رقابت بين غواصان در ميزان مصرف هوا

غواصی

انسانها فیزیک بدنی مختلفی نسبت به يكديگر دارند مانند: چاق ، لاغر ، بلند ، كوتاه و ... به همين دليل اجزای داخلی بدن آنها نيز با يكديگر از نظر اندازه و عملكرد فرق می كنند . برخی دارای ريه هايی بزرگتر می باشند و حجم هوای بيشتری برای پر كردن ريه خود نياز دارند به همين دليل هوا را با سرعت بيشتری مصرف می كنند حتی در زمانی كه از تکنیک های تنفس خوب و راحت استفاده می كنند .

يکی از سوالاتی كه معمولاً بعد از غواصی پرسيده می شود اين است كه چقدر هوا داری ؟ بعضی از غواصان به داشتن مقدار هوای بيشتر نسبت به ديگران پس از پايان غواصی افتخار كرده و فكر ممی كنند چون مصرف هوای كمتری دارند می توانند نسبت به ديگران بيشتر در عمق آب حضور يابند پس غواص بهتر و با تجربه تری هستند و در بعضی مواقع ديگران را به تمسخر می گيرند و ازكلماتی چون غواص پر مصرف . غواص ديزلی و ... برای سرزنش كردن ديگران استفاده می كنند .

در حالت طبيعی افرادی كه دارای ريه های كوچكتری هستند بدان معناست كه برای پر كردن ريه خود به مقدار هوای كمتری نياز دارند و در نتيجه مصرف هوای كمتری نسبت به ديگر غواصان دارند اين دليل باعث نمی شود كه شما فكر كنيد نسبت به ديگران غواص بهتر و باتجربه تری هستيد .

در هنگام آموزش ياد گرفته ايد كه بهترين روش تنفس در زير آب بصورت آهسته و مداوم است ، و خيلی عادی مانند روی سطح آب بايد تنفس كنيد . هر انسان بنا بر وضعيت جسمی خود نيازمند به مقداری از هوا بوده كه بايد برای بدن او كافی باشد . پس تلاش برای حبس نفس بصورت كوتاه و يا كند تنفس كردن باعث بروز بيماری از قبيل تجمع دی اكسيد كربن در بدن می شود كه می تواند خطرناک بوده و ايمنی و سلامت غواصی شما را به خطر بياندازد . پس هميشه بياد داشته باشيم در غواصی آرام و كامل تنفس كنيم تا تهويه هوا به درستی انجام شود و از غواصی لذت بيشتری ببريم .

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

 

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub