جزیره کیش

جزيره كيش از نظر محيط زيست طبيعي، يكي از زیباترین مناطق خليج فارس می باشد . پوشش مرجاني اين جزيره در سواحل شرقي آن واقع گرديده است و هرساله مورد بازديد بسياري از علاقه مندان غواصي قرار ميگيرد . غواصي  در تمامي طول سال امکان پذير بوده و سايت‌هاي کم عمق اين جزيره براي غواصي تمامي افراد و حتي اشخاص مبتدي بسيار مناسب است. همچنين وجود مراکز آموزشي مجهز و تفريحي غواصي درکيش اين جزيره را تبديل به قطب برتر غواصي کشور نموده است. در زير به معرفي سايت‌هاي مناسب غواصي اين جزيره مي‌پردازيم .

 

غواصی

بيگ كورال

اين ريف‌هاي مرجاني که در شرق جزيره واقع گرديده‌اند، داراي اکوسيستم غني و زيبايي مي‌باشند که خيره کننده چشمان هزاران غواص در طول سال است. عمق اين سايت به هنگام مد کامل متجاوز از 6 تا 7 متر و هنگام جزر کامل کمتر از 4 متر مي‌باشد اين سايت‌ها از تنوع فراواني از آبزيان برخوردار‌اند.

از انواع ماهي‌ها مي‌توان به: جراح ماهی- دختر ناخدا - هامور - جاش - ساردين - تون - اژدرماهي - موري ايل - استون فيش - اسکورپيون - دلقک و ريف شارک همچنين سفره ماهيان، اشاره کرد. انواع لابستر و لاک‌پشت‌هاي پوزه عقابي و پشت سبز، همچنين مرجان‌هاي طبقاتي و مغزي و نيز گاها انواعي از سافت کورال در اين سايت ديده مي‌شوند. پوشش مرجاني سايت که شمالي- جنوبي و در امتداد ساحل به صورت نواري کشيده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است.

 

 

غواصی

ژوراسیک پارک

سایت ژوراسیک پارک روزی پوشیده از مرجان های متنوعی بوده است ولی امروز تقریبا به کویری در زیر آب تبدیل گردیده است . باقیمانده این سایت حفره ای است که در عمق 12 متری شرق جزیره کیش واقع گردیده است . در اطراف این حفره هنوز هم میتوان باقیمانده مرجانهای مغزی را دید . درون این حفره و در اطراف آن میتوان ماهیان چون فرشته ماهی . هامور . گوازیم . خنو . ملوان ماهی . طوطی ماهی را مشاهده نمود 

 

 

 

 

 

ساترن كرك

از ديگر سايت‌هاي غواصي در اطراف جزيره كيش ساترن كرك يا شكاف جنوبي مي‌باشد كه بسيار زيبا بوده، اما به دليل دوري نسبي، كمتر ملاقات كننده‌اي دارد. اين ريف مرجانی در 3 مايلي جنوب جزيره واقع گرديده است و از شكافي پله ای تشكيل شده است كه تا عمق 22 متري نيز ادامه مي‌يابد. 

از آبزياني كه در اين سايت به چشم مي‌خورند، مي‌توان دسته‌هاي بزرگ باراكودا، کوسه های بلك تيپ و خفاش ماهيان را نام برد. با توجه به جريان آب اين منطقه، غواصي در اين سايت نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصي داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمي‌باشد.

 

 

 

 

کشتي مغروق داما

اين كشتي باربري سنگالي كه در عمق 33متري آب‌هاي جنوب شرقي كيش آرميده است در يكي از شب‌هاي پاييزي سال 1384 به دليل آبگرفتگي موتورخانه، اعلام وضعيت بحراني نمود، اما از درخواست كمك سر باز زد صبح روز بعد به دلايل نامعلومي غرق و براي هميشه معماي مرموز خود را به اعماق برد در تحقيقات بعدي مشخص گرديد كه به مدارك كشتي دستبرده شده است و كشتي 10 سال جوانتر از تاريخ ساخت خود معرفي گرديده است اين دليلي كافي براي عدم پرداخت بيمه كشتي و بار موجود در آن سينك آشپزخانه، سراميک و تخته‌ توسط شركت‌هاي بيمه بود. در هر صورت اين كشتي اكنون پس از گذشت كوتاه مدتي كه در اعماق آرميده است تبديل به زيستگاهي مصنوعي براي آبزيان و همچنين سايت جديدي براي غواصي گرديده است.

غواصي در اطراف اين مغروق که در فاصله 4 مايلي از جزيره به پهلوي راست خود خوابيده است، نياز به تبحر خاصي نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتي، فراگرفتن دوره تخصصي کشتي‌هاي غرق شده الزاميست. دستيابي به اين كشتي مغروق كه مكان زيبا و مناسبي براي آموزش دوره تخصصي كشتي‌هاي غرق شده مي‌باشد فقط با قايق‌هاي غواصي امكانپذير می باشد 

ورود به بدنه کشتي از طريق پنجره کابين فرماندهي امکان‌پذير بوده و عبور از راهروي پشتي کابين فرماندهي و ورود از طريق در آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه هدايت مي‌نمايد پروانه کشتي نيز که مکان مناسبي جهت عکاسي به شمار مي‌رود در عمق 30 متري قرار دارد از آبزيان اين منطقه مي‌توان خفاش ماهيان، باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نيز اژدرماهيان را نام برد.

غواصی

كلبه هور

 

اين سايت که در غربي ترين دماغه جزيره کيش و در مکاني به همين نام واقع گرديده است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش و به خصوص به هنگام وزش بادهاي شرقي که غواصي در سواحل شرقي جزيره کيش را نامساعد مي نمايد مي باشد.

ورود به سايت از طريق ساحل کوچک جنوب آن و يا از طريق پرتگاه صخره اي غرب آن امکان پذير مي باشد. بستر سايت صخره اي بوده و از آبزيان آن مي توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاک پشتها را نام برد. همچنين در ساحل جنوبي آن ( محل ورود و خروج به سايت) غاري کوچک به طول 5 متر وجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسيار لذت بخش خواهد بود. عمق سايت غواصي کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر گرديده و تا 8 متر نيز ادامه دارد.

 

  

غواصی

کشتي يوناني

اين مکان که کمتر از سايتهاي ديگر مورد توجه قرار گرفته است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش به هنگام وزش بادهاي شرقي و نامساعد بودن سواحل شرق جزيره کيش مي باشد. اگرچه عمق 4 تا 5 متري آب در اين سايت نياز به تجهيزات غواصي را محسوس نمي نمايد و حس کنجکاوي شما با استفاده از اسنورکلينگ ارضا خواهدگرديد، اما لذت بازديد از پروانه اين کشتي بسيار مشهور به هنگام غواصي وصف ناشدني است. عمق آب در قسمت پروانه 8 متر بوده و بستر اطراف اين کشتي به گل نشسته پوشيده از آهن آلات و قطعات فولادي مي باشد. جالب است بدانيد که وجود اکسيد آهن در اين منطقه باعث سرخ فام شدن شنهاي اطراف کشتي يوناني گرديده است.

ورود به سايت از طريق پله هاي تعبيه شده در پارک ساحلي مقابل کشتي تسهيل گرديده و به آساني با شناي بر سطح در عرض چند دقيقه مي توان به زنجير لنگر رسيد.همچنين بازديد از درون اين کشتي نيز از حفره شمالي آن امکانپذير مي باشد. البته ورود به بدنه به دليل پوسيدگي آن بسيار خطر ناک است

 

 

سمبارون 

اين سايت زيبا و نهفته که در غرب کيش و مابين جزيره کيش و هندورابي قرار گرفته است نيز از زيبا ترين ريفهاي مرجاني اطراف کيش مي باشد که در صورت مساعد بودن اوضاع جوي و دسترسي به اين نقطه، شما مي توانيد از زيبا ترين لحظات غواصي خويش در خليج فارس لذت ببريد. دسترسي به سايت سمبارون از طريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين به هنگام بازگشت از هندورابي امکان پذير است. فاصله سمبارون تا کيش 10 و تا هندورابي 7 کيلومتر مي باشد.

عمق اين تپه زير آبي از 16 متری شروع می شود و آبهای اطراف تپه تا 60 متر نیز عمق پیدا میکنند . گونه هاي متفاوتي از آبزيان خليج فارس در اين نقطه سکنا گزيده اند که میتوان به گله های بزرگ شیر ماهیان اشاره کرد . اما جريان نسبتا شديد آب را در اين نقطه مي بايست در نظر گرفت.

 

  

 

غواصی

رویال راک

این سایت مجموعه ای از چند صخره گرانیتی بزرگ و کوچک است که در اسفند ماه سال 1387 پس از به گل نشستن بارج حامل صخره های گرانیتی که توسط یدک کش بلژیکی بنام سی رویال از عمان به بحرین حمل می گردید و در مسیر خود دچار طوفان شده و به سواحل آرام جزیره کیش پناه آورده بود به درون آب ریخته شد . این سایت بسیار سریعتر از آنچه متوقع بود تبدیل به زیستگاه بسیار زیبائی گردید و به دلیل بستر شنی منطقه که عاری از هرگونه پناهگاه برای آبزیان است . مکانی بسیار مساعد برای جذب انواع ماهی و دیگر آبزیان گردید . شاید بتوان از این سایت به عنوان نخستین زیستگاه مصنوعی منطقه یاد کرد.

عمق این سایت در حدود 11 متر است و در آن می توان انواع گونه ماهیان منجمله خفاش ماهیان . تن ماهیان . انواع سرخو . گیش . دلقک ماهی . دامسل . سفره ماهی . اژدر ماهیان . طوطی ماهی . هامور . فرشته ماهی و دسته های باراکودا را مشاهده کرد .

در سالهای اخیر بلوک های سیمانی بزرگی نیز به این مجموعه اضافه شده است تا بتواند پناهگاهی برای ماهیان و جذب بیشتر آبزیان شود . این سایت در فاصله 100 متری از ساحل و در کنار اسکله تابان قرار دارد 

 

 غواصی

پورت 

این سایت که در شمال جزیره کیش و در کنار اسکله و روبروی آب شیرین کن جزیره  قرار دارد و از چندین صخره بزرگ تشکیل شده است . عمق این سایت در هنگام مد کامل بیشتر از 5 متر نخواهد بود . از آبزیانی که در این سایت به چشم می خورد میتوان به سفره ماهی . ملوان ماهی . لاک پشت . طوطی ماهی و خنو نام برد .

 

 

 

  

 

غواصی

کرک

این سایت که در شمال جزیره کیش قرار دارد یک شکاف بزرگ و طولانی در بستر دریاست و منطقه ای بسیار زیبا می باشد  . این سایت در عمق 9 متری قرار دارد و دسترسی به آن فقط با استفاده از قایق امکان پذیر است . از آبزیانی که در این سایت به چشم میخورد میتوان به سفره ماهی . ملوان ماهی . لاک پشت . طوطی ماهی . بز ماهی . دلقک ماهی . ستاره دریایی نام برد . با توجه به جریان آب در این منطقه غواصی در این سایت نیاز به تبحر و مهارت خاصی دارد .

 

 

 

 

 

کنیون

سایت غواصی کنیون نیز دره ای زیر آبی در جنوب غربی جزیره کیش در میان ساترن کرک و کشتی یونانی می باشد . با توجه به بستر صخره ای خود زیستگاهی مساعدی برای گونه های مختلف آبزی گردیده است . عمق این سایت بین 21  متر می باشد و گاهی در این سایت میتوان کوسه های بلک تیپ و سفره ماهیان ایگل ری را مشاهده نمود . این سایت با توجه به دوری از ساحل از تخریب به دور مانده است و دسترسی به آن فقط با قایق امکان پذیر است .

 

 

 

 

 

غواصی

سیمرغ

این سایت که در شرق جزیره کیش و مابین سایت بیگ کورال و رویال راک قرار دارد منطقه ای صاف و دارای بستر شنی که دارای مرجان های شاخ گوزنی کوچک می باشد و به کمک دوستداران محیط زیست در حال کاشت و بازسازی مرجان ها می باشند . کاشت مرجان در این سایت انجام شده و برنامه گسترش آن ادامه دارد .
 
این سایت از ساحل به سمت دریا میباشد و تا عمق 10 متری ادامه می یابد . از انواع آبزیان این منطقه میتوان به دلقک ماهی . فرشته ماهی . هامور . طوطی ماهی . دامسل . کاردینال . مارماهی سفید نام برد .
 
به دلیل فراوانی و گسترش مرجان های شاخ گوزنی و همچنین برنامه تکثیر و رشد آنها مهارت و تبحر جهت جلوگیری از آسیب به مرجانهای جوان در هنگام غواصی نیاز است .
 
 
  

غواصی

وانت مغروق

این خودرو یک عدد تویوتا هایلوکس تک کابین است که در عمق 7 متری غرق شده است . و بعد از مدتی به یک زیستگاه برای آبزیان تبدیل شده است . در اطراف این خودرو ماهیان مختلفی زندگی میکنند که میتوان به فرشته ماهی ، پروانه ماهی ، خفاش ماهی ، دامسل ، سرخو و دیگر ماهیان اشاره کرد

این مغروق در فاصله 300 متری از ساحل و روبروی پاویون سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد .

 

 

  

  

سازه ها 

این سایت از تعداد زیادی سازه مصنوعی مثلثی و دایره ای شکل تشکیل شده است که به صورت مصنوعی برای ایجاد زیست گاه مصنوعی آبزیان ساخته شده است . این سازه ها در عمق 18 تا 20 متری در فاصله 2 مایلی جنوب شرقی کیش قرار گرفته اند. در اطراف این سازه ها گونه های زیادی از ماهیان با تعداد زیاد زندگی میکنند که برای اشاره میتوان از فرشته ماهی ، پروانه ماهی ، طوطی ماهی ، اژدر ماهیان، گله های باراکودا ، دسته های سرخو ، سفر ماهی و شیر ماهی نام برد . به دلیل وجود سازه های بزرگ تورهای صیادی رها شده و یا پاره شده پس از طی مسیر به این سازه ها گیر کرده اند و در بستر دریا جای گرفته اند لذا باید مراقب این تورها بود و هنگام غواصی دقت لازم را به عمل آورد . 

 

 

 

  

الدورادو 

به منظور افزايش سايت هاي غواصي در جزيره كيش اقدام به ساخت و استقرار سه مجسمه در دريا شده است. اين سايت غواصي با هدف جذب توريست،كاهش فشار بر اكوسيستم هاي مرجاني و حفاظت از محيط زيست دريايي جزيره كيش ايجاد شده است و تعداد ديگري مجسمه به مرور زمان به اين سايت اضافه خواهد شد. همچنین برنامه تکثیر مرجان های شاخ گوزنی در اطراف این سایت در حال اجرا می باشد .
 
این مجسمه ها در عمق 10 متری شرق کیش قرار گرفته اند و در اطراف آن آبزیان مختلفی در حال گردش و زندگی می باشند 


.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

درباره ما

بازدید از این دنیای آبی و بیکران با غواصی و سفر به درون دریا میسر می شود. هنری که امروز توسط مرکز ما به شما تقدیم می گردد و با یادگیری آن به اعماق دریا سفر کنید و از زیبایی و شاهکارهای آفرینش لذت ببرید.