استفاده از ابزار صوتی در زیرآب

غواصی

ارتباط بين غواصان در زیرآب به‌طورمعمول با استفاده از علائم مشترك بین‌المللی غواصی به كمك دست می‌باشد و يا استفاده از ماسک‌های تمام‌صورت ( فول فيس ماسك ) كه در آن‌ها ارتباطات راديويی باسيم و يا بی‌سیم تعبیه‌شده است . ولی ابزار ديگری نيز وجود دارد بنام ابزار صوتی غواصی (Scuba Signaling Devices) 

اين ابزار اشكال مختلفی دارند مانند :

یک‌بند لاستيكی كه درون آن‌یک گوی قرار دارد و به دور تانك انداخته می‌شود و در هنگام نياز گوی را كشيده و رها می‌کنیم ، با اين حركت گوی به تانك ضربه زده و صدا ايجاد می‌کنند . و يا يك ميله بلند فلزی 30 سانتی كه همراه غواص بوده و با آن به بدنه تانك ضربه می‌زند و صدا ايجاد می‌کند و يا يك سوت كه به شلنگ رابط کم‌فشار BCD متصل شده و با استفاده از هوای داخل تانك صدا ايجاد می‌کند . و يا يك استوانه فلزی كه درون آن چند ساچمه قرار دارد و با تكان دادن آن صدا ايجاد می‌شود.

امّا دليل اصلی استفاده از اين ابزار جلب‌توجه هميار و يا گروه غواصی برای نشان دادن چيزی جالب و يا گفتن مطلبی به آن‌ها است . اين ابزار مفيد و باارزش در هنگام غواصی می‌باشند ولی همان‌طور كه می‌دانید استفاده از هر وسیله‌ای هم می‌تواند سودمند و هم زیان‌بار باشد .

سرعت صوت در زیرآب 4 برابر بيشتر از سرعت صوت درروی زمين است و درنتیجه صداها در زیرآب از فاصله‌های دورتر نيز قابل‌شنیدن است به‌طوری‌که ضربه به تانك تا يك شعاع 500 متری قابل‌شنیدن است .

از ابزار صوتی نبايد زياد در زیرآب استفاده كرد چون آرامش محيط غواصی را از بين می‌برد و غواصی لذت‌بخش نخواهد بود ، اگر شما در مدت‌زمان يك غواصی 45 دقیقه‌ای بخواهيد 30 دقيقه از اين ابزار استفاده كنيد دوستان شما بسيار ناراحت و عصبانی می‌شوند و همچنين بعد از مدتی اين صداها برای آن‌ها تكراری شده و ديگری توجه ای به شما نخواهند كرد .

همچنین این‌گونه صداها باعث آزار و فراری دادن آبزيان خواهد شد و شما در طول غواصی ممكن است از مشاهده لاک‌پشت‌ها ، سفره‌ماهی‌ها ، کوسه‌ماهیان و ديگر آبزيان محروم شويد .

«« استفاده بيش اندازه از اين ابزار می‌تواند باعث آزار و اذيت در هنگام غواصی شود »»

سعی كنيد در هنگام غواصی از رهبر گروه غواصی پيروی كنيد ، مسير او را دنبال كنيد و به يكديگر نزديك باشيد تا بتوانيد در صورت نياز با لمس كردن ، يكديگر را متوجه كرده و استفاده از اين ابزار صوتی را كاهش دهيد .

 

گردآوری ، تألیف و ترجمه : سعيد پروين 

مركز غواصی بین‌المللی مارينا www.IranMarina.com

استفاده از مطالب این مقاله برای علاقه‌مندان و هنرجويان غواصی به‌شرط امانت‌داری و رعایت اخلاق حرفه‌ای (درج منبع و نویسنده) آزاد می‌باشد.

غواصی

شبکه های اجتماعی ما

پلتفرم  مختلف شبکه های اجتماعی مرکز غواصی مارینا بستری هستند برای ارتباط شما با دنیای مدرن

50 instagram Twitter telegram 

linkdin  tumbler aparat youtub