وبلاگ

2 minutes reading time (402 words)
ویژه 

گرم ماندن در زیرآب

گرم ماندن در زیرآب

غواصی

 یک دلیل عمده برای ناراحتی از غواصی سرد بودن آب است . وقتی شما به درون آب شیرجه می زنید به علت اینکه دمای هوا بیشتر از دمای آب است و خاصیت انتقال حرارتی آب بسیار بیشتر است سریع احساس سرما می‌کنید . همچنین در فصل زمستان دچار کاهش دمای آب‌شده و سرما را بیشتر در زیرآب احساس می‌کنید .

احساس سرما در زیرآب باعث می‌شود لذت غواصی از بین برود و همچنین در صورت ادامه و افزایش می‌تواند مشکلاتی را برای غواص ایجاد کند . به‌طور طبیعی واکنش بدن باعث استفاده بیشتر از انرژی برای گرم نگه‌داشتن خود می‌باشد و باعث مقاومت در برابر ادامه غواصی می‌شود . در اینجا به چند نکته برای گرم ماندن در هنگام غواصی اشاره می‌کنیم.

 

1- استفاده از کلاه : انجام غواصی در آب سرد بدون کلاه امکان‌پذیر نیست . اولین نکته برای آب سرد استفاده از کلاه است چون رگ‌های خونی نزدیک سطح بدن در صورت کاهش دما فعالیت خود را کاهش داده و خون را به اعضای داخلی بدن ارسال می‌کنند . این کار برای پیشگیری از کاهش ارسال خون به مغز است .

2- استفاده از لباس : بهتراست از لباس مناسب مانند وت سوت یا درای سوت استفاده کنید . اگر لباس مناسب ندارید آن را تهیه‌کرده و یا لباس‌های قدیمی خود را در صورت پارگی و یا شکسته شدن زیپ تعمیر کنید .

3- وت سوت ضخیم‌تر: غواصی بدون لباس در آب سرد امکان‌پذیر نیست . پس بر اساس دمای آب لباس غواصی بپوشید و هر چه آب سردتر بود از لباس‌های ضخیم‌تر استفاده کنید .

4- غواصی در آب‌های کم‌عمق : هر چه به عمق آب بروید دمای آب کاهش بیشتری یافته و سردتر می‌باشد پس سعی کنید در آب‌های سرد در قسمت‌های کم‌عمق غواصی کنید

5- لرزش زیاد بدن : درصورتی‌که در زیرآب مدام لرزش دارید این‌یک علامت برای سرمازدگی است و به‌سرعت غواصی را پایان دهید

6- قرار گرفتن بر روی قایق : بر روی قایق وت سوت خود را از تن درآورده یا روی آن‌یک کاور بپوشید . نسیم دریا و باد ناشی از حرکت قایق به بدن شما خورده و چون لباس شما خیس است احساس سرمای بیشتری می‌کنیم . بسیاری از غواصان براثر این وضعیت گرمای بیشتری از دست می‌دهند نسبت به درون آب

7- نوشیدنی داغ : یک فلاکس حاوی مایعات گرم می‌تواند به بازگشت دمای بدن غواص بعد از پایان دایو کمک کند . این‌یک ایده و روش خوبی است

 

لاک‌پشت‌های دریایی
5 میراث جهانی دریایی یونسکو

شبکه های اجتماعی ما

بدون شک شبکه های اجتماعی بخشی از زندگی روزمره‌ی ما شده اند! و بسیاری از ما با این شبکه ها در ارتباط هستیم!

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub