ضعف در کنترل شناوری در غواصی

0-121

شاید تعجب آور نباشد که شایع ترین علت صدمات در میان غواصان مربوط به مسائل مربوط به شناوری باشد . باروتروما ،صعود های غیرقابل کنترل، آسیب دیدگی براثر زندگی دریایی نمونه ای از این موارد است که با تمرین و توجه بیشتر به جزئیات می توان از این موارد جلوگیری کرد.

ضعف و ناکارآمدی در کنترل شناوری می تواند باعث شود شما به عمق بیشتری بروید که در برنامه ریزی غواصی شما وجود نداشته است و باعث تغییر مشخصات برنامه غواصی شما شود از جمله افزایش عمق باعث افزایش مصرف هوا و یا ایجاد نگرانی و ایجاد استرس شود و بر میزان مصرف هوای شما تأثیر بگذارد.

بدترین حالت، صعود غیرقابل کنترل شده است که فرد غواص را در معرض آسیب دیدگی ریه قرار می دهد و همچنین خطر آمبولی گاز را افزایش می دهد.

آسیب به گوش نیز به طور معمول به علت کنترل شناوری ضعیف و ناکارآمد هم به وجود می آید در هنگام فرود به عمق اگر احساس فشار زیادی در گوش وسط و یا سینوس های خود داشته باشید ، شما باید فرود به عمق را متوقف کنید کمی صعود کنید تا فشار کاهش یابد و دوباره برای برابر سازی تلاش کنید و اگر موفق شدید به فرود ادامه دهید. اگر یک بلوک معکوس هنگام صعود به سطح آب داشته باشید، باید توقف کنید و کمی فرود کنید  و دوباره برای برابر سازی تلاش کنید  این روش ها با کنترل شناوری مناسب انجام می شود.

بیشتر آسیب ها از زندگی دریایی و آبزیان ناشی از تماس ناخواسته بین غواص و زندگی دریایی است.کنترل شناوری مناسب برای محافظت از خود و محیط زیست ضروری است.

حالت فیزیکی مناسب در هنگام فرود و صعود در آب و همچنین حفاظت از شما در محیط زیر آب نیاز به تنظیم مناسب شناوری شما  دارد

کنترل شناوری با اندازه گیری های مناسب شروع می شود

مقدار وزنه ای که شما انتخاب می کنید باید به شما اجازه فرود مناسب و کنترل شده را در آب بدهد نه اینکه باعث غرق شدن سریع شود . تست های شناوری ابزار مهمی در تعیین مقدار مناسب وزنه هستند

محاسبه الزامات وزن مانند: ضخامت لباس های غواصی ، محیط های غواصی (آب شور در مقابل آب شیرین) و اندازه و ترکیب مخزن هوا (فولاد و آلومینیوم) برای دستیابی به شناوری مناسب به شما کمک می کند

BCD شما مانند آسانسور نیست که با یک دکمه تخلیه هوا باعث فرود و با یک دکمه پر کنند هوا باعث صعود شما شود .  بدانید که BCD برای کنترل شناوری مناسب است و مقدار هوای اضافه را تخلیه و کمبود برای شناور شدن را جبران می کند

به یاد داشته باشید، شناوری در طول غواصی تغییر می کند. در هنگام فرو رفتن به عمق آب ، وت سوت شما فشرده تر شده و این حالت باعث کاهش شناوری می شود همچنین کاهش مقدار هوا در مخزن هوا باعث شناور شدن شما می شود و در هنگام صعود مقدار هوای داخل وت سوت و BCD باعث کاهش فشار محیط اطراف افزایش یافته و باعث شناوری شما می شود

به دست آوردن کنترل شناوری مناسب قطعا یک سرمایه گذاری مناسب و پرسود برای شما در دوران غواصی خواهد بود . و با تمرین و گذاشتن وقت به آن دست یابید که باعث جلوگیری از آسیب به لوازم و تجهیزات غواصی شما و همچنین خود شخص شما خواهد شد .

 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to http://www.iranmarina.com/