هشت پای حلقه آبی

غواصی

 این مخلوق کوچک و فریبنده دارای سمی به نوروتوکسین است که برای دفاع از خود از آن  استفاده میکند . میزان 1 میلی گرم از این سم برای کشتن یک انسان کافی است و هیچ پادزهری برای آن کشف نشده است.

 

 این جاندار از همزیستی مسالمت‌آمیز کلونی‌های باکتری بهره می‌برد که روی غدد بزاقی آن زندگی می‌کنند. این باکتری‌های سم عصب‌گرا (نوروتوکسین) قدرتمندی تولید می‌کنند که اگرچه ظاهرا تاثیر مضری برای اختاپوس ندارد، اما تنها ظرف چند دقیقه می‌تواند انسان را از پای در آورد. این بزاق زهرآگین همچنین در هضم خرچنگ‌ها و نرم‌تنان به اختاپوس کمک می‌کند.

سم هشت پای حلقه آبی دومین سم کشنده شناخته شده برای انسان است آنها اغلب از این سم برای شکار خرچنگ استفاده میکنند

 آنها با دهان خود طعمه را گاز گرفته و سم خود را از طرق بزاق دهان به او تزریق میکنند و سپس منتظر میشوند تا به طور کامل به زانو در اید و در نهایت برای خوردن به سراغ آن میروند

اختاپوس ماده بین 50 تا  100 عدد تخم گذاشته و تا پایان مدت عمر خود از انها محافظت میکند . اختاپوس ماده پس از تخم گذاری اعتصاب غذا کرده و پس از 1 الی 2 ماه بر اثر از دست دادن انرژی بدن خواهد مرد .

 اندازه اختاپوس حلقه آبی (Blue-ringed Octopus) بین 12 تا 20 سانتیمتر است

 اختاپوس حلقه آبی از لحاظ رده بندی متعلق به جنس Hapalochlaena بوده و تنها 3 یا 4 گونه از آن در آبگیرهای جزر و مدی اقیانوس اطلس از ژاپن تا استرالیا زندگی می کنند. هم اکنون این آبزی را جزء سمی ترین جانوران کره زمین قلمداد کرده اند. صفت مشخصه این هشت پا، حلقه های آبی و سیاه و پوست زرد رنگ آن می باشد. هنگامی که جانور احساس خطر می کند، نقاط قهوه ای رنگ روی بدن آن بسیار پررنگ شده و حلقه های آبی رنگی اطراف آنها پدیدار می شوند. تقریبا 50 تا 60 حلقه سطح بدن را می پوشانند.

 آنها از خرچنگ های کوچک، خرچنگ منزوی و میگو تغذیه می کنند و از راه گاز گرفتن از خود دفاع می کنند. از آنجایی که اختاپوس حلقه آبی در مناطق نزدیک به ساحل سکنی می گزیند و از طرف دیگر دارای ترکیب رنگی زیبایی نیز می باشد، احتمال این که توجه انسان را به خود جلب کند زیاد می شود و موارد بسیاری از مرگ و میر در اثر گاز گرفتگی این هشت پا خصوصا در استرالیا گزارش شده است.