دریاچه اوان قزوین

غواصی

در ایران 28 دریاچه طبیعی و 9 دریاچه بر اثر ساخت سد بوجود آمده است . از این میان 10 دریاچه بسیار زیبا و دیدنی هستند که یکی از آنها دریاچه اوان  در استان قزوین و در منطقه معروف الموت قرار دارد.

دریاچه زیبای اوان در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوین قرار دارد. این دریاچه که بیش از 70 هزار  متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع 1815  متری از سطح دریا واقع شده‌ است. طول آن در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر می‌باشد.

این دریاچه تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و با درصد خیلی کم

در 18 مرداد ماه سال 92 یک گروه 4 نفره از مرکز غواصی مارینا به غواصی در دریاچه پرداخته است .

محیط دریاچه کمی سرد است ولی داخل آب گرم تر از محیط اطراف آن میباشد و به همین خاطر در ابتدای صبح مه غلیظی کل اطراف دریاچه را می پوشاند . آب دریاچه شیرین است و عمیق‌ترین بخش دریاچه 6.8 متر است که  با استفاده از دو دستگاه دایو کامپیوتر سوانتو اندازه گیری شده است . دمای آب 23 درجه سانتی گراد است و برای پوشش بدن می توان از راش گارد یا وت سوت 2.5 میل استفاده کنید .  میدان دید در زیر آب کمتر از یک متر است و در نقاطی از کف دریاچه که چشمه وجود دارد دید آب به حدود 3 متر می رسد . البته برخی از مردم محلی عمق های متفاوتی را برای این دریاچه عنوان نموده اند که تیم غواصی چنین چیزی را تایید نکرد . بستر دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته نشین شده می باشد که حالت چسبندگی بسیاری دارد .

در اطراف دریاچه گیاه نی بن به فور وجود دارد و درون دریاچه نیز گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی وجود دارد . انواع ماهی قزل آلای رنگین کمان . کپور و اردک ماهی در این دریاچه نیز وجود دارد .

براي رفتن به درياچه، از تهران در مسیر اتوبان کرج به قزوین حرکت کرده و در انتهای اتوبان و چند کیلومتر قبل از قزوین ( 2 کیلومتر بعد از عوارضی ) مسیر فرعی سمت راست اتوبان که با تابلو الموت نشان داده  شده است را ادامه مسیر دهید

غواصی

پس از طی مسافت تقریبی40 کیلومتری به رجایی دشت می رسید،اگه قصد خرید وسایل یا خوراکی دارید باید از رجایی دشت خریداری کنید چون تا دریاچه دیگه جایی برای خرید وجود ندارد و فقط روستاهای اطراف دریاچه وسایل محدودی برای فروش دارند . از رجایی دشت مسیر دریاچه را حدود  20 کیلومتر ادامه دهید و سپس وارد راه آسفالت سمت چپ جاده شوید چنانچه وارد راه فرعی نشوید و مسیر این جاده را ادامه دهید ،راه شما را به "قلعه الموت" میرساند.این قلعه تاریخی در فاصله تقریبی 45 کیلومتری دریاچه قرارداد . در طول مسیر سعی کنید با پرس و جو از افراد محلی از صحت مسیر مطمئن شوید .

جاده دسترسی به دریاچه اوان با  اینکه در منطقه صعب العبور و کوهستانی قراردارد اما انصافا جاده خوبی دارد و تمام مسیر آن آسفالت است ،تنها مسئله آن ساخت غیر مهندسی راه به دلیل غیر اقتصادی بودن آن هست که باعث شده در گردنه ها پیچ های بسیار تند و خطرناک داشته باشد. سعی کنید تو مسیر با  سرعت پایین حرکت کنید و از مناظر جاده استفاده کنید،یادتون باشد که مسیر خودش بخش مهمی از سفره مخصوصا این جاده که واقعا دیدنی هست . جاده دسترسی به دریاچه حدود 30 متر بالاتر از سطح دریاچه قرار دارد مطمئن باشید برای اولین بار با دیدن دریاچه و زیبایی آن حیرت زده خواهید شد .

ضلع جنوبی دریاچه منطقه ای وسیع دارد که می توانید در آن مستقر شوید و برای شب چادر بزنید،اما حتما لباس گرم همراه داشته باشید چون این منطقه کوهستانی هست و حتی شب های تابستان هم بسیار سرد خواهد شد و خوابیدن در چادر کمی مشکل است .

شنا و ماهیگیری در این دریاچه ممنوع است ولی ... همچنین در کنار درياچه امکانات چنداني وجود ندارد؛ تنها يک مغازه کوچک و سرويس بهداشتي نامناسب و تخت هايي براي نشستن و صرف چاي

تیم غواصی : سعید پروین ، رامین راد مرد ، مهدی فخار صادق ، داریوش تفرشی