دریاچه تار و هویر دماوند

دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر  در استان تهران واقع‌ شده‌اند .دریاچه‎های زمین‎ ساختی تار و هویر در 30 کیلومتری شهرستان دماوند ازجمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی هستند. این دریاچه‌ها در ارتفاع بیش از 2900 متر از سطح دریا قرار دارند و راه ارتباطی آن‌ها، جاده ماشین روی دماوند - دریاچه تار است. این دو دریاچه در فاصله حدود 500 متری از یکدیگر قرار دارند. بیشترین طول دریاچه تار 1/3 کیلومتر و میانگین پهنای آن 400 متر و عمق آب آن در فصل پر آب 50 متر و در تابستان 40 متر است همچنین طول دریاچه هویر حدود 900 متر و میانگین پهنای آن 150 متر و عمق آب آن 15 متر است.

 دو دریاچه روی‌هم نزدیک به 7 کیلومترمربع وسعت دارند. سرشاخه آب‎هایی که به این دریاچه‎ها می‎ریزند، چشمه‎ساران کوه‎های قره‎داغ، سیاه‎چال و شاه‎نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آن‌ها وارد دریاچه‎ها می‎شود .

دریاچه‌های تار و هویر روی محور چین‌دار میان دو رشته‌کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع‌ شده‌اند. سطح آب آن‌ها در فصل‌های گوناگون سال متغیر است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی ازجمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری در فصل تابستان مناسب است.

در اطراف دریاچه هیچ‌گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در تار می‌وزند.

آب دریاچه بسیار سرد است و البته به دلیل شیرین بودن سنگینی آن احساس می‌شود . تیپ شیمیایی آب دریاچه تار، بر اساس مطالعات از نوع کلسیم، منیزیم، کربنات است.

در دریاچه تار یک پاسگاه محیط‌بانی مستقر است . که در پائین پاسگاه و در ورودی دریاچه محوطه‌ای کوچک با سیمان زیرسازی شده است. که برای ورود به آب مناسب است . درون آب این مکان پوشیده از گیاه است .

شیب بستر دریاچه بسیار تند است همچنان که شیب بستر را در بیرون از آب با مشاهده دیواره‌های کوه می‌توان مشاهده کرد. بستر دریاچه از خاک و سنگریزه تشکیل‌شده است . و در عمق 10 متر به بعد معمولاً بستر از گل نرم تشکیل می‌شود .

درون بستر نخ‌ها و قلاب‌های ماهیگیری فراوانی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود . همچنین در حاشیه دریاچه و درون آب زباله‌های وجود دارد . دمای سطح آب در تابستان حداکثر 18 درجه و در مهرماه 12 درجه است .

درون دریاچه ماهی قزل‌آلا، قزل‌آلای خال قرمز و زردک قابل‌مشاهده است.

 

راه‌های دسترسی به دریاچه

1- شهر دماوند، آبادی چنار عرب‌ها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.

2- از طریق جاده‌ای که از راه تهران – فیروزکوه و نقطه 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای منشعب شده و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده‌ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می‌شود متصل می‌گردد.

3- شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می‌رسید.