کشف 22 کشتی مغروق قدیمی در یونان

غواصی

بعد از دو هفته کاوش 22 کشتی قدیمی توسط غواصان باستان‌شناس کشف شد و محققان در حال تحقیق بر روی آن‌ها هستند کوزه‌های گلی گردن‌باریک از بسیاری از این کشتی‌های مغروق به دست آمده است و باستان شناسان با مطالعه آن‌ها می‌توانند تعیین کنند که کشتی‌ها چه چیزی حمل می‌کردند از کجا آمده‌اند و چه زمانی غرق‌شده‌اند .

این کشتی‌های غرق شده در نزدیکی یک گروه از جزایر یونان پیداشده‌اند و اطلاعات جدیدی در خصوص مسیرهای تجاری و فن‌آوری کشتی‌رانی در منطقه مدیترانه شرقی در اختیار محققان قرار می‌دهد . این اکتشاف به کمک ماهیگیران محلی و غواصان باستان‌شناس از یونان و آمریکا در یک منطقه 17 مایلی در اطراف مجمع‌الجزایر Fourni در شرق دریایی اژه انجام‌شده است .

 

این منطقه از دریا بسیار غنی است و پیدا کردن این22 کشتی در دو هفته بسیار فوق العاده است و اکتشاف بیشتر در منطقه احتمالاً چیزهای جدیدی نمایان خواهد کرد چون این گروه فقط حدود 5 درصد از منطقه را اکتشاف کرده‌اند

تمام کشتی‌های تجاری تراورس یک مسیر را طی می‌کردند که آناتولی، ساموس، منطقه دریای سیاه به قبرس و مصر متصل می‌شدند . کشتی‌های چوبی به‌طورکلی در زیرآب تجزیه‌شده‌اند اما کوزه‌ها که بانام amphorae وجود دارند و هر کشتی حامل بیش از چند صد کوزه بوده است .

تجزیه‌وتحلیل داخل کوزه  و یا DNA تائید خواهد کرد که بار کوزه‌ها چه چیزی بوده است که معمولاً کالاهای اساسی  را آن دوران مانند روغن‌زیتون، شراب ، سس ماهی ، عطریات ، عسل و میوه بوده است که در کشتی‌های دیگر نیز این موارد کشف‌شده است .

پیتر کمپبل از گروه مدیرت پروژه از دانشگاه ساوتهمپتون  می‌گوید به نظر می‌رسد این کشتی‌ها  در پشت صخره برای در امان ماندن از باد شمال لنگرانداخته بودند ولی با چرخش ناگهانی باد از سمت جنوب آن‌ها با صخره‌ها برخورد و غرق‌شده‌اند . چون بررسی منطقه نشان از صخره‌ای بودن هم جای آن دارد و هیچ راه فراری برای کشتی‌ها وجود نداشت .

اکتشاف در این منطقه زمانی شروع شد که مردم محلی فعالیت‌های مشکوکی در نزدیکی این مکان‌ها مشاهده کردند که مشخص گردید  قاچاقچیان در حال غارت اموال به‌جامانده این کشتی‌های غرق‌شده هستند .