غواصی ورزشی

غواصی

غواصی ورزشی یا تفریحی بخشی بزرگ و شناخته شده از صنعت غواصی و یکی از شاخه های آن است . امروزه غواصی تفریحی به صورت همگانی درآمده و به شکل گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان فعالیتی مفید، مفرح، لذت‌بخش و نیز منبع درآمد در صنعت اکوتوریسم شده‌است. تنفس زیر آب با استفاده از هوای فشرده تاریخچه‌ای کوتاه دارد. اما غوص در دریا و سفر به عمق دریا از دیرباز توسط بسیاری از ملل جهان انجام می‌پذیرفته‌است.

آموزش غواصی را باید نزد مربی غواصی واجد شرایط که در ارتباط و زیر نظر یکی از سازمانهای آموزش غواصی معتبر است آموخت.آموزش غواصی پایه مستلزم یادگیری مهارت های لازم برای انجام ایمن فعالیت های غواصی در محیط زیر آب است که شامل نکاتی مانند شناخت تجهیزات غواصی ، آشنایی با فیزیکغواصی ، سیستم همراهان ، برنامه ریزی غواصی و روش استفاده از جداول غواصی ، شناخت بیماری ها و حوادث غواصی می گردد .

اگرچه غواصی در رده ایمن ترین فعالیتهای تفریحی و ورزشی جهان به شمار می رود اما مبادرت به آن بدون دانش و آموزش های لازم و در صورت عدم رعایت استانداردهای غواصی میتواند باعث بوجود آمدن صدمات و بیماری ها و یا حتی منجر به مرگ شود.

از آنجائیکه غواصی رشته ورزشی و تفریحی بسیار خاصی بوده است و به دور از خشکی در محیطی پر خطر(دریا)انجام می گردد، سازمانهای معدودی که دارای استانداردهای خاص آموزشی میباشند فقط مجاز به آموزش این رشته ورزشی و تفریحی در سطح جهان گردیده اند. سازمانهای آموزش دهنده می بایست با استانداردهای سازمان جهانی استاندارد منطبق و زیر پوشش نهادهائی بین المللی مانند شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی و فدراسیون زیر آبی اروپا فعالیت نمایند. برخی از این سازمان ها عبارتند از :

PADI ( انجمن مربیان حرفه‌ای غواصی) بزرگترین و شناخته شده ترین و معروف ترین آژانس صدور گواهینامه بین‌المللی غواصی در جهان است و در آمریکا تاسیس شده است .

BSAC ( باشگاه زیر آبی بریتانیا )

NAUI ( انجمن ملی مربیان زیر آب )

SSI ( مدرسه غواصی بین المللی )

ACUC ( گواهینامه زیر آب آمریکا کانادا )

CMAS ( کنفدراسیون جهانی فعالیتهای زیر آبی )

IANTD ( انجمن بین المللی غواصان فنی و نایتروکس )

NASE ( آکادمی ملی مربیان غواصی )

SDI ( غواصی اسکوبا بین المللی )

 

 

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

درباره ما

بازدید از این دنیای آبی و بیکران با غواصی و سفر به درون دریا میسر می شود. هنری که امروز توسط مرکز ما به شما تقدیم می گردد و با یادگیری آن به اعماق دریا سفر کنید و از زیبایی و شاهکارهای آفرینش لذت ببرید.