دریاچه ولشت کلاردشت

غواصی

در ایران 28 دریاچه طبیعی و 9 دریاچه براثر ساخت سد به وجود آمده است . از این میان 10 دریاچه بسیار زیبا و دیدنی هستند که یکی از آن‌ها دریاچه ولشت در استان مازندران و در منطقه معروف کلاردشت قرار دارد.

ولشت دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد واقع گردیده است. در قسمت جنوب غرب این ناحیه علم‌کوه قرار دارد. دریاچه ولشت یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران به شمار می‌رود.

محل دریاچه به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاصره‌شده بین تپه‌های کم ارتفاع از دید پنهان است .این دریاچه تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تأمین می‌شود .

در 17 تیرماه 93 یک گروه غواصی 7 نفره از مرکز غواصی مارینا به غواصی در دریاچه پرداخته است. 

این دریاچه حدود 150 هزار مترمربع مساحت دارد که ابعاد آن 400 در600 متر است و در ارتفاع 935 متری از دریای خزر قرارگرفته است . حداکثر عمق دریاچه 22 متر می‌باشد که میانگین عمق اطراف 9 متر و میانگین عمق وسط دریاچه 18 متر می‌باشد . دمای محیط اطراف در ساعت 10 صبح 31 درجه و دمای آب در سطح 26 درجه در عمق 6 متری 19 درجه در عمق 14 متری 13 درجه و در عمق 20 متری دمای آب 5 درجه می‌باشد .

بستر دریاچه از خاک بسیار نرم به رنگ خاکستری تشکیل‌شده است . میدان دید یا visibility بسیار محدود است . تا عمق 5 متری حدود 1 متر تا عمق 10 متری حدود 60 سانتی‌متر تا عمق 15 متری حدود 30 سانتی‌متر و در عمق 20 متری حدود 10 سانتی‌متر است .

در اطراف دریاچه گیاه نی بن به فور وجود دارد که ریشه‌های آن تا عمق 6 متری وجود دارد . درون دریاچه گیاهی وجود ندارد . انواع اردک‌ماهی . مار آبی و قورباغه در این دریاچه نیز وجود دارد .

مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق كندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی 23 كیلومتر بعد از پل كجور و 3 كیلومتر قبل از مارس آباد یک‌راه آسفالته زیبا به سمت غرب از جاده اصلی جداشده و پس از عبور از سربالائی‌ها و پیچ‌ها و جنگل‌های زیبای كاج به روستای كردی چال می‌رسد بعد از روستا راه به‌صورت خاكی تا كنار دریاچه ادامه می‌یابد.

ضلع جنوبی دریاچه منطقه‌ای وسیع دارد که می‌توانید در آن مستقر شوید . در کنار دریاچه سرویس بهداشتی و یک فروشگاه محلی قرار دارد که معمولاً همه‌چیز در آن پیدا می‌شود .