شناور نشانگر سطحی -SMB

غواصی

اين وسيله یک ابزار كمكی در غواصی اسكوبا می‌باشد و بسيار مفيد و سودمند می باشد و حتی در بعضی مواقع ضروری می باشد .

اين وسيله در بين بعضی از غواصان ايرانی بنام پاراشوت شناخته می شود كه نامی غلط است . پاراشوت که نام درست آن پالوت شوت است در ورزش چتر بازی به چتر کوچک کمکی که برای باز کردن و بیرون کشیدن چتر اصلی در آسمان رها می شود گفته می شود و به اين علت وارد سيستم غواصی ايران شد كه پيشكسوتان اين رشته در فدراسيون نجات غريق و غواصی همگی به ورزش زيبای چتر بازی و سقوط آزاد علاقه مند بودند و در اين رشته فعاليت می كردند و اين وسيله را تشبيه به يكی از ابزار های چتربازی نموده و از اين نام نيز در غواصی استفاده كردند  به‌طوری كه كم كم اين نام رايج شد . 

 D SMB ها دارای شكل های مختلفی هستند ولی ما در اينجا سعی داريم بهترين آنها جهت غواصی اسكوبا را به شما معرفی كنيم.

 D SMB به‌صورت يك لوله استوانه‌ای شكل از جنس نايلون بادوام و ضد نفوذ آب می باشد كه به‌صورت دورنگ يا تک‌رنگ عرضه می‌گردد. به‌طورمعمول به‌صورت تک‌رنگ قرمز و يا دورنگ نارنجی و سبز  تولیدشده‌اند كه در تابش نور خورشيد درخشندگی بيشتری داشته باشند . همچنین بر روی آن‌ها عبارتی چون غواص ، غواص در زیرآب است و ... نوشته‌شده است .  D SMB ها به دو صورت باد می‌شوند با استفاده از لوله رابط توسط دهان و يا از زير توسط هوای خروجی از ديمند والو. همچنین به‌ راحتی جمع می‌گردند و در كيسه مخصوص خود قرارگرفته و از طريق بست می‌توان آن را به BCD خود متصل كنيد .  D SMB ها دارای سوپاپ تخليه اضطراری برای جلوگيری از باد شدن بیش‌ از اندازه همانند BCD می‌باشند و همچنين اين  D SMB را می‌توان به كمك دو ابزار ديگر استفاده كرد يكی ريل كه دارای طناب بلند بود و به‌طورمعمول در اعماق استفاده می‌شود و ديگری طناب بافته‌شده مخصوص  D SMB كه دارای 5.5 متر طول و 2 سانتی‌متر عرض به همراه قلاب و گيره در سروته آن می‌باشد .

««  توصيه می‌گردد برای باد كردن SMB و  D SMB از منبع جايگزين هوا (اختاپوس ) استفاده كنيد »»

 از اين ابزار می‌توان در موارد زير استفاده كرد :

1- به‌طورمعمول در غواصی از يك خط مرجع برای پايين رفتن و بالا آمدن مانند طناب لنگر قايق استفاده می‌شود و در صورت نياز به ايستگاه ايمنی می‌توان از همان طناب لنگر برای توقف در عمق 5 متری به مدت 3 دقيقه استفاده نمود ولی اگر شما آن خط مرجع را گم كنيد و يا از آن دور شويد و يا از شيب بستر برای فرود استفاده كرده باشيد در هنگام صعود توقف در نقطه دقيق ايستگاه ايمنی مقدار كوچكی مشكل است بنابراين با استفاده از  D SMB می‌توان آن را باد كرد و به سطح آب فرستاد و با استفاده از طناب مخصوص كه معمولاً دارای طول 5.5 متر است به انتهای طناب آويزان شد و ايستگاه ايمنی را در نقطه صحيح آن انجام داد .

2- زمانی كه در يك منطقه غواصی می‌کنید و رفت آمد قایق‌ها وجود دارد برای حفظ ايمنی بيشتر می‌توان با فرستادن  D SMB به سطح آب ، قایق‌ها را از وجود غواص در زیرآب مطلع كنيد تا مسير خود را تغيير داده و به منطقه شما نزدیک نشوند .

3- زمانی كه از يك گروه غواصی جداشده‌اید و وقتی به سطح آب‌باز می‌گردید احتمال دارد از ساحل يا قايق فاصله بگيريد برای اطلاع از وضعيت خود و يا نمايش مكان حضور خود درون دريا برای ساير غواصان و يا افراد درون قايق می‌توان از SMB و  D SMB استفاده كرد ، چون با توجه به رنگ ، شكل و اندازه از فاصله‌های دور نيز نمايان است . 

4- برای بلند كردن اجسام بايد از شناور مخصوص اين كار به نام لیفتین بگ استفاده كرد . ولی امكان دارد در شرايطی قرار بگيريد كه نياز به بلند كردن جسمی داشته باشيد و لیفتین بگ در دسترس شما نباشد ، توجه داشته باشيد برای بلند كردن اجسام به‌هیچ‌عنوان با روش باد كردن BCD اقدام نكنيد چون يك عمل غير ايمن و خطرناك است و در صورت جدا شدن جسم ، شما با يك BCD پرباد در زیرآب مانند يك توپ به‌سرعت به سمت سطح آب بالا رفته و مشكلات بعدی در انتظار شماست . پس می‌توانید در حد محدودی برای بلند كردن اجسام در صورت نياز از  D SMB استفاده كنيد .

درنتیجه  D SMB يك ابزار كمكی بسيار ضروری برای مربيان و دايو مسترها و همچنین يك ابزار مفيد در مواقع اضطراری برای ساير غواصان است و همراه داشتن آن در حين غواصی می‌تواند ايمنی و راحتی بيشتری به ما ارائه كند .

  

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

SMB

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub