ایران مارینا مرکز غواصی بین المللی مارینا

سایت های غواصی جزیره کیش

سایت‌های غواصی جزیره کیش محبوب ترین و برترین مقصد برای غواصان و علاقه‌مندان به فعالیت‌های غواصی در ایران است.

جزيره كيش از نظر محيط زيست طبيعی، یکی از زیباترین مناطق خليج فارس می باشد .و سایت های غواصی جزیره کیش  دارای پوشش مرجانی و تنوع زیستی زیادی است و جذابیت بسیاری برای غواصان دارد. به دلیل گرم بودن آب و هوای کیش، در تمامی طول سال غواصی امکان پذير بوده و دو سايت‌های غواصی کم عمق اين جزيره برای غواصی تفریحی مسافرین بسيار مناسب است. وجود ۲۵ کلوپ های تفریحات دریایی در کنار مربیان فعال غواصی و مراکز آموزش تخصصی غواصی با داشتن امکانات مناسب و وجود زیرساخت های قوی گردشگری درجزیره کيش و قرار گرفتن در محیطی مناسب و تنوع زیستی بالا اين جزيره را تبديل به قطب برتر غواصی کشور و بهترین محل برای غواصی در ایران نموده است. در زير به معرفی مهمترین و زیباترین سایت غواصی کیش می پردازيم

 

سایت غواصی بیگ کورال ازسایت های غواصی جزیره کیش سایت غواصی بيگ كورال

اين ريف‌های مرجانی در شرق جزيره واقع گرديده‌اند، دارای اکوسيستم غنی و زيبايی میباشد که خيره کننده چشمان همه غواصان است . عمق اين سایت غواصی بین ۴ تا ۶ متر است اين سايت‌ها از تنوع فراوانی از آبزيان برخورد دارند.

انواع دسته های ماهیان را می توان در این سایت مشاهده کرد و گاهی اوقات سفره ماهیان و لاک پشت ها نیز قابل مشاهده هستند . پوشش مرجانی این سايت غواصی که شمالی- جنوبی و در امتداد ساحل به صورت نواری کشيده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است. این سایت بهترین ساحل کیش برای غواصی است 

 

سایت غواصی سازه ها ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی سازه ها 

این سایت غواصی از ریف بال ( بلوک های بتنب بزرگ هرم شکل و کروی توخالی در زیر آب که به صورت مصنوعی برای ایجاد زیست گاه مصنوعی آبزیان ساخته می شود ) تشکیل شده است . این سازه ها در عمق ۱۸ متری در فاصله دو مایلی جنوب شرقی کیش قرار گرفته اند. در اطراف این سازه ها گونه های زیادی از ماهیان با تعداد زیاد زندگی میکنند که برای اشاره میتوان از فرشته ماهی ، پروانه ماهی ، طوطی ماهی ، اژدر ماهیان، گله های باراکودا ، دسته های سرخو ، سفره ماهی و شیر ماهی نام برد . در برخی مواقع به دلیل وجود سازه های بزرگ تورهای صیادی رها شده و یا پاره شده پس از طی مسیر به این سازه ها گیر کرده اند و در بستر دریا جای گرفته اند لذا باید مراقب این تورها در  هنگام غواصی بود

 

سایت غواصی سازه ها ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی شاهی

این سایت غواصی در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد . بستر سایت ماسه ای و دارای انواع مرجان های زیبا می باشد . این سایت در یک منطقه به شعاع ۵۰۰ متر پراکنده است و عمق آن در حدود ۱۶ متر می باشد. 

از آبزيانی كه در اين سایت غواصی به چشم می خورند، می توان شقایق و دلقک ، انواع پروانه ماهیان ، انواع فرشته ماهیان ، گیش ، باراکودا ، شیر ماهی ، سفره ماهی ،، لوله ماهی ، نودی برانچ و انواع صدف ها را نام برد

 

 

سایت غواصی کشتی داما ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی کشتی مغروق داما 

اين كشتی باربری سنگالی كه در عمق ۳۴ متری آب‌های جنوب شرقی جزیره كيش آرميده است در يكی از شب‌های پاييزی سال ۱۳۸۴ به دليل آبگرفتگی موتورخانه، اعلام وضعيت بحرانی نمود، اما از درخواست كمك سر باز زد صبح روز بعد به دلايل نامعلومی غرق و برای هميشه معمای مرموز خود را به اعماق برد .  بار موجود در کشتی انواع سينك آشپزخانه، سراميک و تخته‌ MDF  است که بر روی کشتی قابل مشاهده است . اين كشتی اكنون تبديل به زيستگاهی مصنوعی برای آبزيان و همچنين سايت جديدی برای غواصی گرديده است.

غواصی در اطراف اين مغروق که در فاصله چهار مايلی از جزيره به پهلوی راست خود خوابيده است، نياز به تبحر خاصی نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتی، فراگرفتن دوره تخصصی کشتیهای غرق شده لازم است .  ورود به بدنه کشتی از طريق پنجره کابين فرماندهی امکان‌پذير بوده و عبور از راهروی پشتی کابين فرماندهی و ورود از طريق در آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه هدايت می نماید پروانه کشتی نيز در عمق ۲۷ متری قرار دارد.

 

سایت غواصی در کیش ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی دشت ستاره ها 

یکی  از مناطق زیبا و هیجانی برای غواصی و اکتشافات جدید در اطراف جزيره كيش می باشد که به دليل قرار گرفتن در جنوب جزیره کیش و فاصله دور ملاقات کننده ای ندارد به همین علت این سایت بسیار بکر و دست نخورده است . در بستر شنی این منطقه در عمق ۱۶ متری ستاره های دریایی بزرگ و زیبایی قرار دارند که در هیچ کجای جزیره کیش مشاهده نخواهید کرد.

به دلیل وجود بستر شنی که فاقد هر گونه پناهگاهی باشد و جریان زیاد آب شما فقط آبزیان مهاجر را در این سایت مشاهده خواهید کرد مانند : دسته های جاش ، انواع سفره ماهیان ، لاک پشت ، شیر ماهی و باراکودا و با توجه به وجود جريان زیاد  آب در این منطقه در بیشتر زمان ها ، غواصی در اين سایت غواصی نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصی داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمی باشد.

 

سایت غواصی ساترن کرک ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی ساترن كرك

از ديگر سايت‌های غواصی در جزيره كيش ساترن كرك يا شكاف جنوبی می باشد كه بسيار زيبا بوده، اما به دليل دوری نسبی، كمتر ملاقات كننده‌اي دارد. اين ريف مرجانی در 3 مايلی جنوب جزيره واقع گرديده است و از یک شکستگی تشكيل شده است كه از عمق ۱۳ تا ۱۶ متری ادامه می يابد. 

از آبزيانی كه در اين سایت غواصی به چشم می خورند، ميتوان شیر ماهی ، کوسه های پرستار ، هامور ، فرشته ماهیان ، سرخو ماهیان و لاک پشت ها را نام برد. با توجه به جريان آب اين منطقه، غواصی در اين سایت غواصی نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصی داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمی باشد.

 

سایت غواصی کشتی خرما ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی کشتی خرما 

این سایت غواصی که در جنوب جزیره کیش و روبروی پارک آبی و در نزدیکی سایت ساترن کرک قرار گرفته است یک کشتی باری کوچک غرق شده است که دارای بار خرما بوده و به همین دلیل به کشتی خرما معروف شده است  . سر کشتی در زمانی که آب پایین باشد بیرون از آب قرار می گیرد .  منطقه اطراف کشتی دارای بستر شنی و صاف و مملو از توتیای های کوچک می باشد و جلبک می باشد .

ظاهر کشتی به طور کامل از بین نرفته است و پر از قطعات و اجزای جدا شده میباشد و حداکثر عمق سایت در قسمت انتهای کشتی و نزدیک پروانه حدود 5 متر است . با توجه به جريان آب اين در منطقه، در هنگام غواصی باید مراقب بود که با بدنه زنگ زده کشتی برخورد نکنید

از آبزيانی كه در اين سایت غواصی به چشم می خورند، می توان ملوان ماهی ، هامور ، سرخو ، انواع پروانه ماهیان ، انواع فرشته ماهیان ، گیش ، نودی برانچ ، انواع صدف ها را نام برد

 

سایت غواصی کرک یونانی ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی کرک یونانی

از ديگر سايت‌های غواصی در جزيره كيش کرک یونانی می باشد كه بسيار زيبا بوده، اما به دليل دوری نسبی، كمتر ملاقات كننده‌ای دارد. اين شکستگی در نزدیک کشتی یونانی است  و از شکستگی بستر دریا با سنگ های بزرگ تشكيل شده است كه از عمق ۶  تا ۹ متری ادامه می یابد . با توجه به جريان آب اين منطقه، غواصی در اين سایت غواصی نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصی داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمی باشد.

 

 

سایت غواصی کشتی یونانی ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی کشتی يونانی

اين مکان که کمتر از سايتهای ديگر مورد توجه قرار گرفته است نيز از نقاط مساعد غواصی در جزيره کيش به هنگام وزش بادهای شرقی و نامساعد بودن سواحل شرق جزيره کيش می باشد. اگرچه عمق ۴ متری آب در اين سايت نياز به تجهيزات غواصی را محسوس نمی نمايد و حس کنجکاوی شما با استفاده از اسنورکلينگ ارضا خواهد گرديد، اما لذت بازديد از پروانه اين کشتی بسيار مشهور به هنگام غواصی وصف ناشدنی است. عمق آب در قسمت پروانه 8 متر بوده و بستر اطراف اين کشتی به گل نشسته پوشيده از آهن آلات و قطعات فولادی ميباشد. جالب است بدانيد که وجود اکسيد آهن در اين منطقه باعث سرخ فام شدن شنهای اطراف کشتی يونانی گرديده است.

ورود به سایت غواصی از طريق پله های تعبيه شده در پارک ساحلی مقابل کشتی تسهيل گرديده و به آسانی با شنای بر سطح در عرض چند دقيقه می توان به زنجير لنگر رسيد. همچنين بازديد از درون اين کشتی نيز از حفره شمالی آن امکانپذير می باشد. البته ورود به بدنه به دليل پوسيدگی آن بسيار خطرناک است.

 

سایت غواصی کنیون ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی کنیون

سایت غواصی کنیون یک دره و شکاف زیر آبی در غرب جزیره کیش در حد فاصل شاندیز صفدری تا میدان هور می باشد . با توجه به دیواره صخره ای خود زیستگاهی مساعدی برای گونه های مختلف آبزی گردیده است . عمق این سایت نزدیک ۱۶ متر می باشد 

در این سایت گونه های مختلف ماهیان و گاهی اوقات می توان کوسه های بلک تیپ ، نرس شارک ، گیتار شارک ، سفره ماهیان ایگل ری و شیر ماهی و لاک پشت های بزرگ را مشاهده نمود . این سایت غواصی با توجه به دوری از مراکز غواصی و ناحیه شهری از تخریب به دور مانده است .

 

سایت غواصی کلبه هورازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی كلبه هور

اين سایت غواصی که در غربی ترين دماغه جزيره کيش و در مکانی به همين نام واقع گرديده است نيز از نقاط مساعد غواصی در جزيره کيش و به خصوص به هنگام وزش بادهای شرقی که غواصی در سواحل شرقی جزيره کيش را نامساعد می نمايد میباشد.

ورود به سایت غواصی از طريق ساحل کوچک جنوب آن و يا از طريق پرتگاه صخره ای غرب آن امکان پذير میباشد. بستر سايت صخره ای بوده و از آبزيان آن می توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاک پشتها را نام برد. همچنين در ساحل جنوبی آن ( محل ورود و خروج به سايت) غاری کوچک به طول 5 متر وجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسيار لذت بخش خواهد بود. عمق سايت غواصی کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر گرديده و تا 8 متر نيز ادامه دارد.

 

سایت غواصی سمبارون ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی سمبارون 

اين سایت غواصی زيبا و نهفته که در غرب کيش و مابين جزيره کيش و هندورابی قرار گرفته است نيز از زيبا ترين ريفهای مرجانی اطراف کيش میباشد که در صورت مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی به اين نقطه، شما می توانيد از زيبا ترين لحظات غواصی خويش در خليج فارس لذت ببريد. دسترسی به سايت سمبارون از طريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين به هنگام بازگشت از هندورابی امکان پذير است. فاصله سمبارون تا کيش ۱۰ و تا هندورابی ۷ کيلومتر می باشد.

عمق اين تپه زير آبی از ۱۶ متری شروع می شود و آبهای اطراف تپه تا ۶۰ متر نیز عمق پیدا میکنند . گونه های متفاوتی از آبزيان خليج فارس در اين نقطه سکنا گزيده اند که میتوان به گله های بزرگ شیر ماهیان اشاره کرد . اما جريان نسبتا شديد آب را در اين نقطه می بايست در نظر گرفت.

 

سایت غواصی زوبیچ ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی زوبیچ

اين ریف مرجانی که در شمال شرق جزيره واقع شده است یکی از سایت های غواصی برای غواصان تفریحی و مبتدی است و روزانه تعداد زیادی غواص از این سایت غواصی بازدید میکنند .عمق اين سایت غواصی به هنگام مد کامل ۵ متر و هنگام جزر کامل کمتر از ۳ متر می باشد. در این سایت ماهیان زیادی وجود دارند ولی از تنوع گونه ها خبری نیست . در این سایت گونه های مختلف ماهیان را مشاهده کرد. پوشش مرجانی سایت غواصی که شرقی و غربی است در امتداد ساحل به صورت نواری کشيده شده است .

 

سایت غواصی وانت مغروف ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی وانت مغروق

این خودرو یک عدد تویوتا هایلوکس تک کابین است که در عمق ۷ متری غرق شده است . و بعد از مدتی به یک زیستگاه برای آبزیان تبدیل شده است . 

این مغروق در فاصله ۳۰۰ متری از ساحل و روبروی پاویون سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد .

در این سایت گونه های مختلف ماهیان و دسته های باراکودا کوچک را  مشاهده کرد. 

 

سایت غواصی الدورادو ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی الدورادو 

به منظور افزايش سايت های غواصی در جزيره كيش اقدام به طراحی ، ساخت و استقرار شش مجسمه در دريا شده است. اين سايت غواصی با هدف جذب توريست،كاهش فشار بر اكوسيستم های مرجانی و حفاظت از محيط زيست دريايی جزيره كيش ايجاد شده است . ولی متاسفانه به دلیل  نصب در مکان و عمق نا مناسب مورد توجه کلوپ های غواصی قرار نگرفت و بازدید کننده زیادی ندارد

این مجسمه ها در عمق ۹ متری شرق کیش قرار گرفته اند و در اطراف آن میتوان  گونه های مختلف ماهیان و دسته بزرگی از خفاش ماهیان را مشاهده کرد ،  همچنین تعدادی لاک پشت همیشه در این سایت در حال گردش و زندگی می باشند .

 

سایت غواصی دیواره مارینا ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی دیواره مارینا

این سایت غواصی در بیرون دیواره موج شکن اسکله مارین دریا قرار دارد . بعد از گذشت زمان دیواره بیرونی موج شکن مکان مناسبی برای رشد آبزیان شده است و به علت قرار گرفتن در مسیر جریان آب و وجود بسیاری سوراخ و شکاف در بین سنگ های موج شکن مکان مناسبی برای تکثیر آبزیان شده است . طول این سایت حدود ۱۰۰ متر است و عمقی در حدود ۶ متر دارد . در این سایت گونه های مختلف ماهیان و چند دلقک ماهی و گاهی اوقات سفره ماهی و لاک پشت های کوچک را مشاهده کرد. 

 

سایت غواصی رویال ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی رویال 
این سایت غواصی مجموعه ای از یک صخره گرانیتی بزرگ و چند صخره کوچک است که در اسفند ماه سال ۱۳۸۷ پس از به گل نشستن بارج حامل صخره های گرانیتی که توسط یدک کش بلژیکی بنام سی رویال از عمان به بحرین حمل می گردید و در مسیر خود دچار طوفان شده و به سواحل آرام جزیره کیش پناه آورده بود به درون آب ریخته شد . این سایت بسیار سریعتر از آنچه متوقع بود تبدیل به زیستگاه بسیار زیبائی گردید و به دلیل بستر شنی منطقه که عاری از هرگونه پناهگاه برای آبزیان است . مکانی بسیار مساعد برای جذب انواع ماهی و دیگر آبزیان گردید . شاید بتوان از این سایت به عنوان نخستین زیستگاه مصنوعی منطقه یاد کرد.

عمق این سایت غواصی در حدود ۱۰ متر است و در سالهای اخیر تعدادی ریف بال ، یک جت اسکی ، مقداری سنگ ، چندین گلدان شکسته نیز به این مجموعه اضافه شده است تا بتواند پناهگاهی برای ماهیان و جذب بیشتر آبزیان شود . 

در این سایت گونه های مختلف ماهیان ، دلقک ماهی ، دسته های خفاش ماهی و گاهی اوقات سفره ماهی ، لاک پشت های کوچک و دسته های باراکودای کوچک را مشاهده کرد. 

 

سایت غواصی سیمرغ ازسایت های غواصی جزیره کیش

سایت غواصی سیمرغ

این سایت دومین سایت مصنوعی کیش است که از ریف بال (تعداد زیادی بلوک های بتنی بزرگ مثلی شکل و کروی توخالی در زیر آب که به صورت مصنوعی برای ایجاد زیست گاه مصنوعی آبزیان ساخته می شود ) تشکیل شده است . این سازه ها در عمق ۱۵ متری در جنوب شرقی کیش و در جلوی سایت بیگ کورال قرار گرفته است . در اطراف این سازه ها گونه های بسیاری از سفره ماهیان زندگی می کنند .