14

در دنیای زیرآب لازم نیست که موجودات بزرگ برای شما تهدید باشد . سنگ ماهی به طول 30 تا 40 سانتی‌متر و وزن 2 کیلوگرم سمی‌ ترین ماهی در جهان با داشتن کیسه‌های سمی در هر یک از 13 مهره خود است . این ماهی تهدیدی کمی برای غواصان است ولی در اینجا شما را با 5 حقیقت در خصوص این مخلوق آشنا می‌کنم

 1- پنج گونه از سنگ ماهی در مناطق ساحلی اقیانوس هند و اقیانوس آرام وجود دارد . گونه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان نیز با گونه‌های اقیانوس هند مشترک هستند.

2-  بیشترین فرض این است سنگ ماهی طعمه‌های خود را با استفاده از سم قوی خود شکار کند اما این‌طور نیست و این ماهی با سرعتی بسیار سریع شکار می‌کند . او به سمت شکار خود شنا کرده و در یک‌ لحظه به او حمله کرده و او را می‌بلعد این حمله در زمانی معادل 0.015 ثانیه انجام می‌شود .

3- سنگ ماهی با داشتن قابلیت استتار بسیار عالی از دید پنهان است و به‌ سختی می‌توان آن را تشخیص داد .او در بستر دریا و یا میان سنگ‌ها مخفی‌شده و حرکت تمام موجودات را به‌ دقت زیر نظر دارد

4-  از دیدن یک سنگ ماهی وحشت نکنید . او به شما حمله نخواهد کرد و سم او به‌ عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر شکارچیان است . زمانی زهر او منتشر می‌شود که فشاری به ستون فقرات سنگ ماهی وارد شود . این‌ زمانی اتفاق می‌افتد که یک آبزی او را درون دهان خود کند و یا یک انسان به‌ صورت تصادفی پای خود را بر روی او قرار دهد . ورود سم به بدن می‌تواند باعث درد شدید ، نارسایی قلبی و حتی مرگ شود اگر درمان نشود . قرار دادن محل زخم در آب داغ می‌تواند برای تسکین موقت درد کمک کند .

5- سنگ ماهی می‌تواند به مدت 24 ساعت بیرون از آب زنده بماند . این‌ یک صفت غیرمعمول و تعجب‌برانگیز در میان سایر ماهیان است .

سنگ ماهی با نام انگلیسی Ston Fish