10

ستاره‏ دریایی موجودی است که در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می ‏شود. شکل ستاره‏ های دریایی شبیه به ستاره است. ستاره های دریایی ماهی نیستند و سر و مغز ندارند. آنها دارای پنج بازو یا بیشتر، بخش مرکزی بدن و یک دهان هستند.

ستاره های دریایی موجودات شگفت انگیزی هستند که در اعماق دریاها زندگی می کنند و هنگامی که در سواحل ظاهر می شوند رنگهای زیبای آنها توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. شکل ظاهری آنها از نرم و شکننده بودنشان حکایت دارد، در حالیکه در باطن آنان عجایبی نهفته است.

ستاره دریایی در واقع یک موجود استوایی است که می تواند در همه دریاها و حتی اقیانوس ها با اعماق بسیار زیاد و دمای کم و زیاد زندگی کند. ستاره‏ های دریایی نسبت به تغییر روشنایی عکس‏ العمل نشان می‏ دهند، نقاط حساس به نور در انتهای بازوهای آنها قرار دارد. ستاره های دریایی خون ندارند و از نوعی سیستم بدنی هیدرولیکی برخوردارند. اکنون نزدیک به ۲۰۰۰ گونه ستاره دریایی دارای ۵ بازو و ۱۰ بازو و حتی ۲۰ بازو وجود دارند و گاهی بازوهای برخی از این ستاره ها به چهل عدد می رسد. این ستاره ها برای استتار در مقابل دشمنان خود به رنگ های مختلفی در می آیند. از عجایب خلقت این موجودات این است که ستاره های دریایی خون ندارند و از نوعی سیستم بدنی هیدرولیکی برخوردارند . این سیستم آب شور دریا را به ماده ای که عمل خون را انجام می دهد، تبدیل می کند. به همین دلیل هم ستاره های دریایی هرگز نمی توانند در آب شیرین زندگی کنند! در سطح زیرین بدن ستاره های دریایی پرزهایی شبیه لوله موسوم به پاهای لوله ای وجود دارد که با منقبض و منبسط شدن موجب حرکت این ستاره های دریایی خواهند شد.

برخی از ستاره‏ های دریایی در سال بیش از یک میلیون تخم می‏ گذارند. اکثر ستاره های دریایی توانایی عجیبی در هضم غذا در خارج از بدن خود دارند. این جانوران با نزدیک شدن به شکار خود که معمولا صدف های باز یا بسته هستند و گرفتن این شکار با پاهای لوله ای خود ، کیسه ای مانند معده را از دهان خود خارج می کنند و بر روی صدف ها می اندازند و پس از ریختن مواد هضم کننده بر روی این صدف ها ، آنها را دوباره همراه کیسه وارد بدن خود می کنند. اکثر اعضاء بدن ستاره های دریایی از جمله بازوها اگر قطع شوند دوباره ترمیم خواهند شد و حتی برخی از این ستاره ها توانایی ترمیم کامل خود را از بخش کوچکی که از جسم آنها باقی می ماند را دارند. ستاره دریایی همه این شگفتی ها یی را که گفته شد دارند، اما فاقد مغز می باشند و همانطورکه در اول این مطلب گفتیم تنها یک سیستم هیدرولیکی موجب زندگی این جانور شگفت انگیز می شود