غواصی و بیماری آسم

غواصی

غواصی ورزشی زیبا و هیجان‌انگیز است . چیزی که هیچ‌وقت فراموش نمی‌شود و نمی‌توان از آن به‌راحتی گذشت . ولی اگر شما دچار بیماری آسم  باشید  و با پزشک خود در خصوص غواصی کردن  مشورت کنید حتماً به شما خواهد گفت " نه "

این کلمه برای عاشقان غواصی بسیار سنگین است ولی بدون تردید  قابل‌درک است . برای یک غواصی خوب داشتن عملکرد صحیح و سالم اندام بدن بسیار مهم است ، و مهم‌ترین آن سیستم تنفس و راه‌های هوایی است که تحریک شدن و ملتهب شدن راه‌های هوایی نکته مهمی است . در حملات آسم که باعث سفت شدن عضلات اطراف راه‌های هوایی شده و انقباض جریان هوا به نقطه‌ای که باعث می‌شود شما به‌سختی نفس کشیده و این‌یک خطر محسوب می‌شود .

تعدادی از عوامل در غواصی مانند قرار گرفتن در آب سرد و یا تنفس هوای خشک و یا عدم عملکرد صحیح رگلاتور دردادن مقدار هوای مناسب می‌تواند باعث ایجاد حمله آسمی شود . وقتی یک حمله آسمی در عمق 30 متری ایجاد شود می‌تواند باعث وحشت‌زدگی غواص و یا ایجاد استرس شدید در وی شود و ایمنی غواصی او را به خطر بیندازد .

همچنین درگذشته پزشکان استدلال داشتند باریک شدن راه‌های هوایی می‌تواند باعث کندی در تخلیه گازهای موجود در ریه فرد غواص شود و با تغییر عمق و تغییر فشار و افزایش حجم گاز درون ریه باعث آسیب به ریه شوند . ولی در طول همایش بین‌المللی آسم در سال 1995 این نظریه به‌طور کامل رد شد و اعلام شد خطر آسیب به ریه در غواص مبتلابه آسم وجود ندارد .

 حال با گفته‌های بالا آیا می‌توان با داشتن آسم غواصی کرد ؟ جواب این است شاید

داروهای کنترل آسم بهبودیافته‌اند و در این خصوص پیشرفت چشمگیری داشته‌اند . بیماری آسم بر دو نوع شدید و خفیف تقسیم‌بندی می‌شوند . آسم  شدید دارای علائمی مشخص در طول روز است که با این شرایط نمی‌توان غواصی نمود . در آسم خفیف شما با استفاده از دارو و کنترل وضعیت خود و همچنین کنترل عملکرد شش‌ها در هنگام ورزش می‌توانید غواصی کنید

 مرکز بیمه DAN تخمین می‌زند حدود 5% جمعیت غواصی مبتلابه آسم است . برای اینکه بدانید آیا شما با داشتن بیماری آسم می‌توانید غواصی کنید باید به حضور یک پزشک رفته و آزمون چالش‌های راه هوایی را طی کنید . پزشک هنگامی‌که شما یک فعالیت شدید و پایدار مانند دویدن بروی تردمیل رادارید مقدار جریان هوا تنفسی شمارا اندازه‌گیری می‌کنند تا مطمئن شود شما مشکلی ندارید . همچنین می‌توانید با تنفس از هوای سرد و خشک که مانند هوای درون سیلندر غواصی است خود را موردسنجش قرار دهید .

در مورد داروهای مصرفی باید با پزشک متخصص مشورت کنید . یک داروی خوراکی بنام آمینوفیلین( Aminophylline ) وجود دارد که الآن قدیمی شده است و برای باز کردن راه‌های هوایی استفاده می‌شد . این دارو باعث باز شدن عضلات اطراف راه‌های هوایی می‌شد اما بر روی شریان‌های ریه نیز تأثیرگذار بود و باعث گشادشدن آن‌ها می‌شد و توانایی ریه برای فیلتر کردن حباب‌ها را کاهش می‌داد و خطر ابتلا به بیماری رفع فشار را افزایش می‌داد .

 داروهای جدیدتر مانند آلبوترول ) Albuterol ( می‌تواند چهارتا شش ساعت از راه‌های هوایی محافظت کند . آئروسل‌ استنشاقی‌ آلبوترول‌ برای‌ درمان‌ و جلوگیری‌ از انقباض‌ برونشی‌ (تنگ‌ شدن‌ مجاری‌ هوایی‌ ریه‌) استفاده‌ می‌شود. این دارو به‌ گشادکننده‌ برونش‌ معروف است . آلبوترول‌ اسامی‌ تجاری‌ متفاوتی‌ دارد و  تحت‌ عنوان‌ سالبوتامول‌ هم‌ شناخته‌ می‌شود. این دارو   دارای شکل‌های خوراکی مانند : محلول ، شربت ، قرص  و قرص‌های طولانی اثر می‌باشد .

 

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub