تجزیه و تحلیل بیماری رفع فشار

غواصی

بیماری رفع فشار زمانی اتفاق می‌افتد که حباب در بافت یا خون پس از غواصی تشکیل‌شده باشد ، به‌طورمعمول آن‌ها حباب‌های نیتروژن هستند، اما می‌توانند حباب‌های هلیوم نیز باشد اگر از آن گاز نیز استفاده کرده باشد .

واکنش بدن و مشکلات آن بستگی به‌اندازه حباب‌ها ، مقدار آن‌ها و مکان‌های تشکیل‌شده دارد . علائم بیماری رفع فشار ممکن است در عرض 30 دقیقه ظاهر شود و یا 24 ساعت بعد از غواصی خود را نشان دهند .

اکثر جداول غواصی و الگوریتم‌های کامپیوتری با حدود 1% از خطر ابتلا به بیماری رفع فشار طراحی‌شده است، بنابراین حتی اگر شما در داخل جدول باقی بمانید ، در معرض خطر کوچکی از بیماری رفع فشار در هر غواصی خواهید بود .

همچنین، جداول و کامپیوترهای غواصی متغیر هستند و نمی‌توانند دقیق محاسبه کنند . جداول و کامپیوترهای غواصی میزان ضربان قلب ، میزان جذب اکسیژن ، تناسب‌اندام و وضعیت روحی شمارا نمی‌توانند پردازش کنند .

چگونگی زمان استراحت بر سطح ، سطح هیدراتاسیون ، مصرف الکل ، دمای آب ، مقدار چربی بدن و یا عوامل دیگر خطر ابتلا به بیماری رفع فشار را افزایش می‌دهند .

هنگامی‌که یک غواص علائم آسیب‌های مربوط به غواصی رفتن را در خود مشاهده کرد حتماً و سریع باید به یک پزشک متخصص و آموزش‌دیده در طب غواصی مراجعه کند و پزشک با معاینه بالینی بیمار به درمان او کمک خواهد کرد . درحالی‌که بیماری رفع فشار به‌ندرت ایجاد می‌شود ولی درمان آن بسیار مهم است و گاهی ممکن است درمان آن زمان زیادی طول بکشد

اگر شما دچار بیماری رفع فشار شدید باید سریع به دنبال درمان آن باشید . خجالت نکشید و ناراحت نباشید این اتفاق ممکن است برای همه به وجود آید و هیچ‌کس از آن در امان نیست . ابتلا شدن به بیماری رفع فشار دلیلی برای اشتباه انجام دادن غواصی نیست و همیشه دال بر اشتباه نیست . یک دونده ماهر نیز ممکن است مچ پایش پیچ بخورد بنابراین با استراحت و درمان وضعیت خودش را بهبود خواهد بخشید .

1- علائم و نشانه‌های بیماری رفع فشار بشناسید

2- بلافاصله هرگونه علائم بیماری رفع فشار را پیگیری کنید اغلب علائم و نشانه‌های بیماری رفع فشار عبارت‌اند از:

درد به‌خصوص در مفاصل و یا عضلات / بی‌حسی و ضعف عضلانی / خستگی ، ضعف ، تهوع و سرگیجه

3- آموزش کمک‌های اولیه را فرابگیرد

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

 

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub