0-115

 برای بعضی از نهنگ ها، سونار ممکن است باعث تحریک و اقدام برای خودکشی شود

دانشمندان مدت ها در پی این بودند چرا نهنگ ها خودکشی می کنند و به این جواب دست یافتند محققان می‌گویند نهنگ‌ها نیز مانند انسان‌ها پس از مواجهه به «سونار» دچار بیماری رفع فشار/ Decompression Sickness، درست مانند غواص‌ها شده و خود را سراسیمه به ساحل می‌رسانند تا خودکشی کنند

میلیون‌ها سال تکامل، نهنگ‌ها را تبدیل به ماشین پیچیده غواصی کرده که قادرند ساعت‌ها در عمق چند کیلومتری زیرآب در تاریکی بمانند و غذا پیدا کنند. ضربان قلب کم شده، جریان خون محدودشده و بدین ترتیب اکسیژن حفظ می‌شود.

پس چگونه غواص عمیق‌ترین اقیانوس‌ها با حباب نیتروژن مسموم می‌شود و مانند یک مبتدی به‌ سرعت به سطح آب می‌آید؟

جواب کوتاه این است که نهنگ‌منقاریان به‌ خصوص نوع موسوم به Cuvier به‌شدت دچار ترس می‌شود.

به گفته «یارا برناردو دکیروس» از دانشگاه «لاس پالماس» اسپانیا( نویسنده تحقیق منتشرشده در مجلهRoyal Society journal Proceedings B) در مواجهه با سونار یا ناوبری صوتی به‌شدت تحت تأثیر قرارگرفته و سعی می‌کنند از منبع صوتی دوری کرده و به همین خاطر الگوی غواصی خود را تغییر می دهند.

به گفته وی استرس ناشی از تاثیر سونار باعث صعود سریع به سطح آب شده و حیوان دچار انباشت نیتروژن شود.این موضوع درست مانند آدرنالین است و نوع خاصی از سونار تعادل نهنگ را کاملاً به هم می‌زند.

نهنگ ها خودکشی کرده هیچ علائمی از بیماری یا آسیب دیدگی ندارند، آنها دارای وزن طبیعی بوده و هیچ گونه ضایعات پوستی و یا عفونت نداشته اند. ولی کالبد شکافی صدمه به اعضای بدن مانند نخاع و سیستم عصبی مرکزی نشان می دهد. حبابهای گاز نیتروژن رگها را پر کرده بود و مغز به علت خونریزی صدمه دیده بود

سونار در دهه 1950 برای شناسایی زیردریایی‌ها توسعه یافت و حدود 1960 کشتی‌ها شروع به انتشار سیگنال زیرآب در محدوده 5 کیلوهرتز کردند.امروز ایالات‌متحده و ناتو از آن استفاده می‌کنند که کار آن به‌ عنوان فاصله‌یاب صوتی و دستگاه ردیاب زیردریایی است که با انتشار امواج صوتی کار می‌کند.

جمعیت جهانی نهنگ‌ منقاریان بین 5 تا 7 هزار است و سازمان IUCN درباره خطر انقراض آن‌ها هشدار داده است و علاوه بر سونار، برخورد با کشتی، آلودگی اقیانوس و تغییر زیستگاه آن‌ها به دلیل تغییرات اقلیم نیز زندگی این جانور را به خطر انداخته است.