ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

ساخت مستند غواصی در جزیره فارور . قسمت 5

کاوش در عمق‌های زیرآبی: مستند غواصی از جزیره فارور

این مستند غواصی به یک سفر منحصر به فرد به زیرآب های جزیره فارور می‌پردازد، جایی که زیبایی‌های طبیعی و حیات وحش زیرآبی در یک جا آمیخته‌اند. از کمک غواصان حرفه‌ای و تیم تولید، این مستند به کاوش در اسرار و رازهای زیرآب این جزیره می‌پردازد و تلاش می‌کند تا زیبایی‌ها و تنوع زیرآبی این منطقه را به تصویر بکشد. با اکتشافات علمی، بازگویی تجربیات ماجراجویانه و بازسازی تاریخی این منطقه، این مستند به تماشاگران یک تجربه جذاب و آموزنده از زیرآب های جزیره فارور را ارائه می‌دهد. این سفر به عمق زیرآب جزیره فارور، تماشاگران را به دنیایی از جذابیت‌ها و اسرار طبیعت هدایت می‌کند و در عین حال نگاهی به فرهنگ و تاریخ این منطقه ارائه می‌دهد.

مستند غواصی در جزیره فارور پنجمین برنامه از سری برنامه های تخصصی ساخت مستند مکان های آبی ایران است که توسط مرکز غواصی بین المللی مارینا با همکاری شرکت توسعه تجهیزات غواصی ایرانیان می باشد . این مستند به سفارش شبکه آموزش سیما و همکاری و مساعدت سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ، اداره کل حفاظت محیط زیست بندر لنگه ، استانداری هرمزگان ، نیروی انتظامی بندر لنگه و سپاه جزیره فارور تهیه گردید.

پس از درخواست شبکه آموزش سیما و انجام مراحل اداری با سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ، اداره کل حفاظت محیط زیست بندر لنگه ، استانداری هرمزگان ، نیروی انتظامی بندر لنگه و سپاه جزیره فارور  از جمله ارائه طرح ، رزومه کاری ، تجهیزات فیلمبرداری ، تیم اعزامی مجوز برنامه صادر گردید و هماهنگی های لازم انجام گرفت

این مستند پس از تدوین و انجام مراحل نهائی از شبکه آموزش سیما پخش شد . تیم مستند ساز و غواص : ۱-سعید پروین ۲-رامین راد مرد ۳-رضا پناهی ۴- اتابک شهیدی

معرفی جزیره فارور

فَروَر بزرگ (گاهی به نادرستی «فارور» می‌نویسند) یکی از جزیره‌های ایرانی خلیج فارس است و از جزیره‌های قلمرو استان هرمزگان به‌شمار می‌آید.

جزیره فرور در شمال جزیره سیری و جنوب غربی بندر لنگه، در نزدیکی ابوموسی قرار گرفته‌است. طول این جزیره در امتداد شمالی-جنوبی حدود ۷٫۵ کیلومتر و عرض آن در جهت شرقی-غربی در حدود ۱۴٫۵ کیلومتر و مساحت آن بالغ بر ۲۶۲۰ هکتار می‌گردد. بلندترین نقطه جزیره ۱۳۷٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. فاصله آن تا نزدیک‌ترین نقطه سواحل سرزمین اصلی در حدود ۲۰ کیلومتر و در ۵۵ کیلومتری جزیره کیش قرار گرفته است.

فرور از یک توده ارتفاعات آتشفشانی پوشیده شده وبه طور کلی کوهستانی با کوه‌های بلند است. در میان این کوه‌ها دره‌های پردرخت و سبزی وجود دارد. درختان آن گرمسیری است که بلندی این درخت‌ها در برخی نقاط جزیره گاه تا ۱۰ متر می‌رسد.

در ضلع جنوبی جزیره دشت نسبتاً همواری وجود دارد. در این قسمت از جزیره تپه‌های زیرآبی وجود دارد. در منتهی‌الیه کرانهٔ جنوبی جزیره، تپه‌ای در فاصله حدود ۲۰۰ متری از کرانه در زیر آب قرار گرفته که رأس آن به صورت تخته‌سنگی به بلندای مستقیم ۵ متر از آب بیرون زده‌است.

جزیرهٔ فرور دارای کانسارهای آهن، سنگ کاربیت، سنگ گرانیت، سنگ‌های سیلیس، خاک‌های قرمز و دیگر فلزات است.

در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ قانون الحاق جزیره‌های هندورابی و فرور کوچک و بزرگ به محدوده منطقه آزاد کیش از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

نام این آبخاست (جزیره) همان واژه پهلوی "فَروَر=Farvar" است که امروز به نادرستی "فروهر=Farvahr" می‌نویسند؛ و برخی به اشتباه این واژه را Furuhar* می‌خوانند. واژه "فَروَر" از دو بخش (فر=شکوه) و (ور=بهره‌مند) ساخته شده است که در کل به معنای کسی است که بهره‌مند از شکوه است. "فَروَر" مفهومی در آیین زرتشتیان است که همراه با نام "اهورامزداً می‌آید. نام استان "هرمزگان" به معنای "سرزمین اهورامزداً است که با نام آبخاست‌های "فَروَر بزرگ" و "فَروَر کوچک" هماهنگی معنایی دارند.

جزیره فرور در روزگار ساسانیان جزو کوره اردشیرخوره استان پارس بود. در روزگار پس از اسلام تا دوران معاصر، جزیره فارور، بخشی از ایالت‌های فارس، کرمان و بلوچستان، و هرمزگان بوده‌است.

این جزیره در گذشته جزیره مسکونی بوده و ساکنان آن آب خود را از چاه‌هایی که کنده‌بودند تأمین می‌کردند. اثرات این چاه‌ها هم اکنون در دره ناخدا در خاور جزیره دیده می‌شود و آب آن شور و سطح آب در عمق ۳ متری است.

باشندگان پیشین این جزیره به کار غواصی و ماهیگیری سرگرم بودند. جایگاه صید مروارید در جزیره محلی بود به نام نجوا و گذران زندگی مردم این جزیره تا پیش از جنگ جهانی دوم تنها از راه صید صدف و مروارید می‌گذشت. در دههٔ نخست سدهٔ ۱۴ خورشیدی شش فروند کشتی بزرگ صید صدف مروارید در جزیرهٔ فرور فعالیت داشت.

جزیره فرور بزرگ یکی از کانون‌های زیست حیات وحش است و تعداد زیادی از پرندگان از قبیل عقاب ماهی‌گیر، طوطی، چک چک، قمری، چکاوک کاکلی، پرستو، بلبل خرما، چاخ لق، هدهد، دم جنبانکزرد، دم سرخ معمولی، چک چک سرسیاه، زنبورخور معمولی، یاکریم و همچنین پستاندارانی از قبیل یک نوع خارپشت، مارمولک، مار جعفری و حشراتی چون عقرب در آن زندگی می‌کنند. همچنین این جزیره تنها نقطه ایران است که آهوی کوهی در آن زندگی می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر میتواند در این صفحه اطلاعات آشنایی و غواصی در جزیره فارور را مطالعه کنید

در بخش زیر گزارش تصویری از این سفر برای علاقه مندان به تصویر کشیده شده است .

بزودی ....