18

در امتداد سواحل برمه و تایلند قوم چادرنشینی زندگی می‌کنند که نسبت به سایر انسان‌ها توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارند.
قوم چادرنشین «موآک» که در امتداد سواحل برمه و تایلند زندگی می‌کنند زندگی عجیبی دارند. آن‌ها قرن‌هاست برای پیدا کردن مواد غذایی بدون هیچ وسایل غواصی و عینکی به اعماق دریا می‌روند تا نرم‌تنان و مواد غذایی خود را از کف اقیانوس جمع کنند. گفته می‌شود آن‌ها بدون هیچ وسیله‌ای می‌توانند تا عمق حدود ۲۳ متری به اعماق دریا بروند.

 غواصی به عمق آب‌های آزاد یکی از دشوارترین کارها برای یافتن غذا در سراسر جهان است. اما دانشمندان کشف کرده‌اند که بینایی کودکان موآکی در زیرآب حدود دو برابر کودکان اروپایی هم سن و سالشان است.

«آنا گیسلن» از پژوهشگران دانشگاه لوند سوئد بعد از مطالعه درباره قدرت بینایی کودکان موآکی گفت: « این کودکان نرم‌تن قهوه‌ای‌ رنگی را از بین سنگ‌های قهوه‌ای ته اقیانوس برمی‌دارند و با خود می‌برند این در حالی است که برای من دیدن این نرم‌تنان با عینک ایمنی و مخصوص بسیار دشوار است اما آن‌ها بی‌هیچ امکاناتی این کار انجام می‌دهند که ازنظر علمی واقعاً منطقی نیست.»

گیسلن در ادامه مطالعاتش روی این کودکان به جزیره «سورین» در تایلند سفر کرد او در این بار می‌گوید: «هنگامی‌که با آن‌ها مواجه شدم بعد از مدتی من هم مانند آن‌ها خودم را به آب زدم و با آب خودمانی‌تر شدم شاید این موضوع کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما دسته این کودکان کنار آب مانند مدرسه ماهی‌ها در دریاست.

گیسلن بعد از مقایسه بینایی  ۱۷کودک مورآکی با ۱۸ کودک اروپایی متوجه شد که هیچ تفاوتی در ساختار چشمی آن‌ها وجود ندارد بلکه دلیل این موضوع  گیج‌کننده تفاوت در قدرت شکست سطح قرنیه چشم است که این قدرت برای دیگر انسان‌ها در زیرآب به میزان زیادی کاهش می‌یابد. اما کودکان موآکی با غلبه به این موضوع طوری در آب شنا می‌کنند که انگار زیرآب و روی آب برایشان هیچ تفاوتی ندارد.

 به گفته خانم گیسلن این موضوع وابسته به ژن و محیط‌ زیست است که انگار این دو به هم تنیده شده‌اند اما به نظر می‌رسد که این توانایی قابل‌ آموزش باشد. زندگی عجیب‌ و غریب مردم موآکی و توانایی‌هایشان در شنا در عمق اقیانوس‌ها مورد توجه دانشمندان زیادی قرارگرفته است. با این حساب در آینده باید منتظر اخبار بیشتری از این موآکی ها و اتفاقات عجیبشان باشیم.