23

یک دلیل عمده برای ناراحتی از غواصی سرد بودن آب است . وقتی شما به درون آب شیرجه می زنید به علت اینکه دمای هوا بیشتر از دمای آب است و خاصیت انتقال حرارتی آب بسیار بیشتر است سریع احساس سرما می‌کنید . همچنین در فصل زمستان دچار کاهش دمای آب‌شده و سرما را بیشتر در زیرآب احساس می‌کنید .

احساس سرما در زیرآب باعث می‌شود لذت غواصی از بین برود و همچنین در صورت ادامه و افزایش می‌تواند مشکلاتی را برای غواص ایجاد کند . به‌طور طبیعی واکنش بدن باعث استفاده بیشتر از انرژی برای گرم نگه‌داشتن خود می‌باشد و باعث مقاومت در برابر ادامه غواصی می‌شود . در اینجا به چند نکته برای گرم ماندن در هنگام غواصی اشاره می‌کنیم.

1- استفاده از کلاه : انجام غواصی در آب سرد بدون کلاه امکان‌پذیر نیست . اولین نکته برای آب سرد استفاده از کلاه است چون رگ‌های خونی نزدیک سطح بدن در صورت کاهش دما فعالیت خود را کاهش داده و خون را به اعضای داخلی بدن ارسال می‌کنند . این کار برای پیشگیری از کاهش ارسال خون به مغز است .

2- استفاده از لباس : بهتر است از لباس مناسب مانند وت سوت یا درای سوت استفاده کنید . اگر لباس مناسب ندارید آن را تهیه‌کرده و یا لباس‌های قدیمی خود را در صورت پارگی و یا شکسته شدن زیپ تعمیر کنید .

3- وت سوت ضخیم‌تر: غواصی بدون لباس در آب سرد امکان‌پذیر نیست . پس بر اساس دمای آب لباس غواصی بپوشید و هر چه آب سردتر بود از لباس‌های ضخیم‌تر استفاده کنید .

4- غواصی در آب‌های کم‌عمق : هر چه به عمق آب بروید دمای آب کاهش بیشتری یافته و سردتر می‌باشد پس سعی کنید در آب‌های سرد در قسمت‌های کم‌عمق غواصی کنید

5- لرزش زیاد بدن : در صورتی‌ که در زیرآب مدام لرزش دارید این‌ یک علامت برای سرمازدگی است و به‌ سرعت غواصی را پایان دهید

6- قرار گرفتن بر روی قایق : بر روی قایق وت سوت خود را از تن درآورده یا روی آن‌ یک کاور بپوشید . نسیم دریا و باد ناشی از حرکت قایق به بدن شما خورده و چون لباس شما خیس است احساس سرمای بیشتری می‌کنیم . بسیاری از غواصان براثر این وضعیت گرمای بیشتری از دست می‌دهند نسبت به درون آب

7- نوشیدنی داغ : یک فلاکس حاوی مایعات گرم می‌تواند به بازگشت دمای بدن غواص بعد از پایان دایو کمک کند . این‌ یک ایده و روش خوبی است