غواصی صنعتی

غواصی، صنعتی ، غواصی صنعتی ، شغل غواصی ، کار غواصی ، آموزش، فنی و حرفه ای ، IMCA ، غواصان صنعتی ، تغذیه از سطح

 غواصی تجاری یا غواصی صنعتی  (Commercial Diving ) شاخه‌ای از غواصی است که در آن غواصان مشغول به انجام کارهای فنی در زیر آب میگردند.  این خدمات در بخش اکتشاف و تولید در صنعت نفت و گاز در نقاط دور از ساحل ( فرا ساحلی) و صنایع نیروگاهی و فناوری های وابسته در ساحل و همچنین بررسی و کنترل صدمات کشتی ها و در نقاط دور یا نزدیک از ساحل بسیار استفاده می شود. 

غواصان صنعتی به انجام کارهای چون تعمیرات زیر آب . جوش و برش زیر آب ، عکاسی زیر آب، فیلمبرداری زیر آب، مونتاژکاری زیر آب، بازدید خطوط لوله، جستجو، شناورسازی، سیمانکاری، ناوبری، لایروبی ، شمع کوبی ، کابل کشی ، لوله گذاری ، بازرسی فنی تاسیسات زیر آب ، تعمیر و نگهداری تجهیزات فنی،  بررسی و کنترل صدمات به کشتی ها و غیره را انجام می دهند . برای بسیاری از غواصان صنعتی که به تازگی واجد شرایط شده اند ابتدا با غواصی در پروژه های ساحلی شروع شده و پس از کسب تجربه به عملیات فراساحلی اعزام می شوند.

این کارگران زیر آبی اغلب زندگی خود را در محل کار بر روی سکو و یا کشتی برای چند هفته میگذرانند. شیفت کار معمولاً ۱۲ ساعت است و بقیه ساعت را به استراحت می پردازند. عدم وجود غواصان با تجربه در این صنعت منجر به فشار بیشتر و پرداخت دستمزد کمتر به غواصان جوانتر و تازه کار گردیده است. عدم وجود آموزش کافی و استاندارد، دستمزد کم، بی تجربگی نسبی نیروی انسانی و کارهمراه با شرایط عملیاتی دشوار و خطرناک و دور از ساحل و گاهی در خطرناک ترین منطقه ها از جمله معایب اشتغال برای غواصان صنعتی ایران می باشد.

 تجهیزات

تجهیزات مورد استفاده برای غواصی صنعتی بیشتر گرایش به تجهیزات تغذیه از سطح دارد، اما این امر با توجه به ماهیت کار و محل متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است غواصی غواصان خلیج فارس مبتنی بر وت سوت باشد در حالی که غواصان صنعتی در دریای شمال با توجه به درجه حرارت آب ، عمق ، نوع عملیات و سیستم غواصی نیاز به لباس خشک یا درای سوت نیاز داشته باشند 

تفاوت غواصی صنعتی و غواصی تفریحی

با توجه به نیاز های حرفه ای غواصان صنعتی و رعایت استاندارد های بین المللی امروزه استفاده از سیستم اسکوبا در غواصی صنعتی متداول نبوده و تجهیزات تغذیه از سطح به عنوان تجهیزات استاندارد غواصی صنعتی خصوصاً در پروژه های فراساحلی بکار برده می شود . همچین یک غواصی صنعتی باید آموزش و مهارت های لازم برای انجام چنین کارهای را در زیر آب دیده باشد و از لحاظ فیزیکی نیز در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد . 

مزایای سیستم تغذیه از سطح

1-ذخیره نامحدود گاز تنفسی بر خلاف محدویت ذخیره گاز تنفسی در سیستم اسکوبا
2-وجود دو سیستم پشتیبانی جهت تامین گاز تنفسی در موارد اضطراری
3-امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با غواص یا بین غواصان
4- حفاظت کامل از سر غواص در برابر صدمات احتمالی
5-امکان مدیریت بهینه غواصان در حین و پس از انجام عملیات

 

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn