Gustav Dalla Valle

غواصی

Gustav Dalla Valle– گوستاو دله واله

گوستاو دله واله در شمال ایتالیا در یک خانواده سلطنتی به دنیا آمد . پدر او در تجارت ابریشم بسیار معروف بود و ثروت زیادی داشت  گوستا در سال‌های جوانی مجذوب دریا شد و در دوران جوانی به فری دایو در دریای مدیترانه پرداخت.

او بسیار سفر و گردشگری را دوست داشت و مدام به سفر می‌رفت . او یکی از اولین غواصان اروپا بود و درزمینهٔ شکار ماهی با نیزه نیز فعال بود و بسیاری از برندهای مطرح در آن زمان مانند Beuchat . Cressi . Cvalero . Forjet  می‌شناخت.

گوستا به هائیتی نقل‌مکان کرد و بی‌شک اولین آغازکننده مدرسه غواصی اسنورکلینگ و ماهیگیری با نیزه در  غرب کرده زمین بود . وقتی‌که پایا داک برای رقابت با گوستا به آنجا آمد وی به‌سرعت آنجا را به مقصد ایالات‌متحده در سال 1957 ترک کرد .

گوستا در میامی بود و با دو تن از تولیدکنندگان تجهیزات غواصی در اروپا تماس گرفت و هماهنگی لازم برای واردات تجهیزات غواصی از اروپا را به ایالات‌متحده را انجام داد  . وی در آن زمان توزیع کنند تجهیزات Cressi بود . پس از مدت کوتاهی Healthways که تولیدکننده  لوازم اسکی رو آب بود با گوستا برای توزیع لوازم غواصی قرارداد بست و در ادامه دیک کلاین نیز به آن‌ها پیوست . درنهایت Healthways با مشکلات  مالی زیادی روبرو شد و این منجر شد وی برنامه‌ریزی جدید انجام دهد و تولید تجهیزات غواصی در خود ایالات‌متحده با نام  SCUBAPRO  شروع شد.

در پائیز 1962 Healthways از دیک بوین به‌منظور تولید محصولات جدید خریداری شد آن‌ها برای به چالش کشیدن کسب‌وکار صنعت غواصی با یک رویکرد حرفه‌ای شروع به بالا بردن کیفیت تجهیزات و ماشین‌آلات خود کردند .  

روز 26 دسامبر 1962 به آن‌ها اعلام شد که Healthways ورشکسته شده است . گوستاو نام SCUBAPRO را به مبلغ 1 دلار خرید و شرکت خود را در یک انبار کوچک با یک منشی پاره‌وقت و یک مرد جوان برای توزیع محصولات آغاز کرد .

SCUBAPRO درنهایت به اس سی  جانسون در سال 1974 فروخته شد و مدت کوتاهی بعد گوستاو به Mustique، جزیره‌ای در غرب هند نقل‌مکان کرد .  او در سال 1982 به ایالات‌متحده بازگشت و زمینی در دره نپا به مبلغ 2 میلیون دلار خریداری کرد و یک کارخانه شراب سازی در دامنه کوه کالیفرنیا با برند تجاری مایا افتتاح کرد .

او یکی از پیشگامان در ایجاد علاقه در مسابقات قهرمانی صید ماهی با نیزه بود . در پارک Pennekamp  فلوریدا یک مجسمه از مسیح در حدود 10 متری زیرآب قرار دارد که گوستاو مسئول قرار دادن این مجسمه بوده است .

او همیشه به‌عنوان یکی از اسطوره‌ها و افسانه‌های غواصی که با یک شخصیت شاد برای به خنده درآوردن مردم در خاطره‌های باقی خواهد ماند

گوستاو دله واله در سال 1995 درگذشت .