5 میراث جهانی دریایی یونسکو

غواصی

میراث جهانی یونسکو مکان‌های است که توسط یونسکو (بخش آموزشی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) به‌عنوان داشتن اهمیت فیزیکی یا فرهنگی ذکرشده است. این مکان‌ها به‌عنوان ارزش‌های برجسته جهانی شناخته می‌شوند  که باید به‌عنوان بخشی از میراث بشریت شناخته باقی بماند .

صندوق میراث جهانی یونسکو پول لازم برای کمک به حفاظت از این مناطق را فراهم می‌کند از 1031 فهرست ثبت‌شده در این میراث 46 میراث جهانی مربوط به دریاست . در زیر پنج عدد از میراث جهانی دریایی را که موردعلاقه غواصان است نام می‌بریم .

 

استرالیا سد بزرگ ریف

این مکان یکی از محبوب‌ترین نقاط دنیاست و به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع صخره‌های مرجانی در جهان با بیش از 2900 صخره انفرادی و 900 جزیره پوششی به مساحت 344 هزار کیلومترمربع ایجاد کرده است  و در این منطقه 1500 گونه ماهی وجود دارد . این منطقه  در سال 1981 در میراث جهانی دریایی یونسکو ثبت گردید.

غواصی

  

اندونزی - پارک ملی کومودو

این پارک در سال 1980 بنانهاده شد  و باهدف حفاظت از اژدهای کومودو که بزرگ‌ترین مارمولک جهان است به همراه دیگرگونه ها ساخته‌شده است و پارک ملی کومودو متشکل از 1700 کیلومترمربع  و شامل جزایر کومودو، پادار، و رینکوا است . این پارک  در سال 1991 در میراث جهانی دریایی یونسکو ثبت گردید.

غواصی

اکوادور - جزایر گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس از مجمع‌الجزایری از جزایر آتشفشانی واقع در دو طرف خط استوا در غرب اکوادور تشکیل شده است. درواقع در داخل این منطقه دو پارک ملی وجود دارد 1- پارک ملی گالاپاگوس 2- پارک دریایی گالاپاگوس . این پارک دریایی در سال 1978 در میراث جهانی دریایی یونسکو ثبت گردید.

غواصی

 

فیلیپین - صخره‌ها تابوتا  

صخره‌های طبیعی تابوتا در پارک ملی دریایی فیلیپین یک پناهگاه بزرگ است و بسیاری از آبزیان در این مکان زندگی می‌کنند در این مکان بسیاری از لاک‌پشت‌ها ، کوسه‌ها ، نهنگ‌ها ، دلفین‌ها و بسیاری دیگر از آبزیان را می‌توان مشاهده کرد. این منطقه در سال 1993 در میراث جهانی دریایی یونسکو ثبت گردید.

غواصی

فرانسه - تالاب جدید کالدونیای

تالاب کالدونیای صخره‌های مرجانی  بسیاری در خود جای‌داده و به‌عنوان دومین منطقه دارای ریف طولانی روی زمین از آن می‌توان نام برد . منطقه محصور تالاب 240 هزار کیلومترمربع است و برای کمک به حفظ گونه‌های بومی این منطقه و لاک‌پشت‌های دریایی از آن استفاده می‌شود . این منطقه در سال 2008 در میراث جهانی دریایی یونسکو ثبت گردید.

غواصی