وبلاگ غواصی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to http://www.iranmarina.com/

آب شیرین کن های خلیج فارس

آب شیرین کن های خلیج فارس

تامین آب سالم به منظور مصارف شرب و حتی صنعتی یکی از مشکلات اساسی کشورها است. مقدار آب در دسترس کشورها به میزان آب موجود در دریاچه ها و رودخانه ها بستگی دارد و آلودگی آب‌ها توسط پساب ها و فاضلاب های شهری و صنعتی از جمله مشکلات اساسی در تهیه آب سالم محسوب می شود.

براساس تحقیقات 94 درصد آب موجود بر روی کره زمین شور هستند؛ 3 درصد آب شیرین کره زمین در قطب ها به صورت یخ وجود دارند و فقط 1 درصد آب‌های موجود بر روی کره زمین در دسترسی و قابل مصرف هستند از این رو بسیاری از کشورهایی که با مشکل تامین آب رو به رو هستند  به منظور تامین آب مورد نیاز رو به شیرین کردن و استفاده از آب شور دریاها آورده اند. آب شیرین کن ها به منظور پالایش و تصفیه آب های صنعتی (آب شور و دریایی) و تولید و شیرین سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

آب‌ شيرين‌ كن‌ ها آب را با فشار به درون لوله ها پمپاژ می کنند که در این مسیر بسياری از موجودات ميكروسكوپی درياها (همچون پلانكتون‌ها)‌ و حتی سخت‌پوستان كوچك يا ماهی‌های ريز در برابر اين فشار سهمگين و مكندگی شديد آب نمی‌توانند مقاومت كنند و به درون آب شيرين‌كن رفته و از بين می‌روند. زمانی اين مسئله جدی‌تر می شود كه بدانيم بسياری از اين موجودات ميكروسكوپی سرآغاز زنجيره حيات در درياها هستند.

تلخابی که به عنوان پساب از دستگاه های آب شیرین کن باقی می ماند، بسیار گرم تر و شورتر از آب معمولی دریا است . تلخاب‌ها، دمای حدود 18 تا 60 درجه سانتي‌گراد دارند‌. دمای ميانگين اطراف خروجي تلخاب‌ها همواره بالاتر از 30 درجه است. اين شوك حرارتی همه آبزيان را تا سر حد انقراض پيش می برد در شرایطی که دما مورد نیاز آبزیان برای ادامه حیات 25 درجه است.

 اگر از آب‌ شیرین‌کن‌هایی که تلخاب‌ هایشان را به دریا رها می‌کنند، استفاده شود، مطمئنا زیست‌گاه‌ها و تالاب‌های ساحلی‌ یعنی زیست‌گاه‌هایی که در ساحل و اعماق بالاتر وجود دارد از دست خواد رفت . آب‌ شرین‌ کن‌ها به احتمال زیاد روی آب‌ سنگ‌های مرجانی سخت در عمق‌های کمتر و آب‌ سنگ‌های مرجانی نرم که در عمق‌های بیشتر قراردارند و همچنین روی گونه‌های کف‌زی تاثیر می‌گذارد.

در حال حاضر روزانه از مجموع ۹۰ میلیون مترمکعب شیرین ‎سازی آب دریا در جهان، حدود ۲۲ میلیون مترمکعب شیرین سازی آب دریا در خلیج فارس انجام می‎شود که سهم ایران از این مقدار تنها ۲۰۰ هزار مترمکعب است.

خلیج فارس سواحل متعددی در کشورهای ایران، عربستان، کویت، بحرین، امارات، قطر و عمان دارد. در بین این 7 کشور، ایران طولانی ترین خط ساحلی و مرز آبی را با خلیج فارس دارد به طوری که طول مرز آبی کشور ایران با خلیج‌فارس، با احتساب جزایر در حدود 1800 کیلومتر و بدون احتساب جزایر در حدود 1400 کیلومتر است. خلیج فارس که از غرب و شمال و جنوب به کشورهای ذکر شده محصور است، در قسمت شرقی با تنگه هرمز به دریای عمان و از ان طریق به آبهای ازاد راه دارد. این به معنای نامنتهی بودن ذخایر آبی خلیج فارس است.

بر اساس آمارهای منتشر شده جهانی از ميان 100 آب‌شيرين‌كن بزرگ دنيا (تا سال 2009 ميلادی) 86 مورد در خاورميانه که از اين تعداد 90 درصد در حاشيه خليج‌ فارس قرار دارد و روزانه بيش از يك ميليون و دويست هزار متر مكعب تلخاب به خليج‌ فارس وارد می کنند.

در شکل زیر سهم هر منطقه از جهان در واحدهای نصب شده آب شیرین کن و شیرین سازی آب دریا نشان داده شده است. منطقه MENA که شمال آفریقا و خاورمیانه را شامل می شود با 46.7 درصد، بیشترین سهم را از شیرین سازی آب دریا دارد. در واقع 46.7 درصد از آب شیرین کن های جهان در سواحل خلیج فارس، دریای سرخ و جنوب مدیترانه نصب شده اند.

b2ap3_thumbnail_119-2.jpg

 

خلیج فارس نیز مقصد بسیاری از دستگاه های آب شیرین کن دنیا شده و کشورهای حاشیه خلیج فارس، روزانه و به صورت مستمر از منابع آب شور آن برداشت کرده، شیرین سازی می کنند و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می دهند. بزرگترین پروژه آب شیرین کن جهان که Ras Al-Khair نام دارد در خلیج فارس نصب شده است. این پروژه که در آوریل سال 2014 به مدار بهره برداری وارد شده و روزانه 1 میلیون و 25 هزار مترمکعب آب خلیج فارس را شیرین سازی می کند، متعلق به عربستان است.

در حال حاضر روزانه از مجموع 90 میلیون مترمکعب شیرین سازی آب دریا در جهان، حدود 22 میلیون مترمکعب شیرین سازی آب دریا در خلیج فارس انجام می شود که سهم ایران از این مقدار تنها 200 هزار مترمکعب است. سهم تقریبا یک درصدی ایران از شیرین سازی آب خلیج فارس در صورت تکمیل پروژه های نیمه تمام در این بخش به 450 هزار مترمکعب یعنی حدود 2 درصد خواهد رسید.