ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

معرفی نامداران و مشاهیر غواصی جهان

اصطلاح "نامدار" و "مشاهیر" به افرادی اشاره دارد که به دلیل دستاوردها، تأثیرگذاری ، شهرت یا تفکرات برجسته‌شان، در یک یا چند زمینه معین، به عنوان شخصیت‌های مهم و برجسته شناخته می‌شوند. این افراد معمولاً به دلیل ارزش‌های فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی یا اجتماعی‌شان، مورد توجه و تقدیر قرار می‌گیرند.در برخی موارد، نامداران و مشاهیر ممکن است به عنوان نمادهایی از ارزش‌ها، ایده‌ها، یا جنبه‌های خاص تاریخی شناخته شوند.مانند ورزشکاران و مهندسانی که مسیرهای جدیدی در علم را باز کرده‌اند، می‌توانند به عنوان نامداران و مشاهیر شناخته شوند.

در این بخش با نامداران و مشاهیر غواصی جهان که به دلیل دستاوردهای خود باعث رشد و توسعه غواصی شدند زحمات زیادی کشیده اند آشنا می شوید

 

 Paul Bert- پل برت

Paul Bert- پل برت

متولد سال 1833 در پاریس فرانسه بود . او فارغ‌التحصیل طب در سال 1863 و دکترای علوم در سال 1866 شد و استاد فیزیولوژی در دانشگاه بوردو و دانشگاه سوربن بود . وی پیشگام در زمینهٔ فیزیولوژی و تحقیقات در مورد مسمومیت با اکسیژن و بیماری رفع فشار بود . تحقیقات او در سال 1877 منتشر شد و پایه و اساس تحقیقات انجام‌شده در مورد قانون فشار هوا و فیزیولوژی غواصی بود.

او اثرات هوای گرم در ارتفاع و همچنین وجود گاز در خون در زمانی که بدن در حالت فشار بالاتر از فشار معمولی قرار گیرد را مورد مطالعه قرارداد . او در مورد بیماری رفع فشار تحقیقات زیادی کرد.کلیه مطالعات او در سال 1943 در قالب یک کتاب به زبان انگلیسی منتشر شد.

Recherches de physiologie expérimentale

تحقیقات او یک کار پایه‌ای برای توسعه غواصی و حمل‌ونقل هوایی محسوب شد . همچنین مطالعات او نقطه شروع در تحقیقات هوافضا و اثر فشار بر فضانوردان بود.

 

Max Gene Nol - مکس جین نول

Max Gene Nol - مکس جین نول

او یک غواص صنعتی و ماجراجو و فارغ‌التحصیل MIT بود . در زمستان 1937 پیشگام تنفس با مخلوط اکسیژن و هلیوم بود و با این مخلوط یک غواصی تا عمق 130 متری در دریاچه میشیگان به ثبت رساند . این حرکت عمیق‌ترین غواصی نام گرفت و در اخبار بین‌المللی به‌عنوان یک غواص جوان و پیشرو به‌سرعت مشهور گردید.

وی همکاری توسعه‌یافته‌و بسیار نزدیکی با دکتر Edgar در مدرسه پزشکی Marquette داشت .او در دریاچه میلز واقع در ویسکانس یک هرم توسط سنگ‌های کوچک ساخته است که هم‌اکنون بعد از گذشت زمان این هرم هنوز وجود دارد . علت ساخت این هرم توسط او به‌صورت رمز و رازی نهفته است.

 

 Maurice Fenzy - موریس فنزی

 Maurice Fenzy - موریس فنزی

طراحی کننده اولین جلیقه ایمنی در جهان بود و این اختراع  توسعه پیدا کرد به‌ عنوان اولین وسیله برای جبران شناوری

این اختراع توسط گروه تحقیقات زیرآب نیروی دریایی فرانسه در سال 1961 به ثبت رسید . این وسیله شامل یک کیسه باد شوند به همراه یک سیلندر کوچک هوای فشرده بود که در اطراف گردن و روی قفسه سینه به کمک تسمه‌های به دور کمر و یا بین پا وصل می‌شد .

این وسیله اولین گام برای تجاری شدن آن بود و در مدت کوتاهی این جلیقه شناوری و نجات قابل تنظیم در سراسر اروپا و آمریکا گسترش یافت و غواصان سال‌ها از آن استفاده می‌کردند.

 

 Ted Eldred - تد آلدرد

 Ted Eldred - تد آلدرد

وی متولد سال 1920 در ملبورن استرالیا است و یکی از پیشگامان غواصی در استرالیا پس از اختراع تجهیزات غواصی بود.

او یک مرد جوان بود که در نزدیکی دریا زندگی می‌کرد. او در ابتدا اسنورکلینگ را آغاز کرد و با استفاده از ماسک و اسنورکل و فین به غواصی می‌پرداخت . وی در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و در اواخر سال 1940 برای غواصی ورزشی یک ریبریزر با استفاده از اکسیژن را طراحی کرد.

سیستم مدارباز غواصی بنام Aqua Lung طراحی‌شده توسط فرانسه توسط ایالات‌متحده ثبت و جهانی شد . او نمونه اولیه رگلاتور تک شیلنگ را طراحی کرد و از او به‌ عنوان مخترع یاد می شود . غواصی با استفاده از رگلاتور تک شیلنگ امروزه در سراسر دنیا رایج است.

 

John Scott Haldane - جان اسکات هالدین

John Scott Haldane - جان اسکات هالدین

جان اسکات هالدین در سال 1860 در یک خانواده اسکاتلندی مرفه متولد شد، هالدین زندگی خود را صرف پژوهش فیزیولوژی تنفسی کرد.  او معروف است برای خود اتاق‌های ویژه‌ای ساخته است تا در مورد کوکتل کشنده گازهای تنفسی و اثرات آن بر روی بدن و ذهن تحقیق کند.

هالدین در رشته پزشکی از دانشگاه ادینبورگ در سال 1884 فارغ‌التحصیل شد و در سال 1887 به دانشگاه آکسفورد پیوست و به‌عنوان استاد فیزیولوژی مشغول به کار شد 

مطالعات اولیه او شامل خطرات تنفس گاز در بین کارگران معدن زغال‌سنگ و  همچنین اثرات کشنده مسمومیت مونوکسید کربن بر روی آن‌ها بود.  در سال 1898 او دستگاه گاز هالدین را ساخت و شروع به مطالعه بیماری صندوقچه در کارگران زیرزمینی که متصل به بیماری رفع فشار بود کرد مطالعات او در این خصوص منجر به طراحی جداول رفع فشار به علت توسعه و گسترش حباب نیتروژن در بافت غواص به علت فرورفتن در عمق شد.

روش رفع فشار در صعود هالدین در مقابل روش مستمر فیزیولوژیست فرانسوی پل برت قرار گرفت و این روش برای غواصی تجاری در سال 1907 توسعه یافت . این جداول به همان اندازه در غواصی تفریحی و فنی قابل‌استفاده بود و مهندسین در هنگام طراحی زیردریایی ، تونل ، معادن و ... با در نظر گرفتن جداول او بخش تنفسی و تهویه هوا را در مد نظر قرار می‌دادند .

در سال 1915 دانشگاه یال هالدین را به‌عنوان سخنران دعوت کرد . در سال 1922  کتاب تنفس او به‌عنوان یک اثر برجسته علمی به رسمیت شناخته شد. هالدین برای کارهای خود جوایز و افتخارات متعددی دریافت کرد. او در سال 1936 درگذشت.

 

Louis Marie de Corlieu - لوئیس ماری دی کارلیو

Louis Marie de Corlieu - لوئیس ماری دی کارلیو

در سال 1888 متولد شد و در سنین جوانی علاقه شدیدی به اقیانوس داشت و به همین دلیل به نیروی دریایی فرانسه پیوست  او در مورد نیروی محرکه در طول جنگ جهانی اول مطالعاتی داشت .

در طول خدمت در نیروی دریایی به تحقیقاتی در موردحفاظت حرارتی در برابر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در دریا پرداخت و شروع به توسعه موادی از جنس لاستیک کرد و در این راه منجر به توسعه فین شنا که در اصل یک پروانه شنا نامیده می‌شد گردید.

او در 2 ژوئن 1933 اختراع خود را در فرانسه و هفت‌کشور دیگر به ثبت رساند . فرماندهان نیروی دریایی فرانسه و انگلستان این اختراع را موردپذیرش قرار نداند ولی این اختراع به‌سرعت محبوب شناگران شد و توسط فرمانده ایو لو پیر برای استفاده در سیستم غواصی به تصویب رسید.

این فین با غواصی ایو لو پیر در سال 1935 بود و باعث ورود آن به غواصی آزاد و شنا گردید . در سال 1938 دوست لوئیس بنام هنری لومپارد برخی از این فین ها را به تاهیتی برد و در آنجا اوون چرچیل صاحب کشتی تفریحی المپیک آمریکا آن فین ها را دید و از آن استقبال کرد در عرض 2 سال چرچیل حقوق تولید فین را به دست آورد و آن‌ها تولید کرد. وی در 19 اکتبر 1971 درگذشت .

 

  Hugh Bradner - هیوگ برادنر

 Hugh Bradner - هیوگ برادنر

در سال 1915 در نوادا به دنیا آمد . او دکترای خود را از موسسه فناوری کالیفرنیا در سال 1941 دریافت کرد سپس با جی رابرت در پروژه منتهن که مربوط به ساخت و توسعه اولین بمب اتمی بود مشغول به کار شد .

در سال 1946 وی با غواصان نیروی دریایی آمریکا مشورت کرد و از تجارب آنها در مورد از دست دادن دمای بدن و حرارت در زیر آب از آنها تحقیق کرد و یک دست لباس با عایقی از جنس فوم که دمای بدن را حفظ میکرد تهیه کرد .

او مواد نئوپرن را تولید کرد و در سال 1952 لباس غواصی را از جنس نئوپرن تکمیل کرد وی و چند مهندس دیگر شرکت توسعه مهندسی (EDCO) به منظور تولید وت سوت را تاسیس کردند . او و همکارانش چندین نمونه اولیه از وت سوت تهیه کردند و در موسسه اقیانوس شناسی کالیفرنیا تست کردند . او اختراع خود را برای ثبت ارائه کرد اما درخواست حق اختراع به او داده نشده چون اختراع او مشابه لباس پرواز بود .

همچنین نیروی دریایی آمریکا ابراز نگرانی کرد که غواصان با پوشیدن وت سوت قابل شناسایی توسط سونار برای کشتی و زیر دریایی های نباشند.

در سال 1961 هیوگ برندنر به موسسه ژئوفیزیک و سیاره ای فیزیک به عنوان یک متخصص ژئو فیزیك پیوست. او یک استاد کامل بود و در سال 1963 بازنشسته شد.

او هرگز نتوانست اختراع خود را به ثبت برساند و از آن سود مالی ببرد . اما اختراع او به سرعت رشد کرد و در جامعه غواصی فراگیر شد و این اختراع یک گام بزرگ و رو به جلو برای صنعت غواصی در دنیا بود .هیوگ برندنر در سن دیگو در سال 2008 درگذشت.

 

 Benoit Rouquayrol & Auguste Denayrouze - بنوا ریکیول و آگوست دناریز

Benoit Rouquayrol & Auguste Denayrouze - بنوا ریکیول و آگوست دناریز

بنوا ریکیول در شهر اسپلین فرانسه 13در  ژوئن 1826 متولد شد . او تحصیلات خود را در شهر اسپلین شروع کرد و سپس به دانشگاه رودز و بعد به مدرسه معادن در ساینت رفت وی بعدها یک مهندس معدن در یک شرکت خصوصی در آیرون شد .

وی به‌سرعت در شرکت پیشرفت کرد و در سال 1865 مدیر این شرکت شد . در طی این سال‌ها  بسیاری از معادن فرومی‌ریزد و باعث مرگ‌ومیر کارگران می‌شود . به همین دلیل وی ایمنی هنگام کار را در اولویت قرارداد و به فکر راه‌حلی برای نجات جان کارگران معدن که در تونل‌های فروریخته قرارگرفته بودند و اغلب آن تونل‌ها با گازهای سمی پرشده بود افتاد .

حفاظت از کارگران معدن بسیار ضعیف بود و به‌هیچ‌عنوان امکان نجات آن‌ها درزمان حادثه و قرار گرفتن در معرض گازهای سمی وجود نداشت مگر اینکه به‌سرعت و با کمک افراد مستقر در سطح معدن ازآنجا تخلیه می‌شدند . سیستم‌های تهویه طبیعی نیز درزمان حادثه از بین می‌رفت. این وضعیت برای او غم‌انگیز و ناراحت‌کننده بود . وی تصمیم به ساخت و توسعه دستگاهی گرفت که به امدادگران به‌منظور نفوذ به معادن درحالی‌که قادر به تنفس معمولی باشند کمک کند .

در پی این اهداف او برای نخستین بار یک تنظیم‌کننده هوا در سال 1860 اختراع و ثبت کرد . وی با کمک دوست خود  آگوست دناریز که یک واحد تولید لوازم غواصی داشت از این دستگاه برای تنفس در زیرآب استفاده کرد .

در16 ژانویه 1862 او اختراع دوم خود را بنام تجهیزات جداسازی ثبت کرد که یک مخزن فشار پایین بود و هوا داخل آن ذخیره می‌شد .در 25 اوت 1863 او اختراع سوم را ثبت کرد که یک پمپ بود که هوا را به داخل مخزن نصب‌شده بر روی کوله‌پشتی فرد ارسال می‌کرد . همچنین او یک طراحی بهتر برای آب‌بندی دستگاه انجام داد .

هنگامی‌که سه اختراع تکمیل و توسعه داده شدند آن‌ها را باهم ترکیب کرد .این یک کوله‌پشتی بود که داری  یک مخزن هوا بود  و از طریق تقاضاکننده هوا را به دهان فرد می‌رساند و مخزن هوا از طریق یک رابط شیلنگ با فشار پمپ پر می‌شد . فرد می‌توانست با پوشیدن این کوله‌پشتی  تنفس کرده و شیلنگ پمپ را از مخزن جدا کرده و بتواند از محدوده شیلنگ فراتر رود . وی برای اولین بار با این سیستم هم غواصی نمود . 

 

آگوست دناریز

در 1 اکتبر 1837 در مونت پری فرانسه متولد شد . در سال 1851 وارد برنامه آموزش نیروی دریایی فرانسه شد و در جنگ کریمه خدمت کرد . افسر فرمانده او درباره او می‌گوید : این مرد جوان بسیار بااستعداد برای یک حرفه در نیروی دریایی است بسیار باهوش و درس‌خوان باملاحظه ، ثابت ، متعصب و هر چیزی را سریع می‌آموزد .

در 8 اکتبر 1862 وی به درجه ستوانی ارتقاء یافت و در سال 1864 به علت عفونت در قفسه سینه از کار در دریاهای آزاد معاف شد و به او یک مرخصی سه‌ساله داده شد . او به اسپلین رفت تا به دوستش بنوا ریکیول ملحق شود و اختراعات جدید او را مشاهده کند . او در فکر این بود که اختراع سیستم تنفسی بنوا ریکیول که برای کمک به معدنچیان اختراع‌شده بود چگونه می‌تواند در نیروی دریایی بهره ببرد .

آگوست دناریز به پاریس نقل‌مکان کرد و در آنجا به‌طور فعال بر روی اختراع دستگاه تنفس بنوا ریکیول کارکرد او به کمک یک صنعتگر در پاریس بنام آیگلنس ایده‌ها و تغییرات خود را بر روی دستگاه بنوا ریکیول ایجاد کرد .

آگوست دناریز با بنوا ریکیول از طریق پست در ارتباط بود و جزئیات فنی دستگاه را برای ایجاد یک سیستم غواصی جدید و همچنین عملیات نجات بررسی  می‌کردند .

آگوست دناریز متعهد به توسعه و ساخت دستگاه شد و کلیه پول خود که شامل 10 هزار فرانک بود و همچنین مبلغ 20 هزار فرانک از یک تاجر در اسپلین بنام کامیل مارسلسی دریافت کرد و مشارکت آگوست دناریز با بنوا ریکیول با همکاری کامیل مارسلسی بر روی ساخت و طراحی سیستم غواصی شروع شد .

پس از درگذشت بنوا ریکیول ، آگوست دناریز شرکت را به نام خودش تغییر داد و به نام کمپانی دناریز با توجه به ثروت مالی جمع شده به تولید چراغ گازی برای روشن کردن خیابان‌های فرانسه پرداخت.

 

Yves Le Prieur - ایو لو پریور

Yves Le Prieur - ایو لو پریور

متولد 23 مارس 1885 در فرانسه است پدر او افسر نیروی دریایی فرانسه بود و به همین دلیل او به نیروی دریایی پیوست . وی در آسیا خدمت می‌کرد و از تجهیزات غواصی سنتی رایج در آن زمان استفاده می‌کرد . بعدها به‌عنوان وابسته نظامی فرانسه در ژاپن برای مترجمی منصوب شد و به تحقیق و مطالعه در مورد ژاپن پرداخت . او اولین فرانسوی بود که کمربند مشکی جودو را کسب کرد و همچنین اولین فردی بود که با گلایدر در کشور ژاپن پرواز کرد.

کار نظامی او بسیار خوب بود و چند لوازم فنی اختراع کرده بود وی در جنگ جهانی اول حضور داشت و کار خود را در بخش حمل‌ونقل هوایی ادامه داد . در سال 1925 او با دستگاه غواصی Femez آشنا شد و به توسعه آن پرداخت و سیستم غواصی ایو لو پریور را در سال 1933 اختراع کرد که متشکل از یک سیلندر هوای فشرده و سیستم قابل تنظیم جریان هوا بود وی با این سیستم به فیلم برادری در زیرآب پرداخت . اولین نمایشگاه عکس زیرآب توسط  او برگزار شد.

در سال 1935 به همراه یک فیلم‌ساز بنام ژان پینلووی باشگاه غواصی des Sous I'Eau  در پاریس افتتاح کردند آن‌ها در سال 1936 جشن بزرگی در باشگاه خود گرفتند که این برنامه با 33 عضو باشگاه بود که یکی از آن‌ها یک دختر 5 ساله بود. در سال 1946 به توسعه چندین مورد دیگر از تجهیزات غواصی ازجمله یک مدل رگلاتور پرداخت او کتاب خود بنام اولین غواصی را در سال 1956 منتشر کرد. 

 

 Henry Albert Fleuss - هنری آلبرت فیلیوس

Henry Albert Fleuss - هنری آلبرت فیلیوس

در سال 1851 در ویلتشایر انگلستان متولد شد و در سن شانزده‌سالگی وارد دریا شد و به یک افسر کشتی در شرکت P & O تبدیل شد . او غواصانی را مشاهده می‌کرد که بالباس‌های سنگین و دست‌وپا گیر کار می‌کردند او در فکر این بود که راهی پیدا کند که یک غواص مستقل از سطح باشد و دیگر نیازی به پمپ‌های بزرگ و سنگین هوا و همچنین خدمه زیاد برای کنترل دستگاه نباشد.

وی با بررسی فیزیولوژی و شیمی در زمان اوقات فراغت خود به این نتیجه رسید که یک غواص می‌تواند با یک منبع اکسیژن فشرده و دستگاهی شیمیایی برای جذب دی‌اکسید کربن به‌طور مستقل در زیرآب غواصی کند به همین علت در سال 1878 شرکت P & O ترک کرد و مشغول به ساخت دستگاه غواصی خود شد  او تمام تجهیزات موردنیاز را خودش تولید کرد.

او هیچ تجربه‌ای از غواصی نداشت و می‌ترسید اختراع خود را مورد آزمایش قرار دهد . وی برای جذب فرد آزمایش‌کننده اطلاعیه‌های پخش کرد و آن را در زمان آب‌گرفتگی تونل سورن امتحان کرد . او برای اختراع خود تبلیغات زیادی کرد و از این اختراع برای نجات جان معدنچیان به دام افتاده استفاده زیادی شد . ولی هرگز در تا آن زمان برای غواصی استفاده نشد.

او با رابرت دیویس در شرکت Siebe Gorman جهت توسعه و تکمیل دستگاه شروع به همکاری کرد و بدین ترتیب یک دستگاه برای غواصی در عمق کم طراحی کرد و راه را برای مردان قورباغه‌ای در جنگ جهانی دوم هموار کرد.

وی یک مخترع فعال بود و بافکر کردن به مشکلات همیشه راهی برای حل کردن آن پیدا می‌کرد وی همچنین اولین لاستیک بدون تیوب را اختراع کرد و پمپ‌های خلأ و یک ماشین بخار دیگر اختراعات او بودند . به‌هرحال او پیشگام طراحی اولین دستگاه مداربسته برای تنفس بود که در معدن و غواصی از آن استفاده می‌شد . وی  در سال 1932 درگذشت.

 

Marie Louis-Auguste Boutan - ماری لوئیس آگوست بیوتان

Marie Louis-Auguste Boutan - ماری لوئیس آگوست بیوتان

او در 6 مارس 1859 در ورسای  فرانسه متولد شد وی در دبیرستان سنت لوئیس تحصیل کرد و با مدرک علوم ادبیات  فارغ‌التحصیل شد.

در سال 1879 او به‌عنوان یک دستیار در دانشگاه علوم پاریس مشغول به کار شد و در این مدت به‌شدت به طبیعت علاقه‌مند شد . او  در سال 1880 به استرالیا سفر کرد و نمونه‌های از حیات‌وحش برای موزه تاریخ طبیعی پاریس تهیه کرد . در سال 1883 در دانشگاه سوربن او به‌عنوان دستیار یک زیست‌شناس دریایی معروف به نام پرفسور لوکیز داتیز منصوب شد  و یک اکسپدیشن علمی برای مطالعات حیوانات دریایی از دریای سرخ در سال 1891 برگزار کرد .

تحقیقات او در مورد عکاسی زیرآب در آزمایشگاه آرگو در سال‌های  1892 و 1900 ادامه داشت و با استفاده از کلاه غواصی به غواصی می‌پرداخت . او یک دوربین زیرآبی ساخت و با استفاده از صفحات مخصوص تولیدشده توسط برادران لومیر اولین عکس زیرآب توسط یک غواص را گرفت . همچنین او به توسعه دوربین خودپرداخت و برای آن چراغ و انواع فیلتر برای بهبود عکاسی طراحی کرد .

او سه کتاب مختلف در خصوص عکاسی زیرآب در سال 1894 و 1898 و 1900 منتشر کرد . در کتاب سوم او با توجه به رشد فنّاوری پیش‌بینی کرده است که عکاسی زیرآب پیشرفت بزرگی خواهد کرد. 

 

Jan Ernest Williamson & George Williamson - جان ارنست ویلیامسون - جورج ویلیامسون

Jan Ernest Williamson & George Williamson - جان ارنست ویلیامسون - جورج ویلیامسون

جان ارنست متولد  سال 1881 و جورج متولد سال 1885 در لیورپول انگلستان هستند . آن‌ها اختراع پدر خود در حوزه نمایش در زیرآب را برای تولید فیلم تغییر دادند. عکس مصنوعی بسیار واضح گرفته‌شده از اعماق خلیج چساپیک در سال 1913 باعث شد که برادران ویلیامسون را به سمت تولید تصاویر متحرک پیش ببرد .

با استفاده تجهیزات جدید و توسعه‌یافته  برادران  ویلیامسون در باهاماس که در آن نور خورشید تا عمق 45 متری آب به دلیل زلالی و شفافی نفوذ می‌کند مجموعه‌ای تولید کردند در سال 1914 در نزدیکی ناسائو برادران  ویلیامسون اولین تصاویر متحرک زیرآب تهیه کردند.

در سال 1915 آن‌ها قسمتی از رمان 20 هزار فرسنگ زیردریا ژول‌ورن را در باهاماس تهیه کردند . ولی در سال 1916 به دلیل شکستگی جعبه آن فیلم از بین رفت و به‌احتمال‌زیاد آن فیلم اولین فیلم زیرآبی جهان بود و شامل چندین جلوه ویژه بود .

در سال 1932 مجموعه‌ای به نام ( با ویلیامسون در زیردریا ) منتشر شد در این مجموعه آشکارا استفاده علمی از نور و تصویر در زیرآب به نمایش درآمد . برادران ویلیامسون پیشگامان عکاسی تصاویر متحرک در زیرآب بودند. جان ارنست ویلیامسون در سال 1966 و جورج ویلیامسون در سال 1956 درگذشتند .

 

Stan Waterman - استن واترمن

Stan Waterman - استن واترمن

وی متولد سال 1923 بود و از زمانی که غواصی  به‌عنوان یک ورزش تفریحی در سراسر جهان معرفی شد او جزو پیشگامان این رشته بود  

بین سال 1954 و 1958 او یک کسب‌وکار در باهاما به راه انداخت و یک قایق ویژه برای غواصی ساخت . در سال 1965 او تمام خانواده خود را به تاهیتی برد . بعد از راه‌اندازی نشنال جئو گرافیک به‌ عنوان ستاره تلویزیونی به پخش فیلم‌های خود پرداخت . 

استن واترمن تولیدکننده ، کارگردان و فیلم‌بردار زیرآب در فیلم‌های کوسه کلاسیک ، آب آبی و مرگ سفید  بود همچنین او مشاور عکاسی زیرآب فیلم عمیق بود . او فیلم‌های مستندی برای ABC تهیه کرد او و پسرش برای اولین بار به خاطر  فیلم رقص با سفره‌ماهی برنده جایزه از نشنال جئو گرافیک گردید . او درسال 2000 درگذشت.

 

Sylvia Earl -  سیلویا ارل

Sylvia Earl -  سیلویا ارل 

در 30 اوت 1935 در نیوجرسی آمریکا متولدشده است وی زیست شناس دریایی، محقق ، نویسنده و مدرس دانشگاه است او دارای مدرک کارشناسی علوم از دانشگاه ایالتی فلوریدا و کارشناسی ارشد علوم و دکترای فیزیولوژی از دانشگاه دوک است وی محقق در دانشگاه هاروارد و دانشیار تحقیقات در دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه برکلی بود.

دکتر ارل در طول زندگی خود یک رهبر و پیشگام درزمینه خود بوده است و باعث شده است که بیش از 50 اکسپدیشن در سراسر جهان برگزار شود و  بیش از 6000 ساعت در زیرآب به تحقیقات پرداخته است .او در اولین گروه زنان aquanauts های در طول پروژه Tektite در سال 1970 حضور داشت و دارای سابقه غواصی عمیق انفرادی با استفاده از JIM Suit  تا عمق 381 متری را دارد.

در سال 1990 او دانشمند ارشد از NOAA (سازمان ملی اقیانوسی و جوی) شد و تا سال 1992 در آنجا مشغول به خدمت بوده است. وی موسسه اکتشاف و تحقیقات اقیانوس عمیق (DOER) را برای پیشبرد بیشتر بر عملیات دریایی تأسیس کرد که جهت پشتیبانی و مشاوره در سیستم‌های زیردریا انسانی و رباتیک است . وی به مدت 5 سال در پناهگاه ملی دریایی آمریکا رهبری گروه‌های تحقیقاتی را بر عهده داشت.

او نویسنده بیش از 100 نشریه در مورد علوم و فنون دریایی و 1995 عدد کتاب الکترونیکی در خصوص دریا است . وی در برنامه‌های علمی تلویزیونی متعدد در بیش از 60 کشور شرکت کرده است .دکتر ارل در برنامه‌های مختلف ، کمیته‌های مربوط به تحقیقات دریایی ، برنامه‌های سیاست و حفاظت از دریا از سازمان‌های زیادی در سراسر جهان جایزه دریافت کرده است.

 

Ron and Valerie Taylor -   رون و والری تیلور

Ron and Valerie Taylor -   رون و والری تیلور  

آن‌ها در سیدنی استرالیا متولدشده‌اند و در سال 1950 هردو قهرمان عکاسی در استرالیا و ران قهرمان عکاسی در جهان برای موضوع حفاظت از محیط‌زیست دریا و جلوگیری از شکار شدند .

ران بیشتر در ساخت محفظه برای دوربین‌های تصویربرداری  خود متمرکز بود و برای عکاسی خبری در سال 1962 موفق به کسب جایزه دانشنامه بریتانیکا  با ساخت کلیپ خبری "بازی با کوسه" شد .

در سال 1966 ران افتخارات بالا را  در جشنواره بین‌المللی فیلم زیرآب در سانتا مونیکا ، انجمن زیرآب آمریکا و جایزه NOGI در بخش آموزش‌وپرورش و همچنین ورزش را دریافت کرد. والری هم موفق به کسب جایزه NOGI در بخش هنر شد . 

 آن‌ها چندین کتاب نوشته‌اند و فیلم‌های مستند بسیاری تولید کرده‌اند . ران اولین کسی است که از زندگی طبیعی یک کوسه سفید بزرگ فیلم گرفته است .

در سال 1967 ران پیشنهاد ساخت و پوشیدن لباس فلزی که از حلقه‌های فلزی به‌هم‌بافته شده درست‌شده بود را برای محافظت از حملات کوسه به غواصان را اعلام کرد. در سال 1979 فیلم‌برداری و آزمودن این لباس به‌صورت طبیعی در یک محیط دریایی وحشی توسط خود او آغاز شد و به یک موضوع ملی و جهانی تبدیل شد . وی همچنین یک مستند از حمله کوسه به انسان تهیه کرد .

والری مشاور وزیر شیلات استرالیا در بخش حفاظت دریایی است و کمک‌های مفید و بسیار مؤثری در حفاظت از مناطق آبی برداشته است .

 

Lloyd Bridges - لوئید بریدجز

Lloyd Bridges - لوئید بریدجز

لوئید بریدجز معروف به پل لوئید در 15 ژانویه 1913 در کالیفرنیا آمریکا به دنیا آمد او یک بازیگر صحنه‌های نمایشی بود که می‌توان به نمایش‌های مطرح او چون ظهر ، قدم زدن در خورشید و بارانساز وی اشاره کرد . از او می‌توان به‌عنوان یکی از پرکارترین و مطرح ترین بازیگران هالیوود با چند درام بزرگ تلویزیونی مانند ساعت آلکوا، اوج ، تاتر و آمریکا یک ساعت فلزی نام برد . او در بیش از 150 فیلم سینمایی ایفای نقش داشته است 

وی در زمانی نقش مایک نلسون در مجموعه تلویزیونی فوق‌العاده موفق "دریای هانت " را بازی کرد ، مایک نلسون  یک غواص سابق نیروی دریایی ایالات‌متحده بود . بازی خوب و شهرت او در این مجموعه که با محوریت غواصی و آشنایی مردم با دریا بود باعث شد میلیون‌ها نفر از سراسر جهان برای غواصی به دریای هانت مراجعه کنند

لوئید به قسمت جنوب شرقی آمریکا و دریای کارائیب  برای تهیه مجموعه‌ای بنام کلانتر سفر کرد . در سال 1961 پس از 156 قسمت این مجموعه که در خصوص محافظت از دریا بود به پایان رسید.

لوئید یک بازیگر حرفه‌ای و مطرح بود و با فرزندانش در هالیوود روایت "پیتر و گرگ" و " کارناوال حیوانات" که برای همسرش تهیه‌کرده بود را به نمایش گذاشت.  همچنین "پرتره لینکلن" را در  واشنگتن، نیویورک و لندن به نمایش درآورد .

برنامه بازسازی خلیج و نهنگ زنده او بسیار معروف و جهانی شد . او عضو صندوق دفاع از محیط‌زیست ، انجمن دوست داران حیات‌وحش دریا ، کمپین اقیانوس آمریکایی و ... بود

شور و اشتیاق او برای برنامه‌های محیط‌زیست و دریایی بسیار زیاد بود و با توجه به شهرت و هواداران زیادی که داشت باعث شد کمک‌های زیادی به محیط‌زیست دریایی کند

وی در 10 مارس 1998 در سن 85 سالگی به مرگ طبیعی درگذشت 

 

Dr Jefferson Davis - دکتر جفرسون دیویس

Dr Jefferson Davis - دکتر جفرسون دیویس

او در تحقیقات خود از اکسیژن پرفشار استفاده کرد و بسیاری از غواصان نظامی و غیرنظامی را که دچار بیماری فشار و آمبولی هوا شده بودند را درمان کرد.

دکتر دیویس درجه MD خود را از دانشگاه میسوری گرفت و از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با درجه استادی رشته بهداشت عمومی  فارغ‌التحصیل شد . وی سپس به‌عنوان پزشک غواصی در واحد غواصی نیروی دریایی ایالات‌متحده در واشنگتن دی سی مشغول شد و در طول جنگ ویتنام او مدیر خدمات پزشکی پایه پرواز در پایگاه هوایی ویتنام بود.

او در سال 1974 مرکز پزشکی پرفشار را در نیروی هوایی ایالات‌متحده در پایگاه هوایی بروکس در سن آنتونیو تأسیس کرد و در این مرکز به درخواست ایالات‌متحده اولین برنامه تحقیقاتی جامع و علمی در خصوص اثرات درمانی اکسیژن پرفشار را شروع کرد.

در سال 1979 دکتر دیویس از نیروی هوایی ایالات‌متحده با درجه سرهنگی و متخصص جراحی پرواز پس از 20 سال خدمت بازنشسته شد. بعد از بازنشستگی او به سمت مشاور پزشکی پرفشار نیروی هوایی ایالات‌متحده منصوب شد.

دکتر دیویس مظهر یک پزشک واقعی بود . او جز درمان بیماری‌ها به تحقیق و مطالعات زیادی در خصوص علت آن‌ها می‌پرداخت و نتایج این تحقیقات کمک‌های بسیاری بزرگی به بخش غواصی، هوافضا و جوامع پزشکی پرفشار کرده است.

وی مدیر برنامه‌ها و سمینارهای پزشکی زیادی در خصوص غواصی بود و بسیاری از پزشکان سراسر جهان را برای شرکت در این برنامه‌ها جمع می‌کرد.

یکی از آخرین مسئولیت‌های او مشاور پزشکی برنامه‌های فضایی بود . او ریاست یک کمیته برنامه‌ریزی ناسا برای ایجاد تأسیسات پرفشار لازم را در اولین ایستگاه فضایی آمریکا بر عهده داشت.

 

Jacques Yves Cousto - ژاک ایو کوستو

Jacques Yves Cousto - ژاک ایو کوستو

ژاک ایو کوستو به فرانسوی که معمولاً در زبان انگلیسی به‌عنوان ژاک کوستو شناخته‌ شده و معروف به کاپیتان کوستو است در تاریخ 11 ژوئن 1910 در سن آندره ژیروند فرانسه به دنیا آمد

از او به‌عنوان یک افسر نیروی دریایی ،کاشف ، بوم‌شناس ، فیلم‌ساز ، نویسنده و محقق ، عکاس ، مبتکر و دانشمند یاد می‌شود. او زندگی خود را به مطالعه دریاها و اقیانوس‌ها، ازجمله اشکال مختلف حیات اختصاص داد . او بنیان‌گذار کنفدراسیون ورزش‌های زیرآبی و پیشگام در حفاظت دریایی و عضو فرهنگستان زبان فرانسه بود

در سال 1930 از دانشکده نیروی دریایی فرانسه با تخصص افسر توپخانه فارغ‌التحصیل شد و در سال 1957 با رتبه کاپیتان ناوچه بازنشسته شد و بعد از بازنشستگی به همراه فیلیپ تالیز در گروه مطالعه و پژوهش زیرآب نیروی دریایی فرانسه مشغول شد 

تا سال 1936 کاپیتان کوستو چند نمونه دستگاه مستقل تنفس زیر آب ساخت و آن‌ها را تست کرد تا اینکه در سال 1943 به همراه امیلی کنگان آن ها اولین رگلاتور یک‌تکه برای تنفس از هوای فشرده داخل سیلندر را اختراع کردند

کاپیتان کوستو همیشه با کالیپسو همراه بود . یک کشتی مین جمع کن که در ایالات‌متحده ساخته‌شده بود و تبدیل به یک کشتی تحقیقات اقیانوس‌شناسی در سال 1950 شده بود . در سال 1951 به همراه آندره لابان با تجهیزات مخصوص تصویربرداری با کشتی به سواحل یونان ، دریای سیاه ، اقیانوس اطلس و اقیانوس هند سفر کردند و پس‌ از این سفرها بعد از سه سال و نیم در سراسر اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و تنگه برینگ مشغول تحقیق و آزمایش شدند و همچنین در دریای مدیترانه و دریای سرخ چندین حفاری جهت باستان‌شناسی انجام داد . وی به مدت سه هفته در عمق 110متری توسط شش مرد برنامه خانه‌های زیردریا را آزمایش کرد

در11 ژانویه سال 1996 کالیپسو در سنگاپور منفجر و غرق شد 

کاپیتان کوستو همچنین فیلم‌های فوق‌العاده از زندگی زیرآب که شاهکارهای بی‌سابقه و جسورانه بود ساخته است. او با مطالعه و تحقیق از زندگی کوسه‌ها، نهنگ و دلفین‌ها اطلاعاتی زیادی در خصوص شناخت آن‌ها منتشر کرد 

کاپیتان کوستو در سال ۱۹۵۹ عضو گروه ایجاد کنفدراسیون جهانی فعالیت های زیر آب که به اختصار  CMAS نامیده می شود بود تا این مجموعه گردآورنده تمامی فعالیت‌های زیرآبی در زیر یک چتر باشدو فراتر از یک کمیته ورزش زیر آب عمل کند . اما او هیچ‌گاه به هدف خود نرسید زیرا پس از دو سال فعالیت به دلیل اختلاف‌نظرهای فراوان، عدم یکپارچگی عقاید اعضاء و نیز خارج شدن از اساس فعالیت کاری CMAS او مجبور به ترک همیشگی آن شد

کاپیتان کوستو به آمریکا رفت او که مخترع رگلاتورهای تنفس زیرآب اسکوبا بود رگلاتورهای خود را به نیروی دریایی ایالات متحده عرضه کرد. رگلاتورهای او از پس‌آزمون‌های نیروی دریایی ایالات متحده سربلند بیرون آمده و نیروی دریایی ایالات متحده پیشنهاد و سفارش تولید انبوه رگلاتورها را به او ارائه کرد و در اینجا بود که تولید رگلاتورهای غواصی با مارک US DIVERS پا به عرصه وجود گذاشت

کاپیتان کوستو به تقدیر از زحماتی که برای آمریکا کشیده بود موفق به دریافت شهروندی افتخاری از آمریکا گردید. او به وطن بازگشت و مجموعه کارگاه‌های تولیدی آکوالانگ را در فرانسه تأسیس و آغاز به تولید انبوه تجهیزات غواصی در اروپا نمود

او طی ضیافت شامی که به مناسبت حضورش در پاریس ترتیب داده شد، خود را فقط یک غواص نامید. غواصی مستقل که در ارتباط و وابستگی خاص با کنفدراسیون فعالیت‌های زیرآبی نیست و از عضویت دوباره در CMAS سرباز زده و به جای آن عضویت افتخاری فرهنگستان زبان فرانسه را پذیرفت 

کاپیتان کوستو تحقیقات جهانی زیرآب خود را  در یک سری کتاب منتشر کرد که شاید موفق‌ترین آن‌ها اولین کتاب او بنام The Silent World بود 

میراث کاپیتان کوستو شامل بیش از 120 مستند تلویزیونی، بیش از 50 کتاب و یک بنیاد حفاظت از محیط زیست با 300 هزار عضو است 

 دیدگاههای دینی : اگرچه از او به عنوان یک مرد مذهبی یاد نمی شود ولی کاپیتان کوستو معتقد بود :

عمده آموزه های ادیان مختلف ارائه افکار ارزشمند و ایده آل برای حفاظت از محیط زیست است . همچنین وی بیان کرده جلال و شکوه طبیعت نشانه ای از وجود خداوند است 

 ژاک ایو کوستو براثر حمله قلبی  در ۲۵ ژوئن 1997 در پاریس دیده از جهان فروبست. او در آرامگاه خانوادگی خود در سنت آندره به خاک سپرده شد

باوجود شایعات فراوان و زیادی که توسط برخی از نشریات و وب‌سایت‌های اسلامی منتشر شده بود عنوان می شد ژاک ایو کوستو یک مسلمان شده است ولی هنگامی‌ که او درگذشت مراسم تشیع وی در یک کلیسای کاتولیک روم با آیین مسیحی انجام شد

غواصان جهان و علی الخصوص مردم فرانسه برای او ارزش و احترام زیادی قائل هستند چون او تلاش‌های بسیاری برای شکل‌گیری غواصی امروزی کرد

 

Jack McKenny  - جک مک کینی

Jack McKenny  - جک مک کینی

 او یک مربی غواصی سازمان NAUI از سال 1963 بود و در سازمان PADI به درجه مستر اینستراکتور رسید  . او مدت سه سال به باهاما رفت و در آنجا باشگاه کاوشگران را در سال 1965 راه‌اندازی کرد.

او به‌عنوان یک مدیر باشگاه غواصی، مربی غواصی و راهنمای محلی غواصی در باشگاه تا سال 1967 مشغول بود . در سال 1971 او در بخش عکاسی زیرآب به‌عنوان عکاس سال جایزه‌ای از مدرسه غواصی جهانی شیکاگو دریافت کرد . در سال 1974 جایزه غواص برتر و در سال 1975 جایزه عکاس زیرآب را دریافت کرد

جک فردی بود که باعث به وجود آمدن کلاس‌های عکاسی زیرآب در اوایل دهه 70 میلادی شد. و نمونه کارهای خود را  در کتاب‌ها و مجلات مختلف از جمله نشنال جئوگرافیک منتشر می‌کرد . وی سردبیر مجله Skin Diver بود و برای تهیه گزارش و عکس به سراسر جهان سفر کرد .او کتابی بنام  Dive To Adventure منتشر کرد و در طول عمر خود بیش 30 مستند بسیار قوی و حرفه‌ای ساخته است . از مستندهای ساخته‌شده توسط او تعداد پنج مستند برای DEMA ( انجمن سازندگان تجهیزات غواصی) ساخته‌شده است

جک برای بسیاری از فیلم‌های هالیوودی مانند فیلم گنج و کوسه و فیلم کار عمیق به‌عنوان بدلکار و فیلم‌بردار زیرآب فعالیت داشته است .او مجموعه 13 قسمتی سریال تلویزیونی ماجراجویی غواصی را تولید کرده است . همچنین پیشگام برنامه‌ریزی و ارائه طرح برای برنامه‌های زیرآب کانال دیسکاوری بود .

جک بیش از 50 غواصی در کشتی مسافری غرق‌شده آندریا دوریا برای ساخت مستند انجام داده است و در سال 1981 به‌عنوان برترین عکاس زیرآب در یک برنامه ویژه تلویزیونی انتخاب شد

 

Jack W. Lavanchy - جک لاوانچی

Jack W. Lavanchy - جک لاوانچی

در سال 1964، لاوانچی نماینده انحصاری تجهیزات غواصی Spiro technique شد.وی در سوئیس موفق به دیدن فیلم ژاک کوستو و "le monde sans soleil" شد. این وقایع به او کمک کرد تا او به جهان غواصی راه پیدا کند

لاوانچی در Glaukos ( یونان) فعالیت می‌کرد ، و سپس قدیمی‌ترین باشگاه غواصی در سوئیس را فعال کرد. و در طی این مدت به‌عنوان معاون ، رئیس ، وزیر و رئیس کمیته فنی خدمت کرد. او به‌عنوان نماینده باشگاه در فدراسیون غواصی سوئیس، در کمیسیون فنی کار می‌کرد و در بسیاری از مجامع عمومی CMAS حضور داشت.. لاوانچی یکی از طرفداران پرشور سادگی و ایمنی در روش های تدریس بود، و از توسعه کمیسیون علمی CMAS پشتیبانی می‌کرد.

 

Hans and Lotte Hass – هانس و لوته هس

Hans and Lotte Hass – هانس و لوته هس

هانس در سال 1919 در وین اتریش متولد شد  و به شدت مجذوب دنیای زیرآب شد و با کمک یک عینک زیرآب را مشاهده می‌کرد، دنیای زیرآب چنان برای او مهم شد که تصمیم گرفت زندگی خود را وقف مطالعه دنیای زیر آب کند.

هانس اولین عکس زیرآب خود را توسط انجام غواصی آزاد در دالماتیا در سال 1938 گرفت و اولین کتاب خود را با نام "شکار در زیرآب" در سال 1939منتشر کرد.

همسر او لوته به‌ عنوان دستیار هانس مشغول به کار شد. او هنگامی‌که یکی از فیلم‌برداران در یک پروژه برنامه را  ترک کرد سریع جایگزین او شد و غواصی را شروع کرد. لوته خیلی سریع یک فرد مهم و ضروری در سفرهای اکتشافی و غواصی شد . لوته با آوردن یک دیدگاه تازه به روند فیلم‌برداری ثابت کرد که یک زن می‌تواند مانند یک مرد در زیرآب فعالیت کند.

هانس یکی از پیشگامان عکاسی زیرآب، فیلم‌سازی و دانشمند زیرآب بود . وی برای تحصیل در رشته دکترای زیست‌شناسی دریایی در ایستگاه حیات وحش در ناپل مشغول شد . در سال 1949 هانس دریکی  از بندرهای کشور سودان به تنهای شروع به غواصی کرد ، همه کارشناسان می‌گفتند او قطعاً توسط کوسه‌های معروف دریای سرخ خورده خواهد شد.

در سال 1950 او با یک گروه شش‌نفره ازجمله همسرش لوته فیلم "ماجراجویی در دریای سرخ" و یا "در دریای سرخ"  را تهیه کردند و بعد از آن هانس بسیار معروف شد . این فیلم در بخش فیلم‌های مستند بزرگ در جشنواره فیلم ونیز Bienniele در سال 1951 موفق به کسب جایزه اول شد.

هانس 25 کتاب ازجمله کتاب معروف “Aus der Pionierzeit des Tauchens’’ منتشر کرده است و 4 فیلم بزرگ و 75 فیلم تلویزیونی در مورد دنیای زیرآب ساخته است و بسیاری از آن‌ها جوایزی برای او به ارمغان آورده‌اند.

در سال 2012 یک حلزون مخروطی یافت شده در فیلیپین به نام او نام‌گذاری شد (Protoconus hanshassi ) 

هانس برای معرفی صخره‌های مرجانی و کوسه‌ها به عموم مردم بسیار کوشید و تعهد بسیاری در جهت حفاظت از محیط‌ زیست داشت.

وی در سال 2013 در سن 94 سالگی در شهر وین درگذشت و همسرش لوته نیز در سال 2015 درگذشت .

 

Gustav Dalla Valle– گوستاو دله واله

Gustav Dalla Valle– گوستاو دله واله

گوستاو دله واله در شمال ایتالیا در یک خانواده سلطنتی به دنیا آمد . پدر او در تجارت ابریشم بسیار معروف بود و ثروت زیادی داشت  گوستا در سال‌های جوانی مجذوب دریا شد و در دوران جوانی به فری دایو در دریای مدیترانه پرداخت.

او بسیار سفر و گردشگری را دوست داشت و مدام به سفر می‌رفت . او یکی از اولین غواصان اروپا بود و درزمینهٔ شکار ماهی با نیزه نیز فعال بود و بسیاری از برندهای مطرح در آن زمان مانند Beuchat . Cressi . Cvalero . Forjet  می‌شناخت.

گوستا به هائیتی نقل‌مکان کرد و بی‌شک اولین آغازکننده مدرسه غواصی اسنورکلینگ و ماهیگیری با نیزه در  غرب کرده زمین بود . وقتی‌که پایا داک برای رقابت با گوستا به آنجا آمد وی به‌سرعت آنجا را به مقصد ایالات‌متحده در سال 1957 ترک کرد .

گوستا در میامی بود و با دو تن از تولیدکنندگان تجهیزات غواصی در اروپا تماس گرفت و هماهنگی لازم برای واردات تجهیزات غواصی از اروپا را به ایالات‌متحده را انجام داد  . وی در آن زمان توزیع کنند تجهیزات Cressi بود . پس از مدت کوتاهی Healthways که تولیدکننده  لوازم اسکی رو آب بود با گوستا برای توزیع لوازم غواصی قرارداد بست و در ادامه دیک کلاین نیز به آن‌ها پیوست . درنهایت Healthways با مشکلات  مالی زیادی روبرو شد و این منجر شد وی برنامه‌ریزی جدید انجام دهد و تولید تجهیزات غواصی در خود ایالات‌متحده با نام  SCUBAPRO  شروع شد.

در پائیز 1962 Healthways از دیک بوین به‌منظور تولید محصولات جدید خریداری شد آن‌ها برای به چالش کشیدن کسب‌وکار صنعت غواصی با یک رویکرد حرفه‌ای شروع به بالا بردن کیفیت تجهیزات و ماشین‌آلات خود کردند .  

روز 26 دسامبر 1962 به آن‌ها اعلام شد که Healthways ورشکسته شده است . گوستاو نام SCUBAPRO را به مبلغ 1 دلار خرید و شرکت خود را در یک انبار کوچک با یک منشی پاره‌وقت و یک مرد جوان برای توزیع محصولات آغاز کرد .

SCUBAPRO درنهایت به اس سی  جانسون در سال 1974 فروخته شد و مدت کوتاهی بعد گوستاو به Mustique، جزیره‌ای در غرب هند نقل‌مکان کرد .  او در سال 1982 به ایالات‌متحده بازگشت و زمینی در دره نپا به مبلغ 2 میلیون دلار خریداری کرد و یک کارخانه شراب سازی در دامنه کوه کالیفرنیا با برند تجاری مایا افتتاح کرد .

او یکی از پیشگامان در ایجاد علاقه در مسابقات قهرمانی صید ماهی با نیزه بود . در پارک Pennekamp  فلوریدا یک مجسمه از مسیح در حدود 10 متری زیرآب قرار دارد که گوستاو مسئول قرار دادن این مجسمه بوده است .

او همیشه به‌عنوان یکی از اسطوره‌ها و افسانه‌های غواصی که با یک شخصیت شاد برای به خنده درآوردن مردم در خاطره‌های باقی خواهد ماند

گوستاو دله واله در سال 1995 درگذشت .

 

llis Royal (E.R.) Cross – الیس رویال

llis Royal (E.R.) Cross – الیس رویال

الیس رویال کار خود را در نیروی دریایی ایالات متحده در سال 1947 آغاز کرد. او مالک و متصدی مدرسه Sparling از غواصی در اعماق دریا در کالیفرنیا بود، جایی که او به بسیاری از غواصان تجاری، آبهای آزاد ، محققین  و دیگر غواصان آموزش داد و  متخصصین زیادی را تربیت کرد. او همچنین مربیگری بسیاری از باشگاه ها و گروه های غواصی به روش safe diving (  غواصی امن)  را به دست گرفت.

در سال 1956 او فروشگاه خود را به فروش رساند و یگ گاری با سقف چادری خرید و آن را با  پیشرفته ترین تجهیزات غواصی و ابزارها مجهز کرد . هدف او از این کار سرویس دهی به مناطقی که در آنها نرخ بالای حوادث  غواصی وجود دارد بود . الیس  با دولت مکزیک برای  نوشتن چند راهنمای آموزشی غواصی و پرسنل پزشکی برای چگونگی استفاده از محفظه پرفشار برای درمان بیماریها  و در برنامه ریزی از مدرسه غواصی نیروی دریایی در Acapulco که اکنون نیز تدریس می شود همکاری کرد

الیس رویال کتاب های مختلف و مقالات متعدد مربوط به غواصی ، عکاسی زیر آب و فیلمبرداری نوشته است. او به عنوان ویرایشگر فنی مجله جهانی آب و سردبیر اخبار شل هاوایی خدمت کرده است او یک مقاله نویس غواصی در مجله های غواصی بوده است .الیس نیز از جامعه زیر آب جایزه NOGI امریکا،و جایزه TRITON از شورای باشگاه غواصی هاوایی و جایزه موسسه اsmithsonian را دریافت کرده است .

 

Emile Gagnan – امیل گگنان

Emile Gagnan – امیل گگنان

 امیل گگنان در فرانسه متولد شد و پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه فنی به ‌عنوان یک مهندس در یک شرکت بزرگ عرضه گاز شروع به کارکرد . او مخترع پرکاری بود و همه‌چیزی از ریش‌تراش‌های مکانیکی گرفته تا رگلاتورهای تنظیم‌کننده بوتان و دستگاه‌های سوخت خودرو طراحی می کرد .

مافوق وی او را برای همکاری با پروژه جستجوی زیرآب تعلیم داده بود ، ژاک کوستو درهرصورت به‌عنوان پدرخوانده او در هیئت‌مدیره بود. کوستو در جستجوی راه‌حلی برای غواصان بود که به آنان اجازه دهد به مدت چند ساعت در زیرآب باقی بمانند. امیل گگنان رگلاتورهای تنظیم‌کننده اجاق‌گاز آشپزخانه که برای مصارف پخت‌وپز مورداستفاده قرار می‌گرفت را در کنار هم قرارداد و چیزی متفاوت درست کرد . گگنان و کوستو به این نتیجه رسیدند که رگلاتورهای گاز پخت‌وپز نسبت به رگلاتور تنظیم تنفس در ارتفاع بالا می‌تواند ایده بهتری باشد. بنابراین با اندکی تنظیمات جزئی یک رگلاتور جدید با نام تجاری aqua -lung  طراحی و تولید کردند . این رگلاتور به‌عنوان بخشی از  اسکوبا  (دستگاه مستقل تنفس زیرآب ) محسوب می‌شد .

در سال 1943 گگنان و کوستو آکوالانگ را تکمیل کردند و کوستو و گروه او آزمودن این تجهیزات را در دریای مدیترانه آغاز کردند. این‌گونه بود که رؤیای قدیمی به واقعیت قرن تبدیل شد . اولین  تجهیزات مستقل غواصی مجهز به تنظیم‌کننده فشار و سیلندر هوای فشرده بود که به غواص استقلال کامل برای حرکت در زیرآب را می‌داد

تجهیزات آکوالانگ با استفاده از سیلندر هوای فشرده و با یک تنظیم‌کننده که به‌طور خودکار مجهز به تنظیم فشار هوا شده بود کار می‌کرد . با برخی از تغییرات و برخی از پیشرفت‌های عمده در تجهیزات غواصی ، آکولانگ طراحی‌شده توسط گانیون و کوستو در سیستم مدارباز هنوز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد

طراحی ساده و ساخت‌وساز بی‌عیب و نقص این دستگاه آن را به  یک سیستم  قابل‌اعتماد و کم‌هزینه برای غواصی ورزشی تبدیل کرد. این دستگاه نمونه بارزی از انقلاب درک و فهم انسان بر روی سیاره زمین به شمار می‌رود. برخلاف پرتغالی‌ها، اسپانیایی‌ها، چینی‌ها و کاشفان قرن پانزدهم که دانش آن‌ها در سال‌های اخیر از جهان دو برابر شده، کوستو و گانیون با بنیان‌گذاری این پدیده  به اکتشاف انسان برای باز کردن بسیاری از ناشناخته‌های جهان کمک کرده‌اند. آن‌ها این فرصت را برای تحقیقات گسترده‌تر زیرآب در اختیار دانشمندان مشتاق، مهندسان، و ورزشکاران قراردادند.

در سال 1946، مدل‌های تولیدشده آکوالانگ برای اولین بارفروش خود را  در فرانسه آغاز کرد یک سال بعد گگنان و خانواده‌اش به مونترال کانادا جایی که او اولین کارگاه خود را راه‌اندازی  کرد رفت .سپس به ایالت متحده رفت جایی که آکوالانگ را معرفی و تبلیغ کرد . او تحقیقات خود را ادامه داد و به اختراعات خویش به شیوه‌ای که امروزه کمک بسیاری به جامعه غواصی کرده است  توسعه بخشید

 

 Bob Soto – باب سوتو

 Bob Soto – باب سوتو

باب سوتو در سال 1926 در جزیره سنبه از یک پدر و مادر کوبای متولد شد . او در گراند کیمن با مادر و برادران خود زندگی می کرد . دو برادر بزرگتر به، رنه (16 سال) و هالدین (21 سال)  دریک ماجرای غم انگیز در دطوفان ایوان درسال 1940 در دریا غرق شدند و او درحالی که 14 سال داشت برای کمک به خانواده بر روی عرشه کشتی ماهیگیری کارمی کرد.

در 16 سالگی  باب در جزایر کیمن به عنوان مسئول حفاظت خط ساحلی این جزیره در طول روز دوم جنگ جهانی دوم بود . هدف آن ها جلوگیری و اخلال در خطوط حمل و نقل متفقین در دریای کارائیب بود

باب سوتو یک غواص در طول جنگ جهانی دوم بود او در نیروی دریایی ایالات متحده مشغول به خدمت بود . ابتدا او یک غواص در یک یدک کش نجات بود و سپس به عنوان دستیار و پس از آن غواص با هلمت شد . پس از جنگ باب سوتو به تفنگداران دریایی مرچنت پیوست و برای او این فرصت به وجود آمد که در بسیاری از نقاط جهان مانند دریای سرخ ، خلیج فارس و آب های خارج از جنوب آمریکا غواصی کند . وقتی او به خانه بازگشت متوجه شد مناظر زیر آب در کیمن در هیچ جایی از دنیا وجود ندارد

او برای اولین بار مدرسه غواصی خود را بروی اسکله George Town در سال 1957 یا یک قایق چوبی و چند تانک درست کرد . سوتو یک فیلم تبلیغاتی از تجهیزات خود و جزایر کیمن ساخت و از طریق بخش گردشگری آن را برای تمامی باشگاه های غواصی در  سراسر ایالات متحده ارسال کرد 

سوتو شناخته می شود به عنوان "پدر غواصی در جزایر کیمن" علاقه او به امور دریایی و حفظ محیط زیست باعث شد قوانینی درسال 1986 دراین خصوص وضع شود 

جزایر کیمن به عنوان زادگاه غواصی تفریحی در کارائیب در سراسر جهان شناخته می شود یک رویداد تاریخی که باب سوتو برای اولین بار غواصی تفریحی را در سال 1957 در Grand Cayman به وجود آورد

او بسیار آگاه بود از توسعه جزایر کیمن و نقش آن در جغرافیای محیط زیست و به همین خاطر به مبارزه برای وضع قوانین سختگیرانه تر برای حفظ محیط زیست دریایی ادامه داد

در سال 1996 او جایزه حفاظت دریایی برای تلاش شجاعانه به وی داده شد . وی در سن 88 سالگی درگذشت

 

Bernard Eaton – برنارد ایتون

Bernard Eaton – برنارد ایتون

او در سال 1926 در لنکشایر به دنیا آمد . او کار خود را در روزنامه های محلی آغاز کرد و سپس با پیشرفت پا به روزنامه های ملی گذاشت 

در سال 1962 پیتر از بنیانگذاران باشگاه زیر آبی بریتانیا (BSAC) و مدیر کنگره جهانی فعالیت های زیر آب از برنارد ایتون دعوت کرد به او در برگزاری دومین کنگره جهانی فعالیت های زیر آب در لندن کمک کند

مدت کوتاهی پس از آن کنگره و موفقیت آن، برنارد ایتون تبدیل به یک شریک تجاری و سرمایه گذار با پیتر در مجله BSAC شد . او یک نشریه بزرگ غواصی و پر محتوا را برای فروش در بازار عرضه کرد و تا زمان مرگ نابهنگام پیتر در دسامبر سال 1962این مسئولیت را بر عهده داشت 

با ترویج این مجله و اگاهی مردم از ورزش غواصی بسیاری از جوانان به سوی غواصی قدم گذاشتند . این مجله غواصی موفق ترین مجله در بریتانیا و در 10 کنفرانس بین المللی مربوط به زیر آب و جشنواره های فیلم زیر آب بوده است 

همزمان با سالگرد 50 سالگی این مجله نام آن DIVER تغییر کرد 

برنارد ایتون برای 12 سال تنها سردبیر غیر غواصی یک مجله غواصی در کل جهان بود .  اما در سال 1970 با مراجعه به دیواره بزرگ مرجانی استرالیا توسط یک مربی بنام  مایک بوسوتیل اولین دوره غواصی خود را در سیستم BSAC  طی نمود

برنارد ایتون یک طرح برای اقیانوس را در سال 2000 نوشت . برگزاری سومین کنگره جهانی فعالیت های زیر آب، و شرکت در 21 نمایشگاه غواصی در انگلستان و اسکاتلند از فعالیت های او بود

از جمله دستاوردهای بزرگ برنارد ایتون تاسیس انجمن حفاظت دریایی بریتانیا است که به ترویج حفاظت از محیط زیست دریایی در سراسر جهان می پردازد و پرنس چارلز رئیس آن است و برنارد ایتون به عنوان معاون او فعالیت می کند .  او در هفت سال اول آغاز به کار این انجمن بعنوان رئیس فعالیت می کرد . او در سن 86 سالگی درگذشت 

 

BEN CROPP – بن کراپ

BEN CROPP – بن کراپ

اولین فیلم او شکار کوسه بود که در جهان بسیار موفق و  پرفروش عمل کرد

او در سال 1964، موفق به کسب جایز عکاسی زیر آب جهان شد و در زیر پای هانس هاس و ژاک ایو کوستو به فعالیت پرداخت .ین کراپ اولین تولید کننده استرالیای برای فروش فیلم به شبکه های بزرگ ایالات متحده شد.

پس از ساخت چند محصول فوق العاده برای ایالات متحده، NBC و ABC، آزاد شده در پیوند ، 12 قسمت از مجموعه جنگل مرجانی با هنرمندی لئونارد نیموی که از افراد مشهور و پیشتازان فضا بود را تولید کرد

یکی دیگری از تولیدات او در استرالیا مجموعه 10 قسمتی فوق العاده ی با نام ناهمواری های ساحل بود

 او سپس 15 فیلم یک ساعته برای کانال دیزنی که یکی از آنها ماجراجویان جوان بود ساخته که  برای دریافت جایزه امی نامزد دریافت جایزه بود.

تا به امروز او فیلم بداری زیادی کرده است و بیش از 100 مستند ماجراجویی حیات وحش که درهمه جهان پر فروش بوده است را ساخته است . فیلم های او مخلوطی ازحیات وحش زیر آب و ماجراجویی است.

 او یکی از موفق ترینها در این زمینه بوده است . از تولیدات اخیر او می توان به فیل دریایی ، چتر دریایی جعبه ای کشنده ، دریا مارها نام برد

دو پسر بن در بسیاری از فیلم ها او را همراهی کرده  و تبدیل به فیلمبرداران ماهری در این خصوص شده اند

بن کراپ در بندر داگلاس استرالیا که در آن موزه کشتی های شکسته وجود دارد زندگی می کند. در اینموزه بیش از 100 کشتی غرق شده که کشف شده اند از جمله پاندورا نگهداری می شود

 در سال 1999 در استرالیا  به بن کراپ جایزه ای برای  کار حفاظت از سواحل و ارتقاء و آگاهی از محیط زیست دریایی استرالیا به عنوان یک فیلمساز مستند اهدا شد.

 

ALBERT TILLMAN – آلبرت تیلمان

ALBERT TILLMAN – آلبرت تیلمان

تیلمان در سال 1928 در لس آنجلس کالیفرنیا متولد شد و به دنیایی زیر آب به شدت علاقه مند بود در سن 10 سالگی یک جفت عینک شنا خریداری کرد و در آب های ساحل رداندو کالیفرنیا نخستین تجربه زیر آب خود را به دست آورد و تمام عمر خود را در این راه صرف کرد

او در پایان جنگ جهانی دوم در گارد ساحلی ایالات متحده ادامه خدمت داد جایی که او می توانست غواصی کند. او در دانشگاه دولتی کالیفرنیا شرکت کرد و مدرک لیسانس را در اداره دولتی به دست آورد. او بعدها در مدیریت تفریحی به تحصیل پرداخت.

تیلمان و باو مورگان در سال 1953 در لس آنجلس کالیفرنیا کار خود را برای اولین بار در غواصی عمومی و برنامه غواصی اسکوبا توسعه دادند. تیلمان در سال 1956 به عنوان استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس تبدیل شد و اولین دوره تحصیلی را در زمینه مطالعات تفریحی ایجاد کرد او در سال 1994 از این سمت بازنشسته شد.

تیلمان اولین برنامه صدور گواهینامه سازمان یافته را با بوی مورگان در سال 1954 در لس آنجلس طراحی و تاسیس کرد و سپس در سال 1960 انجمن بین المللی مدرسان زیر آب (NAUI) را که اولین سازمان بین المللی صدور گواهینامه بین المللی غواصی اسکوبا است را با نیل هس و جان جی جونز تأسیس کرد.

او همچنین انجمن ارتباطات زیر آب را با زالی پری در فری پورت جزیره گرند باهاما را تاسیس کرد. این مجتمع شامل کارکنان،مربیان، فروشگاه غواصی ، رستوران ، موزه ، آزمایشگاه علمی، استخر، آزمایشگاههای عکاسی و انواع قایق بود و به افراد ثروتمند، ستارگان سینما، سیاستمداران و خانواده های سلطنتی خدمت می کرد.

او در سراسر جهان برای ایجاد آموزش غواصی و همچنین غواصی ایمن و سالم تر برنامه ریزی های زیادی انجام داد

وی با زالی پری نویسنده 4 کتاب تاریخ غواصی به نام  Scuba America  همکاری کرد و فقط یک کتاب از این سری تا قبل از مرگ او تکمیل شده بود و ادامه این کتاب ها توسط پسرش توماس تیلمان و زالی پری تکمیل شد .خاطرات شخصی او در مورد روزهای اولیه این ورزش در کتاب خود به نام "من فکر می کردم که آتلانتیس را می بینم" منتشر شد

او به عنوان یک نویسنده و ویرایشگر برای مجله های متعدد غواصی فعالیت می کرد و هزاران مقاله در مورد غواصی نوشته است . همچنین او به عنوان مشاور فنی در تلویزیون فعالیت داشت و با همکاری فستیوال بین المللی فیلم زیر آب و انجمن عکاسی فیلم های درخصوص غواصی و دنیایی زیر آب تهیه کرد

تیلمان دوره های مربیگری غواصی را برای سازمان های آموزش دهنده متعددی برگزار کرده است . به عنوان مدیر منطقه ای جنوب غربی برای برنامه زیر آب YMCA خدمت کرده است و UNEXSO را در باهاما تاسیس و ساخته است.

تیلمان همراه با ژاک کوستو در سال 2000 در سالن مشاهیر بین المللی غواصی حضور داشته است و در طول دهه 1990 و اوایل دهه 2000 جوایز و افتخارات زیادی کسب کرد.

گذشته از ده ها هزار غواصی که توسط برنامه های طراحی شده توسط تیلمان وارد دنیای غواصی شده اند او طی شغل خود بیش از ده هزار غواصی انجام داده است و هزارن تن از غواصان و مربیان غواصی توسط او تائید شده اند . تیلمان در سال 2004 بر اثر خونریزی مغزی درگذشت

 

AL GIDDINGS– آل گیدینگز

AL GIDDINGS– آل گیدینگز

در طول چهار دهه گذشته، آل گیدینگز به عنوان یکی از فیلمسازان خلاق و با استعداد در صنعت سرگرمی شناخته شده است. او نقش های متنوعی شامل کارگردان، تهیه کننده و فیلمبردار زیر آب داشته است 

استفاده از تکنولوژی های بی نظیر ، دوربین های جدید و نو آور ، روشنایی و سیستم های نوری متفاوت ، تولید فیلم در تمام فرمت های ویدئویی در همه کارهای او مشهود بود.

او همیشه فراتر از دیگران بود و در برنامه های خود از غواصی فنی ، دستگاه های مدار بسته ، وسایل ابداعی و دانش های جدید استفاده می کرد .  

او غواصی را با فیلمبرداری ترکیب کرده بود و برای خود یک تکنولوژی جدید تولید کرده بود با نام تکنولوژی گیدینگز

گیدینگز به خاطر کارگردانی و فیلم برداری زیر آب خود در بسیاری از فیلم ها شناخته شده است مانند فیلم های کلاسیک جیمز باند ، همچنین گیدینگز به عنوان مدیر تولید و عکاس زیر آب برای جیمز کامرون در سال 1997 در فیلم تایتانیک برنده جایزه اسکار شد.

کارها و فیلم های او باعث جلب توجه ملی و جهانی به او شد و پروژ های زیادی به او پیشنهاد می گردید . او فعالیت در تلویزیون را نیز شروع کرد و چند برنامه مشترک تولید کرد .از برترین اثار تولید شده توسط وی می توان به فیلم عمیق ، مستند گالاپاگوس ، فراتر از داروین ، نهنگ آبی ، بزرگترین موجودات روی زمین ، تواریخ کوسه ها ، اسرار دریا ، نفوذ به زیردریایی ژاپنی I-169 ، آبهای قطب شمال ، دریای دور ، آتشفشان های دریایی ، که جوایز بین المللی بسیاری دریافت کرد

آل گدینگز به عنوان هالیوود زیر آب شناخته می شود . آل گیدینگز در سال 2000 در گذشت