ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

استانداردهای غواصی

استانداردهای غواصی

استانداردهای غواصی مجموعه قوانینی است که جهت تضمین ایمنی و کیفیت و نیز مشخص نمودن حداقل های مورد نیاز برای آموزش یک غواص توسط سازمان جهانی استاندارد سازی ISO تعریف و برای اعمال در برنامه‌های آموزشی سازمانهای آموزش دهنده غواصی در اختیار شورای جهانی آموزش غواصی تفریحی قرار گرفته‌است.

استانداردهای بین‌المللی که توسط سازمان‌های بین‌المللی توسعه داده می‌شوند برای ملزم کردن به رعایت قوانین و کاربرد این استانداردها فراهم شده‌اند.

استاندارد های شورای جهانی غواصی تفریحی

WRSTC DIVE STANDARDS & MEDICAL STATEMENT 

01 – Introductory Scuba Experience.pdf

02 – Supervised Diver.pdf

03 – Open Water Diver.pdf

04 – Enriched Air Nitrox Certification.pdf

 05 – Entry level Rescue Diver.pdf

06 – Recreational Dive Supervisor.pdf

07 – Recreational Assistant Instructor.pdf

08 – Recreational Scuba Instructor.pdf

09 – Recreational Scuba Instructor Trainer.pdf

10 – Medical Guidelines.pdf

11 – Guidelines for Recreational Diving with diabetes.pdf

12 – Common Hand Signals.pdf

سازمان ملی استاندارد ایران

استاندارد ملی ایران در بخش خدمات غواصی تفریحی

شماره استاندارد:17211 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات برنامه های آموزش مقدماتی غواصی با اسکوبا

شماره استاندارد:17212 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات برنامه های آموزشی غواصی با هوای غنی شده با نایتروکس (EAN)

شماره استاندارد:17213 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات برنامه های آموزشی متصدی گاز مخلوط کنی

شماره استاندارد:17569 موضوع : وسایل حفاظتی تنفسی-گازهای تنفسی برای غواصی و کاربردهای پرفشار-الزامات و روش های آزمون

شماره استاندارد:18888 موضوع:خدمات غواصی غیر حرفه ای -الزامات ارائه دهندگان خدمات غواصی اسکوبا

شماره استاندارد:1-20043 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات آموزش غواصان اسکوبای تفریجی-قسمت 1- سطح یک- غواص تحت نظارت

شماره استاندارد:2-20043 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات آموزش غواصان اسکوبای تفریجی-قسمت 2- سطح دو- غواص مستقل

شماره استاندارد:3-20043 موضوع:خدمات غواصی تفریحی -الزامات آموزش غواصان اسکوبای تفریحی -قسمت 3- سطح سه - غواص راهنما

شماره استاندارد:1-20044 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات آموزش مربیان غواصی اسکوبا -قسمت 1- سطح یک

شماره استاندارد:2-20044 موضوع:خدمات غواصی تفریحی-الزامات آموزش مربیان غواصی اسکوبا -قسمت 2- سطح دو

استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی

استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی استانداردهای غواصی

سرگذشت استانداردهای غواصی

غواصی جهانی دور از دسترس را به روی بشر می گشاید. دریا و اقیانوس رازهای نهفته خود را در این سفر ماجراجویانه اکتشافی برای ما فاش می سازند. این شگفتی و زیبایی خطرات خود را نیز به همراه دارد. غواصی نه فقط برای غواصان بلکه برای محیط زیست نیز می تواند خطرناک باشد. اما با حفظ جانب احتیاط، می توان میزان خطر را به سطح قابل قبولی کاهش داد.

اما چگونه می توان احتیاط های لازم را تشخیص داد؟ در اغلب مکانهای غواصی، آموزش لازم نیز ارایه می شود، اما اگر به تازگی وارد این حرفه شده اید انتخاب مربی مجرب بسیار مشکل است، شاید اولویت ها را ندانید. سپس در جستجوی قیمت مناسب و مشورت با دوستان و کسب اطلاعات از اینترنت خواهید بود. اما عامل دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه نمائید و آن استانداردهای بین المللی است.

این ماجرا در شهر وین – اتریش آغاز شد. این کشور کوچک محصور در خشکی جایگاه مستحکمی در تاریخ غواصی دارد. آقای Hans Hass پیشکسوت این رشته (که در ژوئن 2013 درگذشت) الهام بخش نسلی برای ورود به رشته ای شد که بعدها تبدیل به فعالیت غواصی تفریحی شد.

در سال 1994،‌ آقای Martin Denison کارشناس اتریشی – بریتانیایی، امتیاز تاسیس آموزشگاهی در اتریش با بهره گیری از سیستم آموزشی پدی برای آموزش مربیان و غواصان را دریافت نمود. این آموزشگاه کوچک گسترش یافت تا آنکه بر اساس قانون ورزشی جدید، کلیه مربیان ملزم به داشتن مجوز صادره از مقامات محلی به درخواست فدراسیون ملی مربوطه بودند. یعنی آنکه، کلیه اتریشهایی که در سیستم آموزشی پدی آموزش غواصی دیده اند دیگر مجاز به آموزش غواصی نخواهند بود.

آقایDenison برای رهایی از این مشکل به استاندارد اتریش (AS) مراجعه نمود. در آن زمان اغلب استانداردها، برای محصولات بود و غواصی اولین موردی بود که می شد به عنوان خدمات در نظر گرفت. استاندارد اتریش با بسیج کلیه ذینفعان صنعتی، یک استاندارد ملی برای غواصان و مربیان تدوین کرد که صدور گواهی را میسر ساخت. نتیجه این اقدام برای آقای Denison که از سیستم آموزشی آمریکایی استفاده می کرد آن بود‌ مادامی که وی مطابق با الزامات استانداردهای ملی جدید فعالیت کند مورد قبول مسئولان خواهد بود.

این نخستین گام در نیل به موفقیت بزرگ استانداردهای غواصی در استانداردسازی بخش خدمات بود. استانداردهای اتریشی هنوز کاملاً تکمیل نشده بودند که فدراسیون ورزشهای زیرآبی اروپا اعلام نمود تصمیم دارد قوانین متحد اروپایی برای غواصی و مربیان وضع نماید و استانداردهای منتشر شده اتریش مبنای شروع کار شد. گروه کاری جدید که مسئول تدوین این استانداردها بود، تبدیل به بزرگترین جامعه استانداردسازی با حدود 35 نماینده از 17 کشور شد.

کشورهای خارج از محدوده اتحادیه اروپا نیز ابراز علاقه نمودند و ایزو که قرارداد همکاری با CEN برای جلوگیری از موازی کاری امضا نموده نیز این استانداردها را تصویب نمود. در 15 سال گذشته این استانداردها به صورت گسترده در مدارس آموزش غواصی در سرتاسر جهان استفاده شدند.

در حال حاضر در سیستم مورد پذیرش جاری صدور گواهی غواصی،‌ علاقمندان می توانند بهترین مرکز را در سرتاسر جهان انتخاب نمایند. استانداردها برای سازمانهای آموزش دهنده و ارایه کنندگان خدمات مبنایی برای استفاده از آخرین تجربیات برتر است. مربیان از استانداردهای ISO 24801، ISO 24802، ISO 24803، ISO 13289 و ISO 13970 برای جذب علاقمندان از سراسر جهان استفاده می نمایند.

منبع: مجله ISOfocus شماره 33 مترجم: سعید حسنی