وبلاگ غواصی

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to http://www.iranmarina.com/

غواصی در جزیره کرون در فلیپین

غواصی در جزیره کرون در فلیپین

جزیره کرون یکی از جزایر فیلیپین است. جزیره کرون یا کورون سومین جزیره از جزایر کالامیم در شمال پالاوان در فیلیپین است. این جزیره بخشی از شهری بزرگتر به همین اسم است و در فاصله ی ۳۱۰ کیلومتری جنوب غرب مانیل واقع شده است ویکی از علت های معروفیت آن به خاطر وجود یک کشتی جنگی ژاپن در جنگ جهانی دوم است. همچنین غواصی در کرون باعث محبوبیت این جزیره شده است. به دلیل ویژگی های خاص منطقه و زیست بوم منحصر به فرد آن سرتاسر این منطقه از مناطق تحت حافظت محسوب می شود.

در آب های این جزیره، قابلیت دید فضا در زیر آب تا عمق ۲۴ متری امکان پذیر است و آب این منطقه اغلب آرام است. کرون یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای غواصی هیجان انگیز در فیلیپین است و این منطقه گردشگرانی زیادی را به این منظور از سراسر جهان به خود جذب می کند. در طبیعت گردی امروز با ما برای دیدن دنیای زیر آب و غواصی در کرون Coron به این جزیره در فلیپین می رویم.

درباره تاریخچه کرون

جزیره کرون و ۵۰ جزیره کوچک دیگر همه جزیی از مجموعه جزایری هستند که از جزیره تارا در شمال شرقی تا جزیره کانیپو در جنوب گسترده شده اند و این جزیره بخشی از منطقه ای است که در شمال پالاوان است و دریای جنوبی چین را از دریای سولو جدا می کند. درباره گذشته این جزیره گفته هایی وجود دارد که چندان دارای اعتبار نیست و نمی توان به درستی آن اعتماد کرد. این جزیره بوسیله کاشفان اسپانیایی کشف شد.

بعدها یک اسپانیایی که کوهنورد بود سال ها در این نقطه تلاش کرد تا اوضاع جزیره را سرو سامان دهد و مشکلات مهاجرانی که به این جزیره مهاجرت می کردند را حل و فصل کند. او همچنین اتحادیه ای از قبایل را بوجود آورد و مکانی را برای رسیدگی به مشکلات آنان اختصاص داد. در قرن هفدهم میلادی، سال ۱۶۷۰ میلادی اسپانیایی ها در این جزیره پایگاهی ساختند و از آن به عنوان نقطه ای برای دفاع در برابر حملات مسلمان استفاده می کردند.

در اواخر قرن نوزدهم یک پزشک آمریکایی، که در این منطقه ساکن بود برای اداره این جزیره اقداماتی کرد و بعد به عنوان وزیر امور داخلی انتخاب شد. اهمیت این جزیره به خاطر زیست بوم منحصر به فرد آن است و جز مناطق حفاظت شده فلیپین محسوب می شود و یکی از شهرها و مناطق درجه یک استان پالاوان است. جمعیت این جزیره ۵۱۸۰۳ تن است که بیشترشان مهاجرانی هستند که از نقاط گوناگون به این نقطه کوچ کرده اند.

اگرچه که زیبایی های کرون و دنیای زیر آب آن هنوز برای گردشگران و دوستداران گردش در جزیره، کاملا کشف نشده است، اما این شهر به عنوان یکی از محبوب ترین نقاط دنیا برای غواصی و شیرجه زدن در آب های گرم آن و شنا کردن است سواحل، دریاچه ها و سایت های شیرجه در نزدیکی کرون به عنوان یکی از مکان های توریستی است اما کمتر مورد توجه گردشگران بوده و شایسته است که این جزیره به عنوان زیبا ترین جزیره ی جهان معرفی شود. در ادامه غواصی در کرون Coron درباره ی ویژگی های این جزیره و آب و هوای آن می گوییم.

 

آب و هوا و یژگی های طبیعی جزیره کرون

آب و هوای جزیره ی کرون از نوع آب و هوای مناطق گرمسیری است. کرون جزیره ای است که تحت تاثیر صخره های شیب دار و سازند های سنگی بوده و این سازندها از نوع سنگ آهک است و متعلق به دوران ژوراسیک است. دریاچه های زیادی در نقاط مختلف جزیره وجود دارد و در مناطق ساحلی انبه یافت می شود.

در حال حاضر این جزیره و حوزه های ماهیگیری اطراف آن بخشی از قلمرو خود مختار مردم بومی این منطقه است که به طور رسمی در سال ۱۹۹۸ اعلام شد. زیستگاه طبیعی جزیره کرون یکی از زیست بوم های کم نظیر در جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. همچنین کرون به خاطر کشتی های غرق شده ژاپنی در جزایر کرون معروف است و نیز این جزیره در لیست ۱۰ مکان برتر غواصی در جهان شناخته شده است.

در این منطقه وجود دریاچه کایگانان که به عنوان تمیزترین دریاچه در آسیا معروف است بر اهمیت آن افزوده است. جزیره کرون از جزایری است که  با سنگ های سخت احاطه شده است. برای غواصی در کرون Coron در ادامه مسیر دسترسی آن را می گوییم.

 

مسیر دسترسی به جزیره کرون

برای غواصی در کرون Coron باید با هواپیما به کشور فلیپین رفت و  از مانیل پایتخت فلیپین به جزیره کرون سفر کرد که هم با هواپیما امکان سفر به این جزیره وجود دارد و هم با کشتی می توان به این نقطه سفر کرد. برای غواصی در کرون Coron زمان مناسبی را باید انتخاب کرد.

 

بهترین زمان برای سفر به جزیره کرون

بهترین زمان برای غواصی در کرون فصل هایی است که بارندگی نیست. بنابراین اواسط ماه ژوئن تا اکتبر برای سفر به جزیره و غواصی در کرون مناسب است. دمای آب در فصل های گرم در کرون ۲۶ تا ۳۱ درجه سانتیگراد است. آب های گرم این جزیره آرام باعث شده است که کرون یک مکان ایده آل برای شنا و غواصی و گردش باشد.

 

دیگر جاذبه های جزیره کرون

هر چند کرون بویژه در سال های اخیر به یک نقطه توریستی عمده برای غواصی تبدیل شده است اما هنوز مناطق شگفت انگیز زیادی دارد که زیبایی های غیر قابل توصیف آن کشف نشده است. ویژگی های زیست محیطی منحصر به فرد آن، مثل صخره های سنگ آهک، سازه های سنگی، دریاچه های شفاف با لایه های نمکی و آب شیرین، سواحل شنی سفید پوشیده شده با درختان نارگیل، آب های شفاف و درخشان به رنگ های سبز آبی اینجا را مثل یک بهشت در زمین تبدیل کرده است. دیگر جاذبه های دیدنی کرون شامل موارد زیر است:

  • ایراکو، یک کشتی ژاپنی است، این کشتی در یک حمله توسط نیروی هوایی آمریکا منفجر شده، غرق شد و به زیر آب رفت.

  • تنوع زیستی آب های جزیره، شامل ماهی های دریایی، لاک پشت ها، شیر ماهی و عقرب ماهی و ….

  • پوشش گیاهی جزیره

  • مرجان های نرم جزیره

  • ساحل نزدیک جزیره کرون

  • سازه های سنگی جزیره

  • غار گونتر

  • تنوع زیستی دریایی

  • قایقرانی در کرون

  • دریاچه باراکاودا