علت آب دهان زدن به ماسک

غواصی

چرا آب دهان زدن به ماسک غواصی باعث عدم بخار گرفتگی آن می شود ؟

همه غواصان می‌داند که قبل از غواصی باید به ماسک خود آب دهان بزنند یا از اسپری‌های ضد بخار استفاده کنند تا ماسک آن‌ها هنگام غواصی بخار نکند و باعث کاهش دید نشود . اما علت چیست ؟

هوا دارای رطوبت است و رطوبت تشکیل‌شده است از ذرات کوچک آب . هنگامی‌که یک ماسک بر روی صورت غواص قرار می‌گیرد مقداری از هوای تنفسی به‌صورت غیرارادی در بازدم از بینی تخلیه می‌شود و رطوبت به داخل ماسک می‌رود

این قطره‌های میکروسکوپی به علت اینکه از درون بدن خارج می‌شوند و گرم‌تر از هوای اطراف هستند به‌صورت قطره‌های ریز روی شیشه ماسک که سردتر هست رفته و قطرات کوچک آب را تشکیل می‌دهند این حالت در هنگام خوردن نوشیدنی گرم یا سرد برای افراد دارای عینک به‌وفور اتفاق می‌افتد و یا همچنین در زمستان شاهد شیشه‌های بخار گرفته منزل یا اتومبیل هستید.

قطرات میکروسکوپی آب به دلیل توانایی شیميایی مولکول‌های آب ( کشش سطحی ) در حلقه‌های کوچک به یکدیگر محکم چسبیده و با متراکم شدن مه را تشکیل دهند . و این مه به روی شیشه ماسک قرارگرفته و باعث تاری دید می‌شود . حالا آب دهان یا اسپری‌ها ضد بخار باعث می‌شوند که این ذرات ریز به یکدیگر بیشتر چسبیده و حلقه‌های بزرگ‌تری ایجاد کنند و در یکجا جمع شوند .

هنگامی‌که به یک ماسک آب دهان زده می‌شود گسترش قطرات ریز آب به دلیل کشش سطحی زیاد کاهش می‌یابد و باعث تشکیل قطره‌های بزرگ‌تر و قابل دید مانند قطرات باران درون ماسک می‌شود و این قطرات روی شیشه ماسک باقی نمی‌ماند و به پایین سقوط می‌کند . البته باکمی توجه در هنگام غواصی خواهید دید مقدار بسیار کمی آب در پایین ماسک جمع شده است .

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد. 

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub