترین مناطق دنیا برای غواصی، سیپاندان نام دارد، جزیره ای کوچک در مرز میان مالزی و اندونزی یکی از دلایلی که این منطقه از طرف اسطوره های غواصی به شدت توصیه می شود، وجود دیدنی های فوق العاده ای همچون دیوار لابستر، آشیانه‌ی قورباغه، غار لاک‌پشت و مقر کوترماهیان می باشد. همه ی این موارد دست به دست هم داده اند تا این منطقه در صدر لیست ما قرار گیرد.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در هند

0-112

برای غواصی در هند به کجا برویم ؟

غواصی یک از کارهای هیجان انگیز است و با غواصی می توانند دنیای زیر آب و جانوران آبزی را از نزدیک ببینند. غواص ها با رفتن به زیر آب وارد دنیای جدیدی می شوند و از مناظر دیدنی دنیای زیر آب لذت می برند. اگر به هند سفر می کنید با جزایر و مناطق بکری و منحصر به فردی که این کشور دارد بهترین فرصت برای غواصی و تجربه دنیای زیر آب برای شما فراهم است. می خواهیم درباره بهترین جاها برای غواصی در هند صحبت کنیم، ما را همراهی کنید.

خواندن را ادامه دهيد

بهترین مکان های مالدیو برای غواصی

0-111

فرصت های عالی برای غواصی در مالدیو

اگر شما از کسی که در حال برنامه ریزی برای سفر به مالدیو است بپرسید که چرا این بخش خاص از جهان را انتخاب کرده، یکی از معمولی ترین دلایل، تجربیات بی نظیر غواصی خواهد بود. مالدیو با آب های شفاف و گرم و دید بسیار عالی در زیر آب مشهور است که دنیای زیر آب مالدیو  جزو  برترین مکان ها برای غواصی می باشد. با وجود امکان انتخاب از چندین محل اقامت و استراحت، تصمیم گیری درباره مکان اسکان، می تواند مشکل باشد. اینها پیشنهاداتی از ما برای بهترین مکان های اقامتی در مالدیو هستند که فرصت های عالی برای غواصی را به شما ارائه می کند 

خواندن را ادامه دهيد

رنگ سال 2019 ; مرجانی زنده از کجا آمده است ؟

0-110

  رنگ سال 2019  مرجانی زنده 

موسسه رنگ پانتون رنگِ سال ۲۰۱۹ میلادی را مرجانی زنده انتخاب کرده که ترکیبی از فام مرجانی است با زیر رنگ طلایی. رنگی شفاف و گرم، مخلوطی از نارنجی و صورتی که به گفته لیاتریس ایزمن، مدیر اجرای شرکت پانتون، قرار است نشانی از نیاز ذاتی مان به خوش‌بینی و امید باشد.

هر سال در ماه دسامبر، موسسه رنگ پانتون، دارنده معروفترین نمودار رنگ دنیا، رنگ سال آینده را اعلام می‌کند. این شرکت بیش از ۵۰۰۰ رنگ با اسم و کد رنگی مختصر ثبت کرده و با بیش از ۱۰ میلیون کارخانه و طراح در سراسر جهان همکاری می‌کند، از رنگ دکوراسیون خانه گرفته تا رنگ چاپ مجله و رنگ پارچه مد و پوشاک.

خواندن را ادامه دهيد

بهترین مناطق برای غواصی در تایلند

0-109

مکان ها معروف برای غواصی در تایلند

آیا قصد سفر به تایلند را دارید؟ یا حتی آرزوی سفر به این کشور زیبا و پر جاذبه را دارید؟ شک نکنید که یکی از پرهیجان ترین کارهایی که می توانید در این کشور انجام دهید، کشف دنیای زیر آب است! بله، غواصی. دیدن دنیای رنگارنگ زیر آب، شنا با ماهی ها در سواحل مرجانی تایلند. فرقی نمی کند در کدام شهر تایلند هستید، با انتخاب تور تایلند و سفر به شهرهای معروفی چون پوکت و فی فی ، کوتائو می توانید لوازم غواصی را اجاره کنید و به زیر آب بروید. با ما همراه باشید تا شما را برای بهترین مناطق غواصی در تایلند آشنا کنیم.

موج سواری و غواصی در ساحل شلی

0-108

موج سواری و غواصی در ساحل شلی استرالیا

سواحل همیشه از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری اند؛ مکانی که در آن آرامش و هیجان را با هم تجربه می کنید انتخاب با خودتان است می توانید در گوشه ای آرام بنشینید و به صدای امواج گوش بسپارید و از گرمای آفتاب لذت ببرید و یا بلند شوید و با موج سواری، شنا و یا غواصی به دنیایی از هیجان وارد شوید. بعضی از سواحل دنیا همه تفریحات را در کنار هم دارند مثل سواحل استرالیا که در سفر به این کشور بازدید از آن ها را به هیچ وجه نباید از دست داد. ساحل شلی، ساحلی در نزدیکی شهر سیدنی است که با غذاهای خوشمزه، مسیر پیاده روی و تفریحات هیجان انگیزش از بهترین سواحل برای گشت و گذار است. با ما همراه شوید تا با ساحل شلی ( shelly Beach) بیشتر آشنا شوید.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در دریای سرخ

0-107

اگر دنبال تفریح و ورزش های ماجراجویانه هستید، غواصی در دنیای زیر آب را تجربه کنید، جایی که می توانید به دنبال نادیده ها و ناشناخته ها بروید.

علی الخصوص اگر در سواحل دریای سرخ مشغول غواصی باشید، لذت آن برای شما چند برابر خواهد شد، چراکه این منطقه در لیست ده مکان برتر برای غواصی قرار دارد. 

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در شهر زیر آب رفته در ترکیه

غواصی در شهر زیر آب رفته در ترکیه

غواصی در شهر زیر آب ترکیه؟

در آن سوی سواحل آنتالیا جزیره کوچک ککوا (Kekova)  قرار گرفته است، جزیره ای آرام و زیبا که رنگ آبی خوش رنگ دریایش به آن ظاهر دلفریبی داده است. بوی خوشی که در نقاط مختلف جزیره به مشام می رسد باعث شده که نام آن را ککوا به معنی آویشن بگذارند. اما چیزی که این جزیره را معروف کرده نه فقط دریای محسور کننده و آب و هوای خوش که جاذبه عجیبش است: با نگاه کردن به آب های نیلگونی که جزیره  را احاطه کرده اند می توانید در زیر آب بقایای به جای مانده از شهری باستانی را ببینید، این بقایا ویرانه هایی از شهر سانکن است که در قرن دوم در زلزله نابود شد. اگر علاقه مند هستید در جزیره ککوا غواصی کنید در ادامه ما را همراهی کنید.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در فیلیپین

غواصی در فیلیپین

در فیلیپین برای غواصی به کجا برویم؟

فکر می کنید فیلیپین چند تا جزیره دارد؟ حدود ۷ هزار و ۱۰۰ تا. پس اگر خیال دارید برای غواصی به یکی از بهترین نقاط دنیا بروید چه جایی از فیلیپین بهتر! خیالتان راحت باشد که در جایی با این همه جزیره هیچ محدودیتی برای غواصی مطابق با کلاس و استانداردهای جهانی وجود ندارد. فیلیپین به داشتن موجودات دریایی متنوع، سواحل رویایی و مردمی که عاشق موسیقی اند معروف است؛ پس درهای این سرزمین به روی غواصان باز است. در فیلیپین در کنار همه اقامتگاه های ساحلی، مرجان های دریایی هست و تقریبا از همه جزیره ها فقط با یک قایق سواری کوتاه به بهترین جاها برای غواصی می رسید. ما میخواهیم زیباترین مکان ها در فیلیپین برای غواصی را به شما معرفی کینم 

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در جزیره کرون در فلیپین

غواصی در جزیره کرون در فلیپین

جزیره کرون یکی از جزایر فیلیپین است. جزیره کرون یا کورون سومین جزیره از جزایر کالامیم در شمال پالاوان در فیلیپین است. این جزیره بخشی از شهری بزرگتر به همین اسم است و در فاصله ی ۳۱۰ کیلومتری جنوب غرب مانیل واقع شده است ویکی از علت های معروفیت آن به خاطر وجود یک کشتی جنگی ژاپن در جنگ جهانی دوم است. همچنین غواصی در کرون باعث محبوبیت این جزیره شده است. به دلیل ویژگی های خاص منطقه و زیست بوم منحصر به فرد آن سرتاسر این منطقه از مناطق تحت حافظت محسوب می شود.

در آب های این جزیره، قابلیت دید فضا در زیر آب تا عمق ۲۴ متری امکان پذیر است و آب این منطقه اغلب آرام است. کرون یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای غواصی هیجان انگیز در فیلیپین است و این منطقه گردشگرانی زیادی را به این منظور از سراسر جهان به خود جذب می کند. در طبیعت گردی امروز با ما برای دیدن دنیای زیر آب و غواصی در کرون Coron به این جزیره در فلیپین می رویم.

خواندن را ادامه دهيد

بهترین نقاط برای غواصی در کشتی های غرق شده

بهترین نقاط برای غواصی در کشتی های غرق شده

غواصی ورزشی محبوب در سراسر دنیاست که طرفداران و مربیان بسیاری دارد؛ در نتیجه این افراد به دنبال بهترین دریاها برای غواصی در سرتاسر دنیا می گردند و سفر می کنند. با توجه به امکاناتی که در غواصی وجود دارد و محدودیت های مختلف، با این حال بهترین دریاها برای غواصی شناخته شده هستند که تعدادی از آن ها را در این مطلب برای شما معرفی می کنیم. بسته به ظرفیت هوای تنفسی شما ، میزان توانایی تان در شنا و قدرت روبرو شدنتان با دنیای ناشناخته زیر آب، تنها زمان اندکی را در این دنیای مرموز می توانید سپری کنید. برای آن دسته از غواصانی که نترس و اهل خطر هستند، هیچ چیزی هیجان انگیز تر از شنا کردن در میان لاشه های کشتی پوسیده، کشت و گذار در میان اتاقک ها و کابین های کشتی، مکان های مرموز و رو به رو شدن با لحظات مدفون شده در زمان نیست.

خواندن را ادامه دهيد

غواصی در ترکیه

0-102-1

 اگر اسم یکی از هیجان انگیز ترین ورزش های آبی را از ماجراجویان و عاشقان تفریحات آبی بپرسید مطمئنا غواصی یکی از گزینه هاست. جایی که از دنیای همیشگی فاصله می گیرید و چند دقیقه ای را در دنیای زیر آب می گذرانید، در کنار ماهی های رنگارنگ شنا می کنید و آبزیان و گیاهان دریایی زیر آب را تماشا می کنید. مطمئنا در بعضی از نقاط جهان دنیای زیر آب زیباتر، جذاب تر و متنوع تر است و این جور مناطق از پرطرفدارترین مکان های دنیا برای غواصی به شمار می روند. این بار به کشور ترکیه می رویم و بهترین مناطق این کشور برای غواصی را به شما معرفی می کنیم

خواندن را ادامه دهيد

همکاری PADI با بنیاد Reef-World

همکاری PADI با بنیاد Reef-World

سازمان PADI و بنیاد Reef-World با همکاری نیروهای خود برای ترویج شیوه های غواصی پایدار برای حفاظت از محیط زیست دریایی با هم متحد شده اند. این مشارکت آگاهی را بالا برده و ابزاری برای اجرای استاندارد Green Fins است . این استاندارد به حفظ ثبات دراز مدت صخره های مرجانی برای غواصی تفریحی و معیشت محلی کمک کند.

Green Fins تنها استاندارد زیست محیطی شناخته شده بین المللی برای سازمان های غواصی است که از طریق همکاری بین محیط زیست سازمان ملل متحد و بنیاد جهانی ریف ایجاد شده است. Green Fins از رویکرد منحصر به فرد و اثبات شده سه گانه استفاده می کند .گواهینامه های سبز برای مراکز غواصی ، مقررات تقویت و آموزش محیط زیست برای کارکنان مراکز غواصی ، غواصان و دولت.

خواندن را ادامه دهيد

آب شیرین کن های خلیج فارس

آب شیرین کن های خلیج فارس

تامین آب سالم به منظور مصارف شرب و حتی صنعتی یکی از مشکلات اساسی کشورها است. مقدار آب در دسترس کشورها به میزان آب موجود در دریاچه ها و رودخانه ها بستگی دارد و آلودگی آب‌ها توسط پساب ها و فاضلاب های شهری و صنعتی از جمله مشکلات اساسی در تهیه آب سالم محسوب می شود.

براساس تحقیقات 94 درصد آب موجود بر روی کره زمین شور هستند؛ 3 درصد آب شیرین کره زمین در قطب ها به صورت یخ وجود دارند و فقط 1 درصد آب‌های موجود بر روی کره زمین در دسترسی و قابل مصرف هستند از این رو بسیاری از کشورهایی که با مشکل تامین آب رو به رو هستند  به منظور تامین آب مورد نیاز رو به شیرین کردن و استفاده از آب شور دریاها آورده اند. آب شیرین کن ها به منظور پالایش و تصفیه آب های صنعتی (آب شور و دریایی) و تولید و شیرین سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

خواندن را ادامه دهيد

زندان زیر آبی استونی

زندان زیر آبی استونی

اکنون ‌که چند دهه از پایان حکومت کمونیستی شوروی گذشته است، دولت‌های اقماری اتحاد جماهیر شوروی از لحاظ نوسازی در وضعیتی ناپایدار قرار گرفته‌اند. بسیاری از کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی از آن زمان تاکنون برای ترمیم چهره‌‌ی جهانی خود تلاش کرده‌اند و این کار را در جهت تلاشی برای از بین بردن هرگونه ردپایی از گذشته مخرب خود و درخشیدن در عصر جدید صلح انجام داده‌اند. با این‌ حال در شمال کشور استونی یک زندان ویژه به‌ عنوان نمادی قابل‌توجه از سلطنت شوروی وجود دارد. البته اگرچه گذشته‌ی این بنا بسیار تلخ است اما این مکان هم ‌اکنون تبدیل به یک پاتوق محبوب ساحلی برای گردشگران و مردم محلی شده است. به ‌این ‌ترتیب، مکانی که روزی محل نگهداری از زندانی‌ها بوده است، امروزه به مکانی آرامش ‌بخش برای غواصی و آفتاب گرفتن افراد محلی تبدیل شده است.

خواندن را ادامه دهيد

اهدای مدال شجاعت از سوی PADI

اهدای مدال شجاعت از سوی PADI

در اوایل سال جاری میلادی 12 پسر بچه به همراه مربی فوتبال خود در غاری در تایلند به علت آب گرفتگی گیر کردند . عملیات نجات این افراد با استفاده از غواصان حرفه ای انجام شد . از سوی PADI مدال شجاعتی به ریک استنتون ، جان ولانهن ، دکتر ریچارد هریس ، جیسون مالینسون و کریس جول به علت شجاعت ، قدرت و عزت مقام در طول یک عملیات امداد و نجات اعطا می شود . PADI با ایجاد این مدال و به رسمیت شناختن آن یکی از بزرگترین لحظات غواصی در طول تاریخ را نشان خواهد داد . این مدال ها در نمایشگاه DEMA در لاس وگاس نوادا واقع در ایالات متحده آمریکا در 13 نوامبر در معرض بازدید خواهد بود .

خواندن را ادامه دهيد

درباره پدی

درباره پدی

دنیا به سرعت در حال تغییر است، ما باید همیشه بر مبنای همه چیزهایی که خانواده PADI انجام می دهند، پایه گذاری کنیم. آموزش صحیح ، همان چیزی است که موسسین PADI برای اولین بار در سال 1966 در زمان تاسیس انجام دادند . امروزه این پایه و اساس PADI است و ما را به آینده هدایت می کند.

آموزش صحیح پایه PADI است، و ما از ابزارهای قدرتمند و مدرن برای آموزش استفاده می کنیم . اما این آموزش بدون داشتن یک قلب خوب موفق نیست . قلب PADI مربیان آن هستند ، همانظور که تا به امروز مربیان PADI باعث شده اند PADI بهترین و برترین سیستم آموزشی غواصی در دنیا باشد

خواندن را ادامه دهيد

تجهیزات غواصی شخصی یا اجاره ای ؟

تجهیزات غواصی شخصی یا اجاره ای ؟

تعطیلات فرا رسیده و شما فرصتی برای یک غواصی پیدا کرده اید . در حال حاضر در ذهن خود فکر می کنید تجهیزات غواصی را همراه خود ببرید و یا آنها را از مرکز غواصی اجاره کنید ؟  این تصمیم گیری می تواند با استفاده از عوامل مختلفی انجام شود که به برخی از آنها اشاره می کنیم

خواندن را ادامه دهيد

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست

جهت‌یابی زیر آب بدون دخالت دست

 نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر برای غواصان ابداع کرده است که می‌تواند به جهت‌یابی زیر آب کمک کند

نیروی دریایی آمریکا، نوعی نمایشگر "هاد"(HUD) برای غواصان ابداع کرده است. هاد، نمایشگری فرانما است که اطلاعات را در مقابل دید بیننده، نمایش می‌دهد؛ بدون اینکه بیننده مجبور باشد جای دیگری را نگاه کند.

خواندن را ادامه دهيد

اعتبار مدرک های بین المللی صادر شده در ایران

اعتبار مدرک های بین المللی صادر شده در ایران

تب مدرک گرایی در ایران امر ناشناخته ای نیست و داستانهای زیادی نیز در مورد دارندگان مدارک تقلبی در سطح ملی مطرح شده است که بماند. این تب از سوی دیگر موجب رشد موسسات ریز و درشتی شده است که فضای مجازی را پر کرده اند و مدعی هستند که به افراد با تبدیل سوابق و تجارب کاری و یا دوره های کوتاه مدت مدرک معتبر بین المللی مورد تایید مراجع علمی می دهند. این موسسات به دروغ اعلام می کنند که این مدارک برای ادامه تحصیل ، مهاجرت و کار یابی قابل استفاده اند و برای اقناع مخاطبین مستندات ریز و درشتی هم مانند قانون اتحادیه اروپا و ..... ردیف می کنند که هیچ کدام مبنای درستی ندارد و همه از اساس بی اعتبار است. برخی موسسات نیز از روش دیگری استفاده می کنند و مدعی ارتباط با یک دانشگاه خارجی یا مرکز آموزشی هستند که با گذراندن دوره کوتاهی یا حتی بدون دوره در ایران به شما مدرک بین المللی می دهند

خواندن را ادامه دهيد

پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش

پاره شدن پرده گوش، ایجاد یک حفره یا چاک در پرده‌ی گوش یا پرده‌ی صماخ است. پرده‌ی صماخ یک بافت نازک است که گوش میانی و کانال گوش خارجی را جدا می‌کند. زمانی که امواج صوتی وارد گوش می‌شود، این پرده به لرزه در می‌آید. این لرزش در استخوان‌های گوش میانی جریان می‌یابد. همین لرزش، عامل شنیدن صدا‌های مختلف است در نتیجه اگر پرده‌ی گوش آسیب ببیند، شنوایی شما با اشکال مواجه می‌شود.

خواندن را ادامه دهيد

استفاده از چربی مصنوعی برای محافظت از غواصان

استفاده از چربی مصنوعی برای محافظت از غواصان

پژوهشگران آمریکایی، لباس غواصی جدیدی طراحی کرده‌اند که می‌تواند مقاومت در برابر سرما را تا سه برابر افزایش دهد.

اداره پژوهش‌های دریایی آمریکا"(ONR) با همکاری دانشگاه‌های "ام.آی.تی"(MIT) و "جرج میسون" (GMU)، یک لباس غواصی حاوی گازهای بی‌اثر ابداع کرده‌اند که می‌تواند مقاومت غواصان را در برابر سرمازدگی افزایش دهد.

با وجود ابداع تجهیزات بسیار برای غواصی، واضح است که انسان نمی‌تواند کاملا با شرایط اقیانوس سازگار باشد و این مشکل، تنها با استفاده از مخزن‌های هوا حل نمی‌شود.

خواندن را ادامه دهيد

مهارت در غواصی و رابطه آن با دانش و تجربه

مهارت در غواصی و رابطه آن با دانش و تجربه

مهارت (skill) فعالیتی آموختنی هست که با تکرار، تمرین و یادگیری اصول اولیه که شما آموخته اید می توان کیفیت آن را بهبود بدهید

خواندن را ادامه دهيد

زیبا ترین غارهای آبی دنیا

زیبا ترین غارهای آبی دنیا


از غارهای آبی عمیق و زیبای مکزیک تا چشمه‌های آرام و بی سروصدای جینی در فلوریدا، در این مطلب می‌توانید دیدنی‌ترین غار‌های زیرآبی دنیا را ببینید که تجربه فوق العاده‌ای برایتان رقم می‌زنند.

اردینسکایا (Ordinskaya)، روسیه
اردینسکایا یا غار اوردا بزرگترین غار گچی زیر آبی در جهان است که امکان گشت و گذار زیر آب را ارائه می‌دهد. تصور می‌شود این غار ۳۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده باشد. از آنجا که گچ یک ماده محلول در آب است، ساختار غار به مرور زمان تغییر می‌کند و گذرگاه‌ها و اتاق‌های جدیدی هر روز ایجاد می‌شود.

خواندن را ادامه دهيد

پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه

پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه

پدیده زیبای طبیعی موسوم به زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب در روستای برنجه (برنجک) از دهستان چمن بخش تخت سلیمان و در دامنه کوه معروف به کوه طویله سلیمان واقع شده است که تشکیلات زمین شناسی متعددی در آن قرار دارد. در جنوب روستای برنجه و در کنار رودخانه، دهانه های چند چشمه آهک ساز خشک شده را می توان دید که مشهورترین آنها زندان برنجه یا «دریای برنجه» نام دارد. دهانه این چشمه‌ی بزرگ به شکل بیضی است.

خواندن را ادامه دهيد

توصیه های یک مربی غواصی

توصیه های یک مربی غواصی

با این شرایط غواصی نکنید !!

در بعضی از شرایط مثل وقتی‌که به شدت گرسنه هستید و شکم شما خالی است، سرما خورده‌اید، مسموم شده‌اید ، دیشب کمتر از چهار ساعت خوابیده‌اید، بدنتان کم‌ آب شده، انرژی کافی ندارید و به‌طور کلی آمادگی جسمانی خوبی ندارید بهتر است از غواصی صرف نظر کنید . غواصی ورزشی است که نیاز به آمادگی بدنی متناسب با وضعیت جسمانی شما را دارد.

خواندن را ادامه دهيد

جذابترین نقطه غواصی در دنیا کجاست؟

جذابترین نقطه غواصی در دنیا کجاست؟

سکوهای نفتی، یکی از بهترین نقاط غواصی در دنیا به حساب می آیند و وقتی این سکوها از رده خارج می شوند، بهترین گزینه، تبدیل آنها به تپه های دریایی است.

سکوهای نفتی شاید منظره جالبی نداشته باشند، اما در زیر آب با تصویر کاملا متفاوت روبه رو خواهید شد. سکوهای نفتی سراسر دنیا، نقاطی فوق العاده برای غواص ها و افراد عاشق زندگی دریایی به شمار می رود، زیرا این سازه باعث جذب همه نوع موجود دریایی از شیرهای دریایی بازیگوش گرفته تا مرجان های رنگین کمانی، به سمت خود می شود. درست مثل دکل ها و تنه کشتی های غرق شده که تپه ای مصنوعی به وجود می آورند، تیرها و ستون های این پلتفرم های نفتی نیز بهشتی برای مرجان ها و جانوران دریایی به حساب می آید.

خواندن را ادامه دهيد

هشدار برای غواصان چاق و مسن

هشدار برای غواصان چاق و مسن

آن دسته از افرادی که به غواصی زیر آب علاقه دارند، اما سن نسبتا بالایی داشته و با مشکل اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند، بهتر است مراقب باشند

بررسی های علمی نشان می دهد این دسته از افراد به طور جدی با خطر حمله قلبی مواجه هستند و لذا ضروری است ابتدا وزنشان را کاهش دهند و سپس برای غواصی اقدام کنند.

خواندن را ادامه دهيد

سفر و غواصی در جزیره ابوموسی

سفر و غواصی در جزیره ابوموسی

در تاریخ 25 مرداد ماه 1397 یک تیم غواصی از مرکز غواصی مارینا جهت غواصی به جزیره ابوموسی سفر کرد . این تیم بعد از هماهنگی های لازم و از مسیر تهران- کیش - بندر چارک - بندر لنگه - بندر شناس به جزیره ابوموسی سفر کرد و به مدت یک هفته در این جزیره به غواصی پرداخت .

اسامی تیم اعزامی 1- سعید پروین 2- ایمان رجبعلیان 3- امید عطر چیان  4- مهدی میرگذار 5- احمد بیگدلی 6- احسان زارع پور 7- میلاد اصلان پور 

در زیر عکس های از این سفر و غواصی برای علاقه مندان به اشتراک گذاشته می شود . 

خواندن را ادامه دهيد

حلقه اورینگ در لوازم غواصی

حلقه اورینگ در لوازم غواصی

 در تمایم تجهیزات غواصی یک حلقه اورینگ وجود دارد . این حلقه کوچک از پلاستیک با متریال های مختلفی است و برای جلوگیری از عبور هوا یا مایع طراحی شده است بنابراین اساسا این قطعه کارایی مهمی دارد و شما باید قطعاتی که از اورینگ استفاده می کنند را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید

خواندن را ادامه دهيد

حفاظت در برابر کوسه ها هنگام غواصی

حفاظت در برابر کوسه ها هنگام غواصی

در هنگام غواصی برخی از نگرانی ها وجود دارد که یکی از آنها حفاظت فرد غواص در مواجه با کوسه ها است

یک دستگاه شگفت انگیز به نام Shark Shield برای ایجاد یک محیط الکتریکی سه بعدی در اطراف فرد درون آب طراحی شده است. این دستگاه از خود پالس های الکتریکی ارسال می کند که به طور چشمگیری باعث تداخل در گیرنده های الکتریکی واقع در بینی کوسه می شود .

خواندن را ادامه دهيد

کشف منطقه ای جدید در اقیانوس

کشف منطقه ای جدید در اقیانوس

منطقه Rariphotic (یا منطقه ای با نور نادر) در عمق 130 تا 300 متری اقیانوس گسترش می یابد و به پنج ناحیه دیگر متصل می شود که جوامع بیولوژیکی متفاوتی در آن زندگی می کنند و در حال رشد هستند.

این منطقه جدید، در جریان یک ماموریت تحقیقاتی در برمودا و با هدایت محققان تحقیقات دریایی از دانشگاه آکسفورد انگلیس کشف شد.

خواندن را ادامه دهيد

هوش مصنوعی (AI) در غواصی

هوش مصنوعی (AI) در غواصی

یک فناوری با نام هوش مصنوعی (AI) با سرعت در حال رشد و پیشرفت است این فناوری وعده مزایای زیادی می دهد، اما همچنین می خواهد زندگی ما را بیش از آنچه که تصور می کنیم مختل کند. با استناد به مطالعات انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد و شرکت های خصوصی و همچنین سازمان سیاست های عمومی یک نگرانی برای اولین بار از یک تکنولوژی مخرب برای از بین بردن کسب و کار مطرح شده است .

خواندن را ادامه دهيد

غواصی شب و منابع نور

غواصی شب و منابع نور

غواصی در شب یکی از برنامه های مورد علاقه بسیاری از غواصان در سراسر جهان است . آبزیان ساکن در مکان های غواصی که ما از آن در طی روز بازدید می کنیم می توانند در شب به زندگی جدیدی پرداخته و یا  آبزیان بسیار متفاوتی را در شب مشاهده کنیم . زندگی آبزیان در شب در زیرآب دیدگاه بسیار متفاوتی نسبت به جهان هستی را به نمایش می گذارند که از طریق پرتو های چراغ های غواصی قابل مشاهده است .

برای ایمن بودن غواصی در شب باید چند اقدام احتیاطی را برای اطمینان بیشتر انجام داد . ما می توانیم کار در زیر آب های تاریک را با دوستان خود آغاز کنیم و به راحتی در زیر آب گردش کنیم و در این مسیر نیاز داریم چراغ های غواصی همراه خود داشته باشیم .

خواندن را ادامه دهيد

چگونگی مراقبت از چاقو غواصی

چگونگی مراقبت از چاقو غواصی

نکات حرفه ای زیر را دنبال کنید تا چاقو غواصی شما تیز ، بدون خوردگی و آماده برای هر گونه استفاده در زیر آب باشد

چاقو شیرجه شما نیاز به نگهداری دارد و در صورت نگهداری صحیح نیاز به تعویض آن ندارید

خواندن را ادامه دهيد