دریاچه سد طالقان کرج

غواصیدریاچه سد طالقان درجنوب رشته کوه های البرز در دره طالقان از توابع استان البرز و 135 کیلومتری شمال غرب تهران قرار دارد .

یکی از بزرگترین سدهای ایران سد طالقان است که بر روی رودخانه‌ شاهرود بنا شده است. رودی که سرچشمه آن از کوه‌های مازندران است و در مسیر جریان، دره‌ طالقان را سیراب می‌کند. دریاچه‌ پشت سد با حجم ذخیره‌ آب فوق‌العاده منظره بسیار زیبایی به وجود آورده و جلوه‌ی طبیعی خاصی به آن بخشیده است.

در سال 1348 خورشیدی به منظور انتقال آب طالقان به دشت قزوین، ساخت سد انحرافی سنگبان در طالقان و تونل انتقال آب به طول 9 کیلومتر تا زیاران (از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک استان قزوین) و سد انحرافی زیاران و مجموعه کانال‌های آبیاری دشت قزوین آغاز شد و در همان زمان مطالعاتی پیرامون سد مخزنی ذخیره سیلاب‌های بهاره رود طالقان نیز انجام شد اما ساخت آن با توجه به شرایط کشور تا سال 1381 خورشیدی به تعویق افتاد. در ابتدای سال 1381 خورشیدی عملیات ساخت سد مخزنی طالقان آغاز شد و در سال 1385 به بهره‌برداری رسید.

اگر از تهران به سمت این منطقه بروید، با طی کردن مسیر اتوبان کرج به سوی قزوین و وارد شدن به جاده سمت راست آن (از شهرهای كرج، هشتگرد و آبیك گذشته و 4 كیلومتر بعد از آبیك، به جاده انحرافی و اختصاصی طالقان می‌رسید) به منطقه زیاران پس از طی 28 کیلومتر از کناره اتوبان بر فراز گردنه ابراهیم آباد  با دیداری از سراسر دره طالقان به داخل آن سرازیر می شویم. پس از رسیدن به پست نیروی انتظامی مستقر در مسیر لار و جاده آسفالته فرعی شده رو به سوی غرب کم کم ارتفاع کم کرده با عبور از آبادی های سنگ بن و کمپ سر به کماکان و سپس به کناره نیلگون دریاچه سد طالقان می رسیم.

در این دریاچه انواع ماهیان نظیر قزل آلای رنگین کمان ، کپور ، زرد پر وجود دارد . بستر دریاچه از خاک رس تشکیل شده است  که چسبندگی بسیاری دارد . دمای آب در مرداد ماه به 26 درجه سانتی گراد می رسد و میدان دید زیر آب حدود 2 متر می باشد.